METANCITY – nejen Hip hop

Navigators v nové sestavě a s novou show, lepší než jste čekali / Report z A2

V Česku existuje opravdu málo kapel, na jejichž každý koncert byste se těšili stejně jako na ten první. Jednou z nich je bezesporu formace Navigators, která během práce na novém repertoáru vyrazila konečně i na nějaké koncerty mimo Prahu. Do Brna dorazili Navigátoři minulý čtvrtek 19. listopadu, a to do komorních prostorů klubu A2. Tato skutečnost slibovala velmi úzké propojení mezi členy kapely a publikem, což se pochopitelně promítlo i do celkové kvality koncertu. Nebudu vás napínat. Myslím, že s čistým svědomím mohu říci, že tohle byl zatím nejlepší koncert Navigators, jakého jsem se zúčastnil. Proč tomu tak bylo, to řekne následující reportáž.

Navigators toho sice v poslední době nebylo moc slyšet, nicméně během několika posledních měsíců se odehrály vskutku zásadní věci. Z hostujícího zpěváka Martina Svátka ve stále aktuální skladbě Rely On se stal plnoprávný člen souboru, který následně opustila zpěvačka Noemi. Tato změna znamenala výrazný posun tvorby Navigators od uvolněného nu soulu a příjemného jazzu spíše k říznému funku a hutným kytarovým riffům. Toto „přizemnění“ Navigators pak mělo za následek podstatně energetičtější naplnění už tak silných vystoupení, jak jsme se mohli přesvědčit v brněnské A2. Tisková zpráva slibovala, že kapela odehraje hned několik nových skladeb, z nichž známá byla zejména blížící se videoklipová singlovka Do Something. Těch nových věcí zaznělo nakonec tolik, že dost dobře možná tvořily polovinu koncertního repertoáru. Starší záležitosti pak dostaly nový kabát, aby byl celkový projev kompaktnější a ucelenější, čili spíše rychlejšího tempa.

Začátek vystoupení obstarala novinka Keep It Real, která prakticky předznamenala směr celého večera. Pokračovalo se albovou dvojkou Now, kde Carmenin part hravě odrapoval OneTwo, aby došlo k titulní skladbě debutu Sky Travellin‘, ve které se prvně výrazně předvedla nová tvář souboru – JoyTearz. Hned po prvních frázích jeho vstupu bylo zřejmé, že se v jeho případě jedná o jednoznačný posun k lepšímu. Martin zpívá jako nikdo jiný v Česku, dává do toho celou duši, takže i zbytek kapely se musí snažit, aby nezůstával pozadu. Další ze zmíněných změn je větší zapojení Jirky Štarhy, jehož funkadelická kytara dodává Navigators drive, který dělá koncert koncertem. Velmi příjemné byla i následující zbrusu nová dvojice Morning a Getting Out, ve kterých se odrážela inspirace Stevie Wonderem, nicméně nesporným vrcholem byla nepříliš často hraná baladická Perfect, pro tento večer transformovaná do podoby velmi barvitého potom duetu vynikající Eriky a Martina, jenž se do ní vžil natolik, že svým nasazením překvapil i ostatní členy Navigators – nemluvě o výborném klávesovém sólu. Party se pak dostala do varu s Frenemy a Calling Out a zejména pak s princovkou Do Something, masivním hitem, na který Navigators čekali. Jedním slovem: úžasné. Závěr koncertu pak patřil dalším novotám s názvy Hug Me a samozřejmě Rely On, respektive poblázněný disco Michal David remix Living Like This a Still Urguing, neboli „ta s tou super basou“.

Konec dobrý, všechno dobré. Menší klub zajistil skvělou atmosféru, které nemohl nikdo odolat. Publikum bylo správně nažhavené a užívalo si vystoupení Navigators plnými doušky. V druhé polovině pak proto teplota stoupla o takových pět stupňů, což je samozřejmě důkaz toho, že koncert dokázal lidi strhnout a zábava se rozlévala v rámci všech přítomných. Ještě jednou musím říct, že v případě Navigators jsme svědky soustavných změn k lepšímu. Současná funkovější verze ukazuje, že kapela se rozhodně nemusí bát syndromu druhého cédéčka a že už teď je jasné, že jejich další album bude zase o stupínky výše než zbývající větší část domácí hudební scény. Koncert byl po všech stránkách perfektní, až mě mrzí, že nejsem bootlegář, protože tohle bych si pouštěl dokola a dokola.

http://www.myspace.com/navigatorsmusic

Tagy: Navigators, A2 Brno, Alterna, Do Something, Keep It Real, Martin Svátek, JoyTearz, OneTwo, Erika Fečová, Sky Travelin'

Rubrika: Reporty a fotky, 24. listopadu 2009, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama