METANCITY – nejen Hip hop

DJ PecaOne: Nemám problém s žádnou dobrou muzikou / Rozhovor

Odchod léta nás snad konečně vytrhne z letargie a splníme tak své sliby o oživení webu Metancity. Pro tento akt jsme vybrali téma více než příhodné, protože co jiného žije, dýchá a tepe více než aktuální mixtape Smooth Ish.

Jeho autorem je DJ PecaOne, který pochází z Ústí nad Labem, ale spíše než aby odjížděl do Teplic na Kabáty, raději zajede do Prahy, kde baví návštěvníky místních klubů selekcí, kterou byste od něj možná nečekali.

Ostatně do jisté míry překvapivě působí i jeho novinka, která se od jeho debutového mixu Motor City Vibe poměrně liší. Přesto všechny tyto tři skutečnosti, oba mixy i hraní na party, spojuje jedna určitá vlastnost, jakou je nezpochybnitelný cit pro kvalitní, chtělo by se říci nadčasovou muziku.

O ní a samozřejmě i o dalších věcech jsme si s Pecou prostřednictvím emailu povídali. V něčem jsme si nerozuměli více, v něčem méně, ale v ničem tolik, abychom to zbytečně museli dále odkládat. Předkládáme vám rozhovor v současnosti s jedním z nejtalentova­nějších, nejzajímavějších a nejslibnějších DJů u nás. Naložte s tím, jak umíte.

Ahoj Pecáku. Předně mi dovol poděkovat ti za tvůj čas a teď už k první otázce. Vzhledem k událostem posledních dnů mně to nedá se nezeptat. Viděls Dweleho videozáznam s kapelou skladby Travelin‘ Girl? Co na to říkáš?

HUDBA, super, nelze to říct ani jinak. Dwele je pro mě v tuhletu chvíli jedna z nejvíc výraznejch, nejvíc muzikálních osobností na scéně a vše, co dělá, zní naprosto přirozeně. Kdo to necejtí, musí bejt uplnej ignorant. Jeho A.D.B.P. žeru. Doporučuju sledovat jeho kanál na youtube.

Dwele se tentokrát na tvém novém mixtapu Smooth Ish nenachází, což platí i o dalších jménech, spojených s Motor City Vibe. Byl to záměr představit světu nové tváře, nebo jsi na to šel úplně odjinud?

Že jsi to slyšel, ale neposlouchal?)) Dwele tam zazní ve skladbě Ridin' High od PPP a v jejím remixu. Samozřejmě jsem nechtěl aby to bylo Motor City Vibe volume 2. Tohle jsem dělal s jiným záměrem – chtěl jsem představit uhlazený věci, který mě bavěj, který asi většinu lidí nejspíš minuly,věci, který nestárnou, jen tak neomrzej a přitom zachovat nějakou aktuálnost. Prostě udělat mix, kterej pustíš svý holce, když si jí vezmeš v pátek večer domů, haha. Myslím si, že díky tomu předchozímu mixu i hodně lidí přišlo na chuť tomu Detroit soundu, a tak naivně doufám, že by to mohlo zafungovat i v případě Smooth Ish.

Přiznám se, že některá jména jsem poprvé zaregistroval vůbec poprvé. Šel jsi hodně při sbírání materiálu na mixtape do hloubky, anebo to je jen má neznalost?

Sestavování tracklistu je pro mě dlouhej proces. Poslouchám hodně hudby. Mam dilema, protože některý věci tam chci za každou cenu dostat, ale třeba se mi tak dobře nemíchaj, neladěj ke zbytku. Nechci, aby to znělo jako nějaká PC kompilace. Všechno tisíckrát překopávám, nahrávám, odsouhlasím, narazím na něco novýho, smažu, překopám a znova nahrávám, pak už to nemůžu ani slyšet, tak to dam ven.)) Pokud jsi narazil na nějaký nový jména, co tě zaujala, tak to plní význam.

Odkud vůbec čerpáš informace o své oblíbené muzice? Zabírá to hodně času, být stále v obraze?

Stejně jako většina lidí v dnešní době trávím až zbytečně moc času na internetu, občas se mi podaří trochu toho času zužitkovat a narazit na informace. Vyznat se dneska v záplavě těch zbytečnejch věcí, co vycházej a vyseparovat z toho to, co tě zajímá samozřejmě zabere spoustu času. Občas ale jen stačí sledovat ta správná místa a otravovat okolí. Hele nevíš o něčem novým?

Patříš mezi známé milovníky detroitského zvuku a labelu Stones Throw, který taky především hraješ. Proč právě ten?

Nemyslím si, že jsem „milovník“ jen Detroitu nebo Stones Throw. Poslouchám hudbu, kterou považuju za dobrou, kterou cejtím. Tu se snažím ve snesitelný podobě předat i dál. Je mi celkem jedno, jestli to vyšlo v Kalifornii nebo na Ukrajině. Ale samozřejmě víc zbystřím, když se dozvím o novým releasu A Side Worldwide než o novým releasu Mafia Records.

Neláká tě někdy opustit tento podžánr? Není to příliš svazující, držet se jako DJ pouze jednoho vymezeného okruhu? Jak je to možné, že tebe neunesla poslední vlna tanečního electra?

Naopak. Nepřijdu si vůbec svázanej. Nemam problém s žádnou dobrou muzikou, ať je v ní jakákoliv energie, jakýkoliv prvky. Buď mě to baví, nebo ne. Beep beep smyčka na půl baru se samplem shake that ass bitch mi nic neřiká. Navíc tyhle trendy věci nemaj trvanlivost, za měsíc si na to nikdo nevzpomene. Ať si každej dělá, co chce, jen ať mi potom nenutí, co je dobrý. Právě všichni samozvaní nadžánrový DJs mi přijdou svázaný. Kdyby se během jejich setu neotočilo posledních deset nejvíc slizkejch skladeb z hitparády, oni by pravděpodobně přišli o svoje peníze, protože by si tam podruhý nezahráli. Myslím si, že peníze se dají vydělat i jiným způsobem.

Vraťme se teď k Smooth Ish. Tvůj první mixtape ztropil celkem slušný rozruch na začínajícího DJe a pak byly dva roky ticho. Nebyla to zbytečně dlouhá doba? Cos mezitím vůbec dělal?

Odehrál pár mejdanů a šťoural se v nose.) Nechávám tomu přirozenej vývoj. MCV jsem před dvěma lety udělal, když jsem cejtil, že to chci udělat a že je správná doba na to přiblížit ty věci lidem. Pokud to mělo nějakej feedback, tak super. Když jsem se rozhodl, že chci udělat něco dalšího, tak mi bylo jasný, že to budou ty věci, co mi poslední půlrok hrajou v autě. Až si budu moc dovolit dalších čtrnáct dní vypnout a poslouchat jenom hudbu, tak mám další plány. Jen ať mi pak nikdo neříká: „Ty debile jeden, kam si to zase nahrál, z toho serveru to budu stahovat snad hodinu.” – Já na tom dělal čtrnáct dní.

Na Smooth Ish dostáváš své pověsti. Originální předlohy hiphopových skladeb sice tentokrát chybějí, ale zato se dostalo většího prostoru aktuálnímu soulu. Na mixtapu neudivuješ nějak speciálně turntablismem, což je však kompenzováno nevídanou muzikálností tapu. To vládneš tak dobrými efekty, anebo máš tak silné hudební cítění?

Díky. Jak jsem už říkal strávím u toho dost času, poslouchám hodně hudby, počmárám hodně papírů a přemejšlím. V poslední době používám vedle gramofonů efektor a sampler a snažím se využívat potenciálu Serata.

Jak ty to máš vůbec s muzikou, hrál jsi na nějaký nástroj vedle gramofonů? Proč ses vlastně rozhodl stát se DJem?

Vždycky jsem hrál jenom lidem na nervy)). Chodil jsem na párty a říkal jsem si, jaký by to asi bylo pouštět lidem muziku, co baví mě.

Jak se ti daří při živém hraní? Zajímá tahle muzika v Česku vůbec někoho a je těch lidí tolik, aby to za něco stálo?

Mám to rád. Nemám problém s tím hrát někde ve sklepě nebo na diskotéce pro pět set lidí. Pokaždý je to o něčem jiným. Samozřejmě na diskotéce nemůžeš pustit v prime time Mayer Hawthorna. Na co házet perly sviním)). Stejně jako nikdy nepochopím, proč některý DJs pouštěj do prázdnýho prostoru v devět hodin party shit. Baví mě dostat lidi na muziku, kterou slyší pravděpodobně poprvé, ale díky tomu, že má určitou energii, tak je to donutí bavit se. Pak mám dobrej pocit z toho, když se mě někdo s nadšením ptá, co to za muziku, nebo když se mě někdo snaží nalejt, zatímco já piju jenom mattonky.))

Na domácí scéně působíš jako unikát. Máš zde vůbec někoho, koho bys označil za svůj vzor, či kdo tě alespoň trochu inspiruje? Nemyslím teď jen na poli DJingu, klidně se rozhovoř.

Inspiruje mě nová hudba. Inspiruje mě každá nová párty, ať už dobrá, nebo špatná. Každý DJ, se kterým jsem měl možnost hrát. Inspirujou mě nečekaný odezvy od lidí, který jsou zvyklí na párty slyšet Soulja Boye nebo naopak House of Pain.

Smooth Ish vyšel, jak praví zpráva, ve spojitosti s projektem Kupuj originál. Co ti toto spojení přináší a co od něj můžeme čekat?

Zajímavej projekt, díky kterýmu budete mít možnost dostat se k deskám, který se tady většinou nedaj jinak sehnat. Mimoto je to prostor, na kterým budou vycházet další mixy zaměřený na muziku, který se tady nedostává moc zájmu. Zatím se to rozjíždí, ale určitě se do budoucna vyplatí sledovat www.kupujoriginal.cz.

Kolik máš doma originálů?

Něco tam je, ale zatím ne tolik, abych se tím chlubil. To začnu dělat až toho budu mít doma stejně jako DJ Spinna a celý dny se budu s těma regálama jenom fotit.))

Co jsi naposledy viděl, četl a snědl?

Právě jsem dočetl shout outs na zadní straně LP Renaissance, sleduju zprávy a čekám až mi dovezou pizzu.

Díky, naschle a hodně štěstí do dalších úspěchů!

Díky, měj se…

http://www.myspace.com/deejaypeca

Tagy: DJ PecaOne, DJ Peca, Smooth Ish, Motor City Vibe, Kupuj originál, rozhovor

Rubrika: Články, 27. srpna 2009, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama