METANCITY – nejen Hip hop

Alborosie zazpívá své reagge už brzy, večer v Lucerně bude velkolepý / Profil

Dne 30. března konečně přijede poprvé do Česka jeden z nejznámějších evropských hlasů reggae! Alborosie přezdívaný Puppa Albo je sicilský rodák, ale už dávno žije a působí v jamajském Kingstonu, kde prorazil do povědomí hitem Kingston Town. Ten v rychlém sledu následovaly další pecky, které už tři roky uslyšíte skoro na každé reggae party po celé Evropě. I u nás je jeho hlas pořádně profláklý, takže v očekávání vyprodané Lucerny pospíchám pro lístek.

Tato akce bude v pořadí druhý letošní warm-up na festival RealBeat v Žízníkově u České Lípy, který se chystá klasicky jako dárek k vysvědčení, což letos vychází na 1. – 3. července 2010. Spolu s Alborosiem dorazí do Prahy v rámci velkého evropského turné i jeho jamajská doprovodná kapela Shenghen Clan. Specielně kvůli tomuto koncertu přiletí do Prahy i další dva italští zpěváci Nico Royale a Mark-One, kteří společně s U-Ceem a selektory z Rasta Pasta Crew, HerbyBoyem a Heavy Hevem odstartují tento velký večer. Ptáte se proč velký?

Profil Alborosie

Alborosie, vlastním jménem Alberto D’Ascola, se narodil v roce 1977 na Sicílii. Jeho talent se projevoval už brzy. Mimo zpěvu je také výborný hráč na několik hudebních nástrojů, například kytara, basa, piáno nebo bicí. V patnácti letech dal dohromady svou první kapelu s názvem Reggae National Ticket, která měla takový úspěch, že v ten samý rok vzniku (1993) byla zapsána pod BGM Records Italia. Tahle kapela dokázala dokonce v roce 2000 prodat přes 200 tisíc nosičů. Kapela měla i možnosti vystupovat na jamajských festivalech a to Sunsplash 1999 a na Sumfest 2000.

V roce 2001 se Alborosie rozhodl zkusit to se sólovou dráhou a toto rozhodnutí se určitě vyplatilo. Přestěhoval se na Jamajku a začal dělat zvukového inženýra a producenta. Také začal spolupracovat s umělci jako Gentleman nebo Kymani Marley. Alborosie také dostal možnost od Jona Bakera z Geejam Studios napsat písně pro lidi jako Manu Chao, Mario, Angie Stone nebo Jimmy Cozier. Netrvalo dlouho a začala spolupráce s dalšími umělci pod záštitou GeeJam/Dienz Records. Zmínil bych určitě jména jako Sizzla, Beenie Man či Dean Frazer, který exceloval v Praze začátkem Února s Tarrusem Rileym.

Tehdy už Alborosie pracoval na svém prvním sólovém albu, které vyšlo v roce 2008 pod názvem Soul Pirate. Na tomto albu vyšlo mnoho zásadních skladeb, které se stali čísly jedna v hitparádách. Velké ohlasy měla skladba Herbalist, ale ta se na Jamajce neujala, kvůli údajnému propagování drog (konkrétně marihuany na Jamajce!) Každopádně další skladby jako Call Up Jah nebo Waan The Herb, v kterém byl hostem legendární zpěvák Black Uhuru Michael “Grammy Kid” Rose, už prorazily celosvětově. Track Kingston Town (video) se dokonce stal tamní hymnou léta roku 2007.

Po úspěšném debutovém albu vyšla v létě 2009 druhá deska Escape from Babylon, která je mnohem komplexnější než ta předchozí. Odkazuje k zvuku a aranžím Boba Marleyho nebo Alpha Blondy, ale zároveň je moderní výpovědí dnešní doby a aktuálních témat od sarkastického tracku Mr President, v které Berlusconiho přezdívá Mafia Macaronni, přes vážnější Global War a America až k No Cocaine nebo hitu Operation Upsalla, v kterém Alborosie doslova popisuje policejní zátah proti kuřákům marihuany na švédském reggae festivalu, který odnesl zatčením i Sean Paul.

Nenechte si tento koncert ujít, budete se královsky bavit se současným králem evropského reggae.

www.myspace.com/alborosie

Tagy: Alborosie, Kingston Town, Puppa Albo, Lucerna Music Bar, Soul Pirate

Rubrika: Profily, 21. února 2010, LomeshKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama