METANCITY – nejen Hip hop

Festival Respect s hotovým line-upem, nechybí Truffaz ani Issa Bagayogo

Festival Respect má uzavřený line-up, a tak rozhodně stojí za to informovat, kdo se tentokrát objeví pod širou pražskou oblohou z oblasti takzvané world music. Dvanáctý ročník festivalu Respect sKe uskuteční na Štvanici v rozmezí 26. června až 27. června. Jako hlavní hvězdy zde zahrají Erik Truffaz se svým indický projektem Benares nebo Justin Adams – Juldeh Camara z Velké Británie, respektive Mali, a Kasai All Stars z Konga či Issa Bagayoo z Mali a Francie. Více o jednotlivých vystupujících níže.

Mário Bihári /cz/

Slovenský romský zpěvák, akordeonista a klavírista žijící v Česku. Byl členem skupiny KOA. Sólové vystoupení Mária Biháriho je skloubením romské linie a písničkářské tvorby. Během jeho koncertu zní autorské staré i nové skladby, z nichž některé již téměř zlidověly a tradiční romské čardáše. Výsledkem je náladově pestrá hudební fantazie. K tomu Mário přimíchává ohnivé koření tradičního cikánského temperamentu, k čemuž si někdy zve také hosty z řad vynikajících romským muzikantů.

Erik Truffaz Indian Project „Benares“ /France, India/

Eric Truffaz, „Miles Davis acid jazzu“, je génius rozmanitosti, jeho tvorba se dramaticky proměňuje s každým albem. Na pražském koncertě bude prezentovat nejzajímavější část své poslední albové trilogie, Benares, telepaticky přesný dialog průzračně chladné Truffazovy trubky se dvěma mistry indické improvizace, hráčem na tabla Apurbou Mukherjeem a jeho sestrou, zpěvačkou Indrani. Sestavu doplní klavirista Malcolm Braff.

Justin Adams-Juldeh Camara /UK,Mali/

Unikátní českou premiérou bude koncert spoluhráče Roberta Planta, kytaristy Justina Adamse, s vynikajícím africkým zpěvákem a hudebníkem Juldeh Camarou. Sestavu doplní fenomenální perkusista Dawson Miller. Justin Adams byl častým partnerem umělců jako Natacha Atlas, Jah Wobble či Sinead O Connor. Virtuoz na jednostrunné africké housle ritti, Juldeh Camara pochází z prestižního muzikantského klanu v Gambii.V jejich hudbě se prolínají tradice západní Afriky s energií punk rocku i feelingem blues, skupina získala cenu BBC World Music Awards a u nás pokřtí své skvělé druhé album a u nás pokřtí své skvělé druhé album, které vychází v květnu na značce Real World /U nás distribuce Indies./

So 27.6. od 14h, Ostrov Štvanice

Shahab Tolouie /CZ, IRN/

Shahab Tolouie – všestranný hudebník, virtuózní kytarista, skladatel a zpěvák původem z Iránu. Prezentuje osobitý styl, ve kterém se pojí tradiční perská hudba s prvky flamenca. Pozoruhodnou součástí hudebního projevu Shahaba je jeho charismatický zpěv – silný, krásně zabarvený hlas a nenapodobitelný styl. Jako multiinstrumen­talista ovládá také tradiční perské nástroje – setar, tanbour, delrobu, laud, daf, dammam.

Muzsikas /Hungary/

V hudbě východní Evropy reprezentuje Muzsikás to, čím je Buena Vista pro Kubu: autentické uchopení mizejících tradic. Zatímco ale v ostatních zemích východní Evropy měl za totality folklor pachuť ideologicky zmanipulované hudby, v Maďarsku se naopak stal prostředkem revolty. Skupina Muzsikás hraje instrumentální maďarskou lidovou hudbu přes třicet let a je ve svém žánru jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších souborů jak doma, tak v zahraničí. Za svůj přínos skupina získala ocenění Womex Award 2008.

Mari Boine /Norway/

Mari Boine, čarodějka šamanských spirituálů ze země Laponců-Sámijů, vydala své první album Gula Gula u prestižní značky Real World před dvaceti lety – a jeho síla se od té doby nezmenšila ani o milimetr. Její písně jsou o identitě severských Sámijů, národa bez státu, jejich feeling je rovnocenný prožitku černošského blues či romských písní. „Její hudba se dotkne posluchače v místech, o jejichž existenci netušil. Míří k samému jádru, k prvotním instinktům, a přivede vás do stavu podobnému transu.“

Kasai All Stars /Kongo/

Z transovních rituálů přímo do elektronických futuristických experimentů bez mezipřistání. Jedna z nejúspěšnějších a nejoriginálnějších afrických skupin současnosti konečně dorazí do Prahy. Pohanský trans a erotické africké tance označovali evropští misionáři v Kongu za „ďáblovu hudbu.“ Kasai All Stars tuto téměř vyhynulou kulturu oživili a přírodní nástroje z džungle spojili s drasticky zkreslujícími zesilovači velkoměsta.

Issa Bagayogo /Mali/

Přední západoafrický hudební inovátor Issa Bagaygo představuje tu nejradikálnější osobnost na poli pouštního blues, které zpopularizovali umělci jako Tinariwen či Ali Farka Toure. Zvuk tradičních malijských nástrojů propojil s elektronickými beaty, aniž by přitom původní africkou esenci své hudby jakkoli zkompromitoval. Starobylé melodie Sahary se mísí s elektronickými zvuky, tanečními a dubovými beaty i rockem. Malijské afro-elektro, dnes velmi ceněného autora a zpěváka, doma nazývaného „techno-Issa“, má nepředstavitelnou atmosféru a energii. Do 19.4. nabízíme mimořádně zvýhodněné vstupné za pouhých 350 Kč dvoudenní a 300 Kč za jednodenní vstupenku.

Tagy: Respect, Erik Truffaz

Rubrika: Články, 20. dubna 2009, RachotKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama