METANCITY – nejen Hip hop

Lenny White nadchnul a pobavil brněnské Semilasso, jazzová fúze nestárné / Report

Jednou z největších hvězd stále delšího a delšího brněnského JazzFestu byl bezesporu americký bubeník Lenny White, jehož sice brněnské publikum mohlo vidět a slyšet již před dvěma lety, kdy dorazil jako opora famózního baskytaristy Victora Baileyho, nicméně letos se konečně v Semilassu předvedl se svou vlastní tvorbou. Stalo se tomu tak 27. dubna, kdy společně se svým staronovým souborem Present Tense vystupoval po koncertu kytaristy Reze Abbasiho a jeho Bazaaru, který nejen svým složením kombinuje více či méně tradiční indickou a americkou jazzovou hudbu. Ostatně celý večer se nesl ve znamení fúze, přičemž tento termín se ukázal jako mnohem více odpovídající, neboť často v tomto smyslu užívaný výraz jazz-funk by jen stěží pokryl veškeré hudební styly, jež se ten večer spojily v jeden útvar, aby dohromady vytvořily zcela ojedinělý hudební zážitek.

Abbasiho kvartetu vévodila indická zpěvačka Kiran Ahluwalia, jejíž přítomnost fungovala do jisté míry jako prostředník mezi samotnou kapelou a publikem. Zatímco instrumentální část uváděla posluchače do často nepřístupných sfér lidského chápání, zpěv Kiran přibližoval celkový projev kvartetu více k zemi, a právě tento kontrast představoval nejzajímavější momenty jejich performance. Naproti tomu show Present Tense potvrdila reputaci svého bandleadera, který si během svého bubnujícího angažmá u Milese Davise odnesl znatelně jen to nejlepší. Jeho cit a schopnosti při propojování různých hudebních žánrů ústí v originální proud muziky, který zní aktuálně, třebaže převážně čerpá z dob spíše minulých. Hlavní devízou Present Tense nejsou ani tak vynikající a mnohdy dech beroucí technické výkony muzikantů, které jsou přece jen v souboru Whiteova typu samozřejmostí, ale především jejich um vtisknout svému vystoupení punc zábavy.

To bylo zřejmé již, když se White chopil mikrofonu, přivítal se s publikem, představil svou nynější kapelu a sebe samého pod jménem Ringo Starr a nechal se slyšet, že dnes bude hrát opravdu hodně rozličné muziky. Druhou půli večera zahájil asi deset minut po desáté hodině talentovaný basák Richie Goods, jenž od začátku patřil k nejživějším elementům na pódiu a svou vytříbenou hru měl možnost předvést i sólově při baladě My Woman Only Love. Z jeho pera pak byla také dřívější verze standardu Elegant People, jenž napsal v polovině sedmdesátých let 20. století Wayne Shorter pro Weather Report. Zbývající repertoár sestával jednak ze skladeb členů Present Tense, zvláště pak vynikajícího klávesisty George Colligana, jednak z materiálu na toto září chystané debutové desky souboru. Ať už šlo o perfektní bluesovku Coming Down, nebo o příjemnou If You Dare spíše méně výrazného, přesto výborného kytaristy Toma Guama (oba výše jmenovaní hrají ještě v kapele Mad Science), ve všech případech bylo publikum uchváceno a dávalo to patřičně najevo.

Pondělní večer v Semilassu byl záležitostí nad očekávání pestrou. Obě vystupující tělesa se svým pojetí fúze velmi dobře doplňovala; Abbasiho Bazaar jistě potěšil muzikantsky založené posluchače, již s oblibou pozorují náročnou a na první poslech decentně disharmonickou souhru kvartetu, kdežto Present Tense Lennyho Whitea nadchl rozhodně všechny ty, kteří v rámci jazzu nepohrdnou silnějšími melodiemi a tanečním duchem v projevu této čtveřice. Lenny White pak dozajista přesvědčil všechny přítomné, že není pouze jedním z nejžádanějších a tím pádem také nejuniverzálnějších jazzových bubeníků moderní éry, ale že se nesmírně dobře dokáže předvést také v pozici bandleadera a skladatele. Zvláště koncert Present Tense byl dynamickou podívanou, která neustále přinášela něco nového, a tak nenechala publikum na pochybách, že jazzová fúze má světu stále co říci. A jak bylo vidět ze zaplněnosti hlavního sálu Semilassa, lidé o její poslech stojí.

www.jazzfestbrno.cz

Tagy: Rez Abbasi Bazaar, Lenny White, Present Tense, George Colligan, JazzFestBrno, Semilasso

Rubrika: Reporty a fotky, 5. května 2009, RavenakKomentáře

smu
09.09 - 7. května 2009

 

Lenny White je TOP!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama