METANCITY – nejen Hip hop

Curse úspěšný ve středním proudu, zůstává ale sám sebou / Průlet albem Freiheit

Curse se od svých počátků sahajících k půli devadesátých let stal v průběhu své kariéry hiphopovou ikonou nemalého významu a jeho sláva taktéž překročila hranice Německa. Patří k těm umělcům, kteří z tohoto úspěchu dokázali vytěžit; díky spolupráci se skvělými muzikanty a zpěváky a výborným nahrávacím podmínkám a nevnucující se reklamou k albu sklízí jak ovace u fanoušků, tak v hitparádách či četných recenzích. Pro koho je německá rapová scéna neznámou anebo neměl tu možnost vidět jeho vystoupení na Kempu, můžu uvést, že C má na kontě celkem pět alb, přičemž mezi jeho nejznámější písně patří např. Wahre Liebe, Warum nicht, WiderstandGentlemanem a každý z trueschoolových zná určitě *Ich lebe fuer Hip Hop od DJe Tommeka, kde hostuje společně s GZA.

V říjnu 2008 po tříleté odmlce přichází s novinkou Freiheit. Sám jsem byl zvědavý, jestli se dočkám stejné upřímnosti, hlubokých myšlenek a tvrdších beatů jako na předchozích albech, přece jen širší publikum nemusí tohle zkousnout a na druhou stranu pravý hiphoper při přílišném odklonu „od linie“ může CD pohrdat jako alkoholik birrelem. Nezáviděníhodná to situace, o to lépe se ale píše. Curse myslím nad tímto bojem úspěšně zvítězil, to špatné odhodil, dobré mu zůstalo. Čtrnáct tracků se může zdát někomu málo, pokud jde o sólového rappera, nemám co do objemu problém. Už vstup do alba napovídá, že snad nepůjde o žádný chemicko-syntetický podvrh, co se inster týče. Freiheit, pilotní píseň alba, ke které byl také udělán klip, je pomalejšího ražení, naživo nahraný klavír a smyčce doplňuje pozitivní text, píseň co má povzbudit („…svoboda se musí vydechovat“).

Následuje track s hostováním Xaviera Naidoo. Pumpující beat, opět klavír, opět elán v textu. Stačí si představit, co vše dobrého by se mohlo na tomhlo světě stát, Curse vyjmenovává, skvělé doplňován intonacemi od Xaviera. Instro podporuje atmosféru „zamysli se a představ si“, klavír je tak lehce a uvolněně zahraný, že si říkám, ten člověk sakra nemá vůbec žádné pochybnosti, žádnou brzdu, výčitky, ta vyrovnanost tě vykopne myšlenkami sto metrů nad zem!

Schoene Wahrheit mě už nenechává na pochybách, tohle album chtěl Curse udělat především pozitivně. A daří se mu to více než dobře. Nálada písní k tomu tlačí natolik, že si už říkám, jestli toho nakonec nebude příliš. Naštěstí mě ale nenudí rýmy, naopak spíše nutí přemýšlet, ale lehkým, nenásilným způsobem: „Z nějakého důvodu nemám obavy o osud tohoto světa, ale sám nevím, co mě přitom drží. Být v tom převědčení tak pevný, z nějakého důvodu nemám pochybnosti. Pochybnosti mám pouze o mně samém … Píšu tyto věci z duše, hudba je jako terapie pro zdravé, kteří se sami sebou zužují, sám vím, vše si můžu vybrat, jakýto paradox, že čím více svobody mám, tím víc těžko je v mé hlavě.“ Chima na hostovačce se výborně podepisuje na celkové atmosféře. Opravdu skvělá věc.

Pětka se snaží uvolnit mysl, vysamplovaný refrén do toho dobře zapadá. Text se nese v duchu: Jak málo stačí, aby si dva lidé rozuměli. Další věc, Gold. Na hajtce a středech založený beat, oldskoolový sampl, v pozadí někdo pošňupuje, he a co je zas tohle? Ovšem na rohlík po prvním rýmu: „I rapové hvězdy mají problémy, které boty mám nosit, které auto si vyberu…“ Curse opět školí, tak jako kdysi, o tom jak (ne)rapovat. Povinný track? Ne, a i kdyby ano, sedí tu beztak.

100 Jahre (Sto let) je další stopa. Zvláštní o tomhle psát, nejsem Němec, a nežil jsem v době druhé světové. Ještě spornější je pak, že píšu z pozice Čecha, vzhledem ke společné historii, na kterou by se nemělo zapomínat. Text je snad převzetím vyprávění někoho, kdo si otřesným peklem druhé světové prošel, o reakcích po bombovém útoku, střízlivě podaný. „Ať nám zůstává bdělost, rozlišit špatné od dobrého, bože dej nám k tomuhle sílu,“ říká Curse v refrénu. Musím vyzvednout skvělé frázování, vystupňování slok k postupnému důrazu na konci slok. Curse rap ovládá, skvělý text k tomu, tohle je umění. Živé smyčce, klavír samozřejmě nechybí a je to tak správné, o beatu záměrně ale téměř nevíme, tady se láme chleba, silná záležitost.

Ich kann nicht mehr (Víc už nemůžu) je smutnější track, ale zachovává si rozumnou tvář a bdělý pohled. Naživo zahraná basa i kytara jsou pochoutka. Curse zde mluví o vztahu ke svému kumpánovi, který se stal jeho stínem („Du machst ueber alles nur hahaha…“, tedy „Všechno je pro tebe jen smích“), o člověku neschopném o sobě přemýšlet a sám sebe měnit. Clueso intonuje výborně. Návykové, na repeat.

Baby opět nabírá na trošku svižnějším rázu. Nálada naplňuje očekáváním, jak napovídá už název písně. Curse rapuje o (k) dítěti, jež nezná svého otce, otce, kterého hledá, nenávidí, ale taky o vztahu otce k synovi, který je od něj oddělen, a o jeho lásce k němu. O tom, jestli je text osobní záležitostí, pochybuji jen částečně. Tracku přidáají jazzové bicí a la The Roots, jimž pomáhají dokreslovat atmo živé rhodesy. Ne, takhle to v Q-base nedáš, naživo je to rozdíl.

Následující záležitost s reggae podkladem vynechám. Moc mi osobně nesedí. Lila je písní o šestnáctileté holčině, která se slepě zamilovala, vysadila antikoncepci, otěhotněla atd. Nebudu rozvádět podrobnosti příběhu, ale vězte, že dětí nakonec tři, všechny nalezené v lese mrtvé, mladá maminka jde do vězení. Výchovný track, podklad napomáhá spíš dobrému vyprávění, než aby umocňoval černý osud ještě smutnou atmosférou. V tomto případě určitě dobrý tah.

Wenn ich die Welt aus dir erschaffen koennte, volně přeloženo Kdybych z každé tvé části mohl stvořit svět, je čistým milostným vyznáním. Instrumentálka to jen podporuje: klavírek, pomalý beat, smyčce, sladké, ale ne trapně zarepované. Album uzávírají Bis zum Schluss, rocková věc, singl pro masy, rozhodně ale ne špatný, a hostující Silbermond, a Fantastisch, což je Curseho oslavou a tečkou za výborným albem.

Curse zůstává sám sebou. Neubral na hloubce textů, a pokud chce, nebere si servítky, viz „Celý svět se posral, buďme aspoň my dva k sobě upřímní“. Na tvrdší instra jako v případě Hassliebe ale na albu nenarazíme, přičemž tohle ale nemusí být v žádném případě na škodu. Při poslechu tě obklopí směs pozitivity, bdělosti, odhodlání a nadhledu. Tracky a projev celkově jsou sice malinko pomalejší, než jsme u Curseho zvyklí, strikci a přesnost ale v projevu neztratil, naopak. Hodnocení vysoké.

Tracklist

01. Der Lange Weg Zur…
02. Freiheit
03. Stell Dir Vor feat. Xavier Naidoo
04. Schöne Wahrheit – s Chima
05. Nur Ein Ganz Kleines Bisschen feat. Jenny Willemstijn
06. Gold
07. 100 Jahre
08. Ich Kann Nicht Mehr feat. Clueso
09. Baby – s Nneka
10. Feier Dich Selbst feat. Patrice
11. Lila – s Jaguar Wright
12. Wenn Ich Die Welt Aus Dir Erschaffen Könnte
13. Bis Zum Schluss feat. Silbermond
14. Fantastisch

Curse

Tagy: Curse Freiheit, Clueso

Rubrika: Články, 9. února 2009, the-puKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama