METANCITY – nejen Hip hop

140 Grime Street Boombox: Kano a Playdoe pod jednou střechou v Praze!

Kano je v Anglii superstar snad na všech frontách. Je mu teprve dvacet tři, ale na kontě má už tři úspěšná alba (Home Sweet Home, London Town a 140 Grime Street) a tři mixtapes (Kano Mixtape, MC Number 1, Beats and Bars), za sebou má také spolupráce s lidmi ze všech možných žánrů – od Mike Skinnera a.k.a. The Streets, přes Craig Davida (kdo by dnes neznal slaďárnu This Is the Girl), Damona Albarna z Blur/Gorillaz po Vybze Cartela, obří jméno reggae/dancehall scény, po všechny možné i nemožné lidi z grimeové branže od Ghetta po Wileyho.

Dokáže udělat solidní popík, ale v zásadě dělá hlavně vynikající grime a přitom ještě patří k rapperům s nejlepší flow na světě. Byl za svoji muziku nominován na spoustu cen: MOBO (Music Of Black Origin – největší urban ceny v UK), BET pro UK Hip Hop, Brit Awards, ceny programu Channel U atd. atd. Na loňském Hip Hop Kempu patřil k nejočekávanějším jménům v line-upu, kvůli problémům s dopravou ale nestihl své páteční vystoupení – jak moc stál o zachování dobrého jména přitom svědčí to, že přiletěl místo toho na vlastní náklady v neděli, kdy bohužel musel hrát poměrně brzy odpoledne. Tohle tedy bude jeho první pořádná možnost, jak se u nás předvést a ukázat, co v sobě má.

Za album Home Sweet Home byl kritizován, že není dostatečně grimey; dnes patří k tomu nejlepšímu, co východní Londýn kdy nabídnul. London Town se pak ukázalo jako o něco ponuřejší LP klidnějšího rázu. Málokdo by něco podobného čekal od mladíka reprezentujícího jeden z těch nejostřejších hudebních stylů, jenže Kano to dokázal skvěle. Jestli grime do té doby nezvládal nabídnout tolik lyričnosti jako hip-hop, tímhle se váhy konečně vyrovnaly. Ani potom Kano nepřestal překvapovat. V létě 2008 vyprodukoval Tinchy Stryderovi rádiový hit Stryderman a o pár měsíců později vydal svojí „nejgrimeovatěj­ší“ desku 140 Grime Street. Kromě vybroušené produkce pozval několik zkušených hostů (Wiley, Ghetto, Skepta) a dal najevo, kdo že je tady pán. Neposlechnout si ho naživo by byla osudová chyba, a to nejen pro fanoušky tohoto žánru. K.A. je tady a 11. března pokoří pražský Lucerna Music Bar!

A nebude v tom rozhodně sám. DJ’s Tuco a Friky totiž připraví základ pro další párty, kterou zrealizují jihoafričtí Playdoe! Těžko se tomu dá uvěřit, že se takové pojmy sejdou v jeden den večer v Praze, ale je tomu tak. Boombox mejdan přinese kousek divokosti z Johannesburgu v podání jedné z nejzajímavějších electro-rapových skupin současnosti. Playdoe, to jsou Sibot a Spoek Mathambo, profláklý singl Pop Like This a našlápnutá flow, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictví odkazů na Youtube níže. Představu si můžete udělat i na jejich profilu, ale to bylo, abyste je už neznali. Pro taneční kulturu, ve které dominuje rap, je tenhle večírek zásadní událostí, a to nejen proto, že „robot“ je původně české slovo, takže buďte u toho! Cool hadry s sebou!

www.boombox.cz

Tagy: Boombox 140 Grime Street, Kano, Playdoe, Lucerna Music Bar

Rubrika: Články, 31. ledna 2009, AffroKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama