METANCITY – nejen Hip hop

Super Boombox: Jak vypadá hiphopová superkapela? Odpovědí je Slaughterhouse

Termín „superkapela“ je v hiphopu velký mýtus a legenda, o které všichni mluví, ale nikdo jí vlastně neviděl. V superkapele se mají sejít výrazné osobnosti, co už něco dokázali. Má to být splněný sen jejich fanoušků, jenže ty se ale neplní tak často, ani lehce. Není náhoda, že projekty jako Golden State Warriors (Xzibit, Saafir, Ras Kass), 213 (Nate Dogg, Snoop Dogg, Warren G), CRS (Kanye West, Lupe Fiasco, Pharrell) nebo Fantastic Four (Black Thought, Common, Pharoahe Monch a Talib Kweli) existují většinou buď jen v říši fantazie, anebo je výsledek velkým zklamáním. Je tu ale i pár výjimek a Slaughterhouse jsou jednou z těch nejlepších.

Dva kohouti se prý na jednom smetišti nesnesou, stejně jako dvě silné osobnosti v jedné kapele a v hiphopu to platí dvojnásob. Ani celej svět není dost velkej na to, aby mohli dva rappeři nosit stejné jméno nebo příliš podobný styl. Mít v jedné kapele dvě ale HODNĚ výrazné osobnosti? To je blbost. OK a co takhle mít tam ty osobnosti čtyři? Co se stane pak? Buď se všichni pozabíjej, nebo alespoň poperou při prvním rozhovoru v rádiu anebo… anebo vznikne hiphopová superkapela, o jaké se básní léta, pojmenujou jí Slaughterhouse, vydají skvělé album, u kterého se bude kritika předhánět jen v tom, kdo ho vychválí více, všechny velký labely za nima budou lítat se supervýhodným dealem v zubech a všechny ty se bude ještě snažit předběhnout samotný Eminem, co jim bude nadbíhat i hostovačkama ve svých klipech a tak.

Hádejte, jak to dopadlo? B je správně. Jestli to teoreticky nemělo fungovat, můžeme být rádi, že teorie zůstala teorií, a když se sešli Royce Da 5'9" za Detroit, Joe Budden za Jersey City, Joell Ortiz za Brooklyn a Crooked I za Long Beach v praxi, vzniklo jedinečné kouzlo. Všichni tihle rappas patřili už jako sólisti k hodně zajímavým jménům – Royce už kdysi dávno na Black Label divizi labelu Tommy Boy upsali De La Soul, stále plánuje celé LP s DJ Premierem, fungoval jako ghost writer pro Dr. Dreho a měl společnou kapelu Bad Meets EvilEminemem. Joe Budden aka beef master je protivníkem, kterého mají rappeři ve svých nejčernějších nočních můrách, rapper, který měl smlouvu s Def Jamem a s klidem sobě vlastním si s ní vytřel zadnici a křičel „další“, v roce 2004 vyfasoval nominaci na Grammy a nedávno klipem In My Sleep dokázal, že je psychouš k pohledání. Joell Ortiz měl smlouvu u Aftermath, hýčkal si ho tedy samotný Dre, ale protože ho nebavilo čekat na Godota aka album Detox, odešel a zabil to na nezávisle scéně s deskou The Brick. A konečně Crooked I – totální ikona západního rapu, ten měl dokonce smlouvu na asi nejslavnějším hiphopovém labelu všech dob – Death Row – a roky patří k nejlépe střeženým tajemstvím West Coastu. Když mu labelová politika nedovolila vydávat desky, poutal pozornost mnohem originálnějším způsobem a od dubna 2007 do dubna 2008 nahrával každý týden skladbu o aktuálním stavu věcí v hiphopu – Hip Hop Weekly…

Když se teď dali tihle čtyři dokupy a konečně padlo i prokletí jejich dosavadních kariér – pruda s labelem -, muselo to dopadnout extrémně. A protože se nekonali žádné rvačky, ani ego souboj titánu, je tím výsledkem extrémně dobrá deska a splněný sen o hiphopové superkapele se smlouvou u Eminema a jeho Shady Records.

Až se tato spolupráce dotáhne do konce, bude tahle kapela, která si už teď nemůže na nedostatek pozornosti médií stěžovat, doslova všude. Už teď hostuje v nových Eminemových klipech, má s ním natáčet nové skladby a bývalý nejslavnější blondýn v USA s nimi i jezdí, kde může, aby se ujistil, že bude o promo dobře postaráno.

O desce Slaughterhouse se mluví jako o nejlepším albu, které musí ocenit fanoušci undergroundu i komerčního rapu za rok 2009, jestli ne vůbec v celé historii hiphopu. A o kapele Slaughterhouse se zase už teď mluví jako o fenoménu amerického rapu roku 2010. Jediným z nich, kdo už se českému publiku představil, je Royce Da 5'9" a krom propocené Lucerny tu po sobě nechal i jednu z nejlepších skladeb na albu DJ Wiche – The Golden Touch, Give Up Your Guns. Teď se ale vrací celá parta v plné síle, a to 2. února v Lucerna Music Baru. Přijdeš zkusit tlupu, co o sobě říká: „We fight fire with flamethrowers. Why would you try us?“

www.boombox.cz

Tagy: Boombox, Slaughterhouse, Crooked I, Royce da 5 9, Joe Budden, Joell Ortiz, Lucerna Music Bar, Eminem

Rubrika: Články, 16. prosince 2009, BoomboxKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama