METANCITY – nejen Hip hop

Gulo čar v nové plné sestavě, takže nářez jako vždy / Report z Metro Music Baru

Brněnská kapela Gulo čar patří mezi nejzajímavější české formace, které již svou samotnou existencí obohacují tuzemskou hudební scénu. Nevídaný umělecký talent se v jejich případě pojí s upřímným, nenuceným projevem, který z každého jejich koncertu dělá opravdu jedinečnou událost. Osobní problémy na čas kapelu rozdělily, takže její potenciál zůstal bohužel spíše nevyužit. Za sebe musím říct, že za jejich vůbec nejlepší vystoupení považuju své první, kde Gulo čar hráli v tradiční, řekněme plné sestavě související s dobou vydání jejich vynikající desky Gipsy Goes to Hollywood. Od té doby prodělali určité změny v sestavě, a přestože nadále koncertovali na výborné úrovni, prostě to nebylo ono. Když jsem pak v ulicích Brna zaregistroval plakáty zvoucí na comebackový koncert v místní Metro Music Baru, nemohl jsem ve čtvrtek 21. ledna jinak.

Navzdory poměrně vysokému vstupnému bylo Metro o půl deváté večer poměrně hojně zaplněno, takže netrvalo dlouho a dlouho očekávaný koncert zmrtvýchvstalých Gulo čar mohl konečně začít. Plná sestava na plakátu znamenala především návrat zpěváka Kolomana Baláže, protože druhý zpěvák Benedikt Mihok chyběl a za bicími seděl také někdo jiný než Libor Dirda. Přesto čtvrteční publikum neodcházelo zklamáno. Jádrem skupiny byli vždy bratři Dirdovi a zpěvačka Irena Horváthová, které skvěle doplňovali kytarista Drupi a trumpetista a stále méně příležitostný rapper Jiří Majzlík, také známý coby Bílej degeš. Pokud jde o mou zkušenost, jednalo se totiž o vůbec nejpovedenější vystoupení, jehož jsem byl od roku 2006 svědkem.

Hlavní otázkou, kterou jsem si jistě nejen já před koncertem kladl, bylo nejen to, jak to muzikantů společně po dlouhé době mimo pódia půjde, ale také samozřejmě to, s jakým repertoárem do Metra dorazí. Jestli zazněla jedna skladba z Gipsy Goes to Hollywood, bude to ještě mnoho. Přiznám se bez zapírání, že nevím, co Gulo čar ten večer během svého hodinu a půl dlouhého koncertu hráli… když teda pominu Majzlíkovu rapovou poctu všem velkým osobnostem afroamerické populární hudby s Michaelem Jacksonem v čele a vynikající cover hitu Colibri od Incognito. S čistým svědomím mohu pouze pronést, že to bylo vynikající, zábavné hraní, jež si užívali jak muzikanti, tak zpočátku přece jen příliš ostýchaví návštěvníci. To se nakonec podařilo zvrátit, takže se Gulo čar museli dvakrát vrátit s přídavkem, včetně povedené jam session, během které dostaly prostor jejich děti, za což byly náležitě odměněny.

Na Gulo čar se mi nejvíce líbí, že to jsou muzikanti. Muzikanti, kteří se nestydí za to, co hrají, tedy funk. A ten se bez pořádné perkusivní kytary Richtera prostě neobejde. Vladimír se opět zdál, jako by se ho dění na pódiu vůbec netýkalo. Jeho soustředěný postoj nicméně nemohl nikomu namluvit, že tam ten večer nebyl. Hutnohutný basový groove se linul z reprobeden tak mocně, že nutil k pohybu i ty největší otrlce. Pavlovy klávesy byly tradičně neuvěřitelně funky a Majzlíkova trubka zase celkový projev souboru vracela zpátky na zem, i když i on se občas vydal do hudebních výšin. Nepoznaný bubeník nijak nezaostával a patří mu stejně pozitivní ohodnocení. Předností Gulo čar je ale zvláště zpěv. Jak Koloman, tak Irena jsou odborníci na zpěv vzatí. Na pódiu umějí rozjet show a přitom perfektně zpívají, což jen umocňoval schopný zvukař. Benedikta jsem sice postrádal, ale přesto nemůžu napsat nic jiného než, že to bylo výborné. „Deset let oblíbenou funky ikonou sou tvou…“ Gulo čar jsou zpět, můžeme slavit.

Tagy: Gulo čar, Gipsy goes to hollywood, Metro Music Club, Dirda, Incognito

Rubrika: Reporty a fotky, 23. ledna 2010, RavenakKomentáře

13.00 - 25. ledna 2010

Jj,  

přesně…jednou jsem je viděl a vubec jsem netušil o koho jde.Úplně mě rozbili,luxusní koncert.


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama