METANCITY – nejen Hip hop

Marc Hype, Jim Dunloop a Lady Daisey pokřtili Stamp Out Reality / Report + info

Nakonec jsem se přece jen odhodlal k ještě jednomu ohlédnutí za letošním ročníkem festivalu Hip Hop Kemp. Zapomněli jsme totiž na jednu z největších, rozuměj nejopravdovějších hvězd této akce, jíž byl pro mě Marc Hype a jeho kolegové Jim Dunloop a Lady Daisey. Ti odehráli svou brilantní show v čase od druhé do čtvrté hodinny ranní v neděli 23. srpna a postarali se tak o pro mě jednoznačný vrchol Hip Hop Kempu.

Bez ohledu na to, že hned po jejich vystoupení jsem řídil z Hradce do Ostravy, jedinou vteřinu během jízdy jsem nelitoval, že jsem se Hypeovy show zúčastnil. Abychom si rozuměli, těšil jsem se na něj každý Kemp, nevím, kolik let zpět, ale nikdy mi to z nejrůznějších důvodů nevyšlo. Přitom kdyby po úvodním hraní Hypea se skrečováním řízným a versatilním, s beatjugglingem úderným a zároveň nápaditým, s Dunloopem celkově maximálně muzikálním a oduševnělým, jak to na letošním ročníku jen málokdo předvedl, a po nástupu vynikající zpěvačky Lady Daisey s hlasem vábivým až uhrančivým nezazněla má oblíbená věc Mexican, pravděpodobně bych si tuto unikátní záležitost nechal ujít. Bez kvalitního zvuku, v který v tamním hangárů nedoufal už snad nikdo, to totiž je vždy jen poloviční zážitek.

Obdivuju, jakým způsobem dokáže Hype využít turntablism při hraní/tvorbě muziky. Fascinuje mě, že při svém hraní šahá často po skladbách, které bych se já neodvážil vzhledem k jejich jinakosti, rozuměj nepřílišné přístupnosti, pustit ani v rádiu a které přesto nakonec dokáže přetavit do takové podoby, že to lidi přivádí k tanečnímu šílenství. Kolik znáte DJů s podobným přístupem? A kolik klávesistů Dunloopova ražení, jenž rozhodně nespočívá v líbivosti, ale naopak se přesně doplňuje s Hypeovými vizemi? A skvělých zpěvaček, o nichž jste v životě neslyšeli, ale které navzdory třem vyčerpávajícím dnům vyzařují tolik energie, že se to musí promítnout i do vás? A spontánních rapů od někoho jako 3rd Party? A kolikrát zažijete křest debutové desky Marca Hypea a Jima Dunloopa? Ano, správně. Tohle bylo jedinečné.

Deska samotná nese název Stamp Out Reality, vyjde už v říjnu tohoto roku u Melting Pot Music a slibuje přenést atmosféru jejich vystoupení až do vašeho pokoje. Zachována bude pochopitelně i žánrová pestrost, která se pohybuje od soulu přes funk a latino až k elektru, což se nicméně neobejde ani bez Hypeových kořenů, tedy hip-hopu. Hip-hop pro dvacáté první století zní různě, ovšem tahle varianta se mně osobně zamlouvá asi ze všech nejvíce. Mezi hosty se objeví například páni rappeři Mr. Lif a Mr. Complex, funková oldschoolová legenda Blowfly, kubánská diva Malena Perez, zmiňovaná Lady Daisey a ještě Sara de Bourgeois, která se tolik blýskla v hitu Mexican. To je prozatím vše, ale až přijde čas, tak vás budeme informovat podrobněji. Možná už i na jiném, lepším místě.

K albu Stamp Out Reality byl zřízen speciální blog, kde Marc Hype a Jim Dunloop informují nejen o svých koncertech, plánech do budoucna, ale také o hudbě, kterou poslouchají. Kdo by chtěl vidět a slyšet Marca naživo, má jedinečnou možnost zítra v pražském podniku Chapeau Rouge. Muziku poslouchejte prostřednictvím Marc Hype Myspace.

Tagy: Hip Hop Kemp, Marc Hype, Jim Dunloop, Lady Daisey, Stamp Out Reality

Rubrika: Reporty a fotky, 4. září 2009, RavenakKomentáře

14.59 - 4. září 2009

Přesně tak  

Tenhle konzert byl naprosto skvělý zakončení fesťáku.


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama