METANCITY – nejen Hip hop

Hniličkova Jazzová mše sklidila velký úspěch, Moravský hudební festival se rozšiřuje

V minulém roce proběhl na jedenácti místech Jihomoravského kraje první ročník putovního festivalu s názvem Moravský hudební festival – Jazzová mše. Hlavní myšlenkou projektu bylo provést nově zpracovanou Jazzovou mši významného brněnského autora a instrumentalisty Jaromíra Hniličky na významných místech Jihomoravského kraje a tím cíleně propagovat kulturní hodnoty a dění vycházející zevnitř jihomoravské metropole Brna.

Festival, který čítal dvanáct koncertů shlédlo téměř čtyři tisíce lidí a ovace posluchačů, které provázely všechna vystoupení, potvrdily úspěch produkce. Jazzovou mši, která původně vznikla už více jak před čtyřiceti lety, Jaromír Hnilička na objednávku trumpetisty a impresária brněnského profesionálního big bandu B Side Band Josefa Buchty v roce 2007 znova otevřel a rozšířil o rovinu komorního orchestru. Dále pak přikomponoval nové sborové části a posluchači mají možnost slyšet zcela nově dílo, které je plné nových barev a nabylo na mohutnosti zvuku.

Projekt čítá více jak sto umělců sestavených z prestižních brněnských těles. Autor Jaromír Hnilička se zároveň představí jako sólista na trubku a legendární herec Ladislav Lakomý propojí jednotlivé hudební části recitací veršů. Obnovená Jazzová mše měla světovou premiéru 28. září 2008 v Bazilice Minor v Brně. V letošním roce Moravský hudební festival 2009 expanduje i za hranice Jižní Moravy a projekt představí 2. října v Olomouci a 3. říja v Ostravě. Brněnský koncert se uskuteční 4. října v minoritském kostele sv. Janů a bude zároveň proveden k příležitosti výročí osmi set let řádu Minoritů 1209 – 2009.
Novou rovinou festivalu jsou čtyři koncerty brněnského profesionálního big bandu B Side Band s vynikající zpěvačkou Terezou Černochovou a předními slovenskými sólisty Jurajem Bartošem na trubku a Radovanem Tariškou na saxofon. Koncerty se v tomto roce uskuteční 5. října v Brně, 11. října ve Znojmě, 13. října v Letovicích a 14. října opět v Olomouci. Více informací naleznete na www.bujoart.cz, www.bsideband.cz, www.metromusic.cz.

Tagy: Jazzová mše, Jaromír Hnilička, Moravský hudební festival, Jazzová mše

Rubrika: Články, 26. září 2009, Josef BuchtaKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama