METANCITY – nejen Hip hop

Kdo vyhrál King Shit Freestyle Battle, co si odnesl a jak to celé vypadalo? / Reportáž

První velký freestyle battle, který se konal v Havířově, proběhl 14. března v klubu Stodola. Jak celý večer probíhal? Pojďme si udělat menší rekapitulaci, protože je rozhodně, o čem psát. Večer odstartoval DJ Vencza, který do nás nekompromisně solil hudbu, které říkají hip-hop i zapřísáhlí antinewschooleři. Když jsem slyšel své oblíbené frantíky z Canady, Les Architekts, málem jsem se zalkl Stellou. Lavjú Vencza, tohle je třeba hrát. Klub se začíná zvolna plnit, MC'z, přihlášení do battlu, se přicházejí nahlásit a ve čtvrt na deset svolávám z pódia celý klub, poněvadž je čas rozbít si rýmami frňačiska.

Z původně přihlášených MC´z jich nakonec dojelo jen osmnáct. Někteří se odhlásili na poslední chvíli (pevně věřím, že to nezpůsobil Adyosův rozhovor na Helaxu, hehe), někteří z Brna, Znojma, Zlína nedojeli vůbec. Tak snad příště chlopi. Z kvalifikačního kola postupovalo osm nejlepších. Porota, kterou tvořili MC'z Kos (Hosté odjinud) a KSI, DJ Necro a freestyler Karel ze Vsetína, usedla za své tabulky, Vencza pustil první beat a začalo se. Na pódium šli vždy tři MC'z, kteří měli dvakrát půl minuty, aby předvedli, co v nich je. Někteří dávali pro publikum, někteří jeli klasický reprezent, jiní battlovali všechny kolem. Našli se i takoví, kteří rapovali šeptem a otočení zády k publiku, byli i takoví, kteří řvali a skákali, až jsem se bál, jestli si dotýčný nezlomí vaz o svoji nohu, hehe. A jeden nejmenovaný freestyler z Těrlicka byl tak indisponovaný, že pomalu z toho stage spadl. Některé výkony sklidily jednohlasné „Bůůůůůů“, některé výsměch a bylo samozřejmě spoustu těch, které si zasloužili řádný bordel.

Do semifinále postupují Adyos, Lazy-O, Lil Seint, Kolaps, Klam, Turt, Gen a z prvního místa Drektor. V dalších vyřazovacích kolech proběhly kvalitní battly, které diváci zaslouženě ohodnotili svými reakcemi, rozepisovat je nebudu. Každopádně škoda, že nepostoupil psychopat Gen z Třince, bylo by zřejmě asi veselo. Když se blížilo semifinále, byl již klub nacpaný k prasknutí. Atmosféra houstla a očekávalo se to nejlepší v podání posledních čtyř volnorýmových boxerů. Lazy-O si to rozdal s Adyosem a DrektorKolapsem. Zajímavý battle byl rozhodně ten prvně jmenovaný. Kluci spolu totiž chodili na gympl, takže jeli spíše fella battle, který samozřejmě nebyl ochuzen o peprnosti z jejich životní zkušenosti s tím druhým. I Adyos, který jindy jede striktní battle rýmy, přesedlal na více uvolněnější notu a byl to jeden z nejzajímavějších battlů. Od poroty dostali kluci oba po dvou hlasech, diváci však poslali do finále Lazyho. Ten měl vůbec po celý večer odlišný styl. Byl nejvíce vyklidněný, opřený o zábradlí a jel hodně slow flow. Možná by mohl někdo říct, že jel více recitaci než rap, ale rýmy většinou padaly tam, kam měly.

V druhém semifinálovém battlu zvítězil jasně havířovský kolouch Drektor před Kolapsem z Orlové, jenž měl sice zajímavé obraty, ale hodně to kazila zbytečná, mimorytmusová rychlost a přílišná nahajpovanost. Boj otřetí místo patřil Adyosovi, který podal opět vyrovnaný a přesvědčivý výkon. V těchto kolech již přišla na řadu témata od lidí, kteří je měli možnost po celý večer vhazovat do naši schránky na baru. Sešlo se hodně perel a hodně perel si kluci na majku taky vytáhli. Zmínil bych například témata Ordinace v růžové zahradě, ranní hovno, Dr. Uzel porušil lékařský kodex a měl pohlavní styk se svou pacientkou, determinační sociologie, It's oukey to be gaaay a další skvosty, haha.

Finále mezi Lazy-O a Drektorem se skládalo z témat, klasického battlu, a cappella battlu a z battlu na beatbox od beatboxera, který si říká Bybo (Dík za support man). Skvělé rýmy, obraty i pičung, kluci se předvedli ve výborném světle. Z mého pohledu měl navrch Drektor, což potvrdil především v a cappella battlu, který zajel precizně a s krutými rýmy. Porota i publikum nakonec taky rozhodla, že královské lejno si dnes v poháru odnese právě on. Téhle freestylové naději z Havířova je teprvé sedmáct let a věřím, že o něm rozhodně neslyšíme naposled. Drektor, Lazy-O a Adyos si odnesli ceny – poukázky v celkové hodnotě 6000 Kč od Titty Twisteru, CDčka, kulichy, trička, plakáty a Drektor navíc pohár a možnost nahrání tracku ve studiu Bussynessland v Ostravě zdarma.

Celý battle večer proběhl, myslím si, kvalitně jak na úrovni organizace, tak na úrovni minimálně osmi postupujících MC'z. Vencza si připravil kolem čtyřiceti originálních inster, mezi kterými nechyběly ani takové perly jako například Raw Shit od J Dilly a podobně. Snažili jsme se tento battle udělat poctivě v každém detailu a snad to bylo vidět. Druhé pokračování by mohlo být v rozmezí podzim / zima 2009. Battlem však celá noc neskončila, naopak! DJ Rawal z Prahy spolu s Venczou jebali parket až do ranních hodin a nutno podotknout, že tahle dvojka rozhodně věděla, co hrát. Přechody, hity, funky věci, newschool i starší šlágry, mnohdy v remixech. Žádná podělaná diskotéka, ale přísun kvalitní rapové hudby, na kterou se prostě nedalo netancovat.

Věřím, že se vám celý večer líbil stejně jako mě a uvidíme se ve Stodole na některé z dalších rapových akcí, například již 24. dubna v pátek na Orikoulích! Více info přinesu brzy. Stejně tak vám přineseme videa z Kingshit Battlu, které nám natočil Pawell z kapely Intercity. Díky man! Pokud máte fotogalerie z battlu, linkujte je v diskuzi pod tímto reportem.

Tagy: Kingshit Freestyle Battle, Havířov Stodola, Drektor, Adyos, Lazy-O, Klam

Rubrika: Reporty a fotky, 25. března 2009, KhomathorKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama