METANCITY – nejen Hip hop

Respect Music: Tony Allen Afrobeat Orchestra dnes večer v Paláci Akropolis

Tony Aleen položil společně s Felou Kutim základní kameny afrobeatu a dodnes patří k nejuznávanějším a nejvytíženějším bubeníkům. Zároveň je také nestárnoucím hudebním katalyzátorem, který byl od šedesátých let do současnosti vždy ve správnou chvíli na správném místě. Fela Kuti o něm kdysi prohlásil, že hraje jako pět bubeníků najednou, Brian Eno ho zase považuje za nejlepšího žijícího bubeníka vůbec. Svá první samostatná alba natočil ještě v dobách, kdy byl druhým kapelníkem sestavy Fela Kuti & Africa 70s, se kterými natočil na třicet desek. V roce 1978 se osamostatňuje a od osmdesátých let žije v Londýně a Paříži, kde nahrává mj. s King Sunny Adém, Ray Lemou, Manu Dibangem.

V roce 1985 vydává přelomové album N.E.P.A. Představuje nový hudební hybrid, který sám nazval afrofunk. Afrofunk je syntézou afrobeatu, elektroniky, dubu, rapu a R&B. Na sklonku devadesátých let ho objevuje další generace posluchačů a hudebníků. V posledních letech nahrává například s The Air, Jarvisem Cockerem, Susheelou Raman, raperem Ty nebo s Charlote Gainsbourg. V roce 2006 vyráží na turné se superskupinou The Good, he Bad and the Queen. Dalšími členy sestavy jsou Damon AlbarnBlur, Gorillaz, Simon TongThe Verve, Blur, Gorillaz a Paul SimononThe Clash. Své poslední samostatné album Lagos No Shaking, které vyšlo na prestižní značce Damona Albarna Honest Jon a které natočil v rodném Lagosu a navazuje na ty nefunkovější tradice afrobeatu.

Emperor of Afrobeat drums Tony Allen, poslední žijící veterán afrobeatu, nejhlasitější člen skupiny Fely Kutiho a spoluhráč Gingera Bakera z Cream je nejen králem afrických bubeníků, ale také geniálním hudebním katalyzátorem, který byl od šedesátých let do současnosti vždy ve správnou dobu na správném místě. V Kutiho průkopnické sestavě, v níž měl roli druhého kapelníka, do Nigerie přilákala Paula McCartneyho, Bootsy Collinse i Jamese Browna. Znalci řadí Tonyho Allena k nejlepším bubeníkům na světě, Jeho křehká tělesná schránka je v ostrém kontrastu s energií, která z něj vyzařuje. Na podiu, skrytý za impozantní bicí soupravou, řídí svoji kapelu s přesností kosmického pilota.

Tony Allen vyrůstal v hudebním tavícím kotlíku. Jeho otec poslouchal africké styly palm-wine a juju, ale do městských klubů pronikala afro-jazzová fuze highlife. Roku 1964 získal Allen místo bubeníka v kapele Koola Lobitos, kterou vedl nigerijský muzikant právě se navrátivší z hudebních studií v Londýně jménem Fela Kuti. Fela silně Tonyho ovlivnil, ale platilo to i opačně. Tony byl vzácný bubeník, který dokázal propojit jazz s Afrikou a přitom hrál, jak Kuti tvrdil, „jako pět bubeníků najednou“. Tony Allen je dnes s Felou Kutim označován za spoluzakladatele afrobeatu a patří k nejvytíženějším bubeníkům na světě.

Svá první tři samostatná alba natočil ještě, když vystupoval s Felou Kutim, osamostatnil se roku 1978. Od osmdesátých let žil v Paříži. Po Kutiho smrti v roce 1997, když se afro-beat začal vracet, objevila Allena nová generace posluchačů. K jeho partnerům patří Damon Albarn (Blur) nebo rapper Ty. Své poslední album Lagos No Shake natočil v hlavním městě Nigerie Lagosu, jako host na něm zpívá například šestasedmdesátiletý veterán palm wine music Fatai Rolling Dollar a fenomenální zpěvačka Yinka Davies.Cestovní sestava Tonyho Allena navazuje na ty nejfunkovější tradice afrobeatu.

http://www.respectmusic.cz

Tagy: Tony Allen, Tony Allen Afrobeat Orchestra, Palác Akropolis, Fela Kuti, Lagos No Shake

Rubrika: Tipy, 25. února 2009, Respect MusicKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama