METANCITY – nejen Hip hop

The Herbaliser přijedou do Lucerna Music Baru naživo a v nejlepší formě

Pokud fandíte experimentálnímu hiphopu z labelu Ninja Tune, možná si ještě vzpomenete, jak Herbaliser, jeden z klenotů tohoto vydavatelství, na sklonku století natočil dvojvinyl Session 1. Cesta k této nahrávce vedla přes spontánní jamování ve studiu a znamenala vlastně přerod studiového projektu v plnohodnotnou funky kapelu. Anglický deník The Guardian tehdy album vzal jako „důkaz, že hudba Herbaliser zní s živými nástroji mnohem lépe než ze samplerů“ a server Yahoo desku popsal jako „neokázale svěží soundtrack k nikdy nenatočenému snímku z černošského ghetta.“

Dnes, takřka o celých deset let později, procházejí Herbaliser podobným hudebním vývojem. Už na loňském albu Same as it Never Was se Jake Wherry a Ollie Teeba soustředili hlavně na psaní soul-popových písniček a spolupráci s klasicky vzdělanými hudebníky. A nyní mají Herbaliser chuť nahrát svou tvorbu zase jednou naživo. Název Session 2 přišel na stůl bez jakéhokoliv zaváhání.

„Když jsme před léty nahrávali naši první session, chtěli jsme zachytit náš tehdejší zvuk,“ vzpomíná Jake, „přitom jsme ale vše chtěli nahrát čistě v prostředí studia. Hráli jsme jakoby naživo, ale velmi pečlivě jsme pracovali se zvukem. Dnes už se ty hranice stírají, protože už beztak zastáváme více klasicky hudební přístup. Pořád ještě používáme samply, ale už ne tolik jako předtím.“

Na nahrávce Session 2 tak najdeme živě nahraný materiál, který sahá od nezapomenutelné desky Blow Your Headphones (1997) až po nejnovější album Same as it Never Was. „Je zajímavé, že tu vedle sebe stojí dvanáct let staré skladby a naše nejnovější práce, přesto to album zní soudržně,“ poznamenává Jake.

Vedoucím tématem, který se asi z tvorby Herbaliser nikdy nevytratí, je filmová atmosféra. Jejich hudba sice zní velice dobře i na tanečním parketu, přesto jsou mnohé skladby Herbaliser tak propracované jako soundtracky Quincy Jonese, Johna Barryho či Lalo Schifrina. „Už když jsme s Olliem začínali, nechtěli jsme, aby od nás lidé slyšeli donekonečna opakované smyčky, jak tomu častokrát v devadesátých letech bylo,“ říká Jake. „Chtěli jsme v našich písních změny a vývoj, jaké byly ve filmové hudbě. Kdykoliv píšeme nějakou instrumentální skladbu, máme na mysli scény z pomyslných filmů.“

Ačkoliv jsou Herbaliser fascinováni světem stříbrného plátna, jedno filmové pravidlo u nich neplatí. Zapomeňte na to, že pokračování filmu se málokdy vyrovná originálu, Session 2 je stejně dobrá deska jako jednička, možná i lepší. Herbaliser jsou v nejlepší formě a chystají se nám to dokázat i tváří v tvář. Jejich filmové vize budete mít tu vzácnou příležitost slyšet v pražském Lucerna Music Baru 17. listopadu na výročí dvaceti let od pádu komunismu.

Vstupenky za 400 Kč + poplatky je možno zakoupit v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, nebo v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku. Na místě za 500 Kč. Více info zde anebo v Lucerně.

Tagy: Herbaliser, Session 2, Lucerna Music Bar Praha, D Smack U

Rubrika: Články, 1. listopadu 2009, LMBKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama