METANCITY – nejen Hip hop

Revoluce Lary 303 dostává female rap na mapu Česka, ač se špatným tracklistem

Pro někoho zcela nová tvář, pro jiné dobře známá postava českého rapu, která se nicméně prozatím držela zpět. Pamatuju si slibnou formaci Tabula Rasa i další záchvěvy na poli takzvaného female rapu, nicméně hmatatelného výsledku jsme se dočkali teprve v loňském roce. Liberecko-brněnská Lara 303 (čti Lara tři sta tři, Lara trois cent trois, Lara three oh three či Lara ti sta tči) symbolicky 17. listopadu vydala svůj debut Revoluce, o němž lze úvodem této recenze říct, že je tím nejlepším, co se na poli domácího ženského rapu kdy urodilo. A i když má své chyby, a že nejsou zanedbatelné, pořád snese konkurenci i mimo svou kategorii. Určitě jedna z nejzajímavější desek roku 2009.

Lara patří k post-repertoárovské generaci, třebaže se vlastním vydaným materiálem prezentuje teprve nyní, a je to na její tvorbě znát. V tomto smyslu představuje její Revoluce jakousi ozvěnu z dob, kdy byl český hip-hop výhradně subkulturní záležitostí a ve svých tématech ztělesňoval to, k čemu se poslední léta mnoho rapperů navrací. Čili upřímný přístup, témata blízká většině posluchačů; vedle zábavy v podobě parties je to ale i kritika společenských poměrů, plus snaha vyrovnat se sama se sebou v oblastech kariéry, lásky, okruhu nejbližších a rodinného zázemí. Kostlivci si ve skříni lebedili už příliš dlouho…

Po stránce formy asi jen tolik. V rapu si je Lara jistá někdy více, někdy méně, avšak celkově působí přesvědčivě po celou dobu trvání alba. Hudbu cítí bez ohledu na žánr, ať už je to reggae, klasická tleskačka, party shit, anebo crunk. Navzdory množství různorodých producentů, z nichž zaujmou nejen vynikající francouzští kolegové, působí deska po zvukové stránce kompaktně. Co se týče textů, jde převážně o jednodušší rýmy, které bych připodobnil pojetí freestylu, ale plní svůj účel dostatečně, přičemž není nouze ani o silné obraty.

Problém nicméně nastává hned, jakmile člověk vloží CD do přehrávače. Jistě, hlavní je muzika, mít to dobře narapované do dobře vybraných beatů, ale tím to přirozeně nekončí. Pokud hodnotíme album jako celek, svou roli sehrávají i takové na první pohled zanedbatelné věci, jako je rozvržení tracklistu. A to je také nejzřetelnější problém Revoluce, když odhlédneme od naprosto nepochopitelného umístění Chtěli by v originální a remixové verzi hned za sebou. (To má někoho bavit?) Od hiphového debutu bych očekával, že nám především představí autora. Revoluce ale vypadá tak, že člověku se zdá, že už bude v polovině desky, a nic podstatného se nedozví. Chápu potřebu mít energický začátek, ale opravdu si Lara myslí, že primárně kvůli tomu ji posloucháme?

Hodnota Revoluce je jinde. Silné jsou věci jako Chtěli by, 13. komnata, My LoveMáma. Přitom stačilo málo. Dát za intro titulní skladbu a snad by se daly zkousnout i tak zbytečné záležitosti jako Step AheadNironicem, jež třeba bude dobře fungovat na koncertě, nicméně na Revoluci, myslím, bychom se bez ní obešli. Nic proti tanečnějším a uvolněnějším tématům, i taková musejí být, život je přece jen komplexnější, ale i ta musejí být dobře zasazena do kontextu… Anebo vzít outro Poslední a přesunout ho hned na začátek desky, to by člověk pak nemohl říct ani slovo a ještě by se mu dostalo něčeho, co v české tvorbě tak ostudně postrádá. Kreativitu. Originalitu. Um překonat nejen sám sebe, ale také všechny a všechno ostatní. Anebo se o to aspoň pokusit.

Hodnocení: 2–

Recenzi kolegy Radima na Cream.cz čti zde.

Tracklist:

01. Intro
02. Emmene moi feat. Komer
03. Step Ahead feat. Nironic
04. United styles feat. Sista Carmen & Djei (United Flavour)
05. Revoluce
06. Půlnoční bilance
07. My Love feat. Jah Mali
08. 13. komnata
09. Chtěli by (part 1)
10. Chtěli by (part 2) remix
11. Neutíkám feat. Jason
12. Máma
13. Poslední

www.lara303.com

Tagy: Lara 303, Revoluce, Nironic, Komer, My Love, Jah Mali, Xproduction, Chtěli by, United Flavour

Rubrika: Recenze, 13. ledna 2010, RavenakKomentáře

18.02 - 16. ledna 2010

no  

komentáře žádné,tady tak jsem se rozhod že jeden zrobim.. moc krasy nepobrala,co?


21.09 - 17. ledna 2010

;-)  

to teda ne :-D


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama