METANCITY – nejen Hip hop

Bodies Revealed v Brně: Pověstná výstava je fascinující a inspirující

Pokud patříte mezi vyznavače kontroverzních výstav, čeká vás zkouška z anatomie, toužíte odhalit tajemství lidského těla nebo jen nevíte, co s volným dnem, určitě doporučuji navštívit v příštích dnech výstavu Bodies Revealed v brněnské Olympii. Zdůrazňuji v příštích dnech, protože celá výstava byla plánovaná do 10. září letošního roku, ale pro vás, kteří jste ještě vypreparovaná a pečlivě zakonzervovaná těla nestihli shlédnout, se prodlužuje do konce října. Že se nejedná o nějakou podřadnou záležitost, svědčí i fakt, že před dvěma lety se tatáž výstava konala v Praze. A ačkoliv jsem zaslechla názor, že ta brněnská je jen částí té pražské, nemyslím si, že by někdo mohl litovat, přinejmenším se procvičíte v biologii, což nemůže být nikdy na škodu, že jo.

Vše začíná zaplacením ne zrovna malého vstupného, jež činí cca 300 Kč v závislosti na tom, zda zavítáte v pracovní dny čí o víkendu, nebo jste-li z řad studentů, seniorů, patříte mezi skupinu nad deset lidí a tak podobně. Nabízí se také prohlídka pro děti a asi i pro slabší povahy nebo komentovaná prohlídka s průvodcem, kterou jsme si taky zvolili. Po pár větách, kdy nám došlo, že pán průvodce mluví slovensky, což by ještě nebyl takový problém, jakože ze sebe chrlí na náš vkus přebytečné množství informací, jsme se od skupinky asi 10 lidí vzdálili a exponáty si procházíme sami. Zjišťujeme, že celá výstava je koncipovaná do pěti nebo šesti místností, kde postupně vidíte detaily kosterního, svalového, reprodukčního, respiračního systému a ostatních orgánů těla. V krásně nablýskaných skleněných vitrínkách jsou tak k vidění všelijaké kosti, jejich řezy, žíly, cévy, plíce kuřáka vedle plic nekuřáka, nádor na slezině, mozek při mrtvici a podobné „chuťovky“.

Tělesné orgány na výstavě Bodies Revealed jsou zakonzervovány technikou, která se nazývá polymerová konzervace. Během tohoto procesu jsou lidské tkáně napuštěny tekutým silikonem, který časem impregnuje, ztvrdne a výsledkem se stává jakoby pogumovaný orgán. Překvapilo mne, že příprava takovýchto vzorků může trvat klidně i rok.

Ona ta výstava není nijak brutální ani neomdlévání, je prostě zajímavá. Jediná část, která se dá považovat dle mého názoru, za trochu silnější kafe, jsou ve skleněných nádobkách zakonzervované embrya v jednotlivých stádiích vývoje. Také již zmiňované exponáty vypreparovaných těl stojících v nejrůznějších pozicích jsou fascinující, hlavně mají-li vysekaný hrudník nebo část lebky, jež odhaluje mozek. Pořadatelé říkají, že výstava mění pohled, kterým se lidé dívají na své tělo. Je navržená tak, aby vysvětlovala, inspirovala a fascinovala.

K naší lítosti, nebo spíše k lítosti všech ostatních, je v celém areálu, zákaz fotografování, my byli odvážní a pořídili jsme pár fotek alespoň mobilem. Dobrá rada co se tohoto týče, pozor na všudypřítomné slečny hostesky, hehe. Závěrem nezbývá než doporučit k navštívení, spojit s nákupy či prohlídkou zdejší zoo nebo proslulého hradu Špilberk.

Tagy: Bodies Revealed, Bodies Revealed, Brno, Olympia, výstava těl

Rubrika: Reporty a fotky, 21. září 2009, Pavla-VerčaKomentáře

09.49 - 21. září 2009

tohle  

tohle si dat tak pred obedem ne ? a co je pravdy na tom, jak ti lidi umreli ? rikali tam o tom neco ?))


13.04 - 21. září 2009

alien  

první si zlomil vaz, druhý nezvládl drsnou hubnoucí terapii, třetí to má prostě z tělocviku, u čtvrtého asi ani nemusím nic psát a poslední je rakovina plic :)


11.26 - 1. října 2009

 

Všichni popraveni čínskou vládou


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama