METANCITY – nejen Hip hop

Idea: V muzice mě žene dál to, že jsme si udělali studio. / Rozhovor

Rok se s rokem sešel. A nic. Zatímco v posledních letech vydávali IdeaFatte jak na běžícím pásu a drtivá většina scény jim mohla jen tiše nebo hlučně závidět, od desky Mezitím uplynula už poměrně dlouhá doba a kde nic tu nic. Abychom vyšlapali cestičku poznání na louce nic nevědění, uskutečnil se skrze email následující rozhovor. Zajímá-li vás, co bylo mezitím, co je teď a co se chystá pro příště v souvislosti s IF, nebudu vás už zdržovat a odkážu vás na níže uvedené řádky. Snad vám budou nápomocné.

Čau Pepo. Jen my dva jsme spolu dělali několik rozhovorů, takže už jich máš na kontě určitě hromadu. Napadá tě nejhloupější otázka, kterou si za tu dobu dostal? Nešetři nás.

Čau, no já si člověče ani nevzpomínám na nějakou nejhorší. Ale jo, takové ty “jakstesesakra­dalidohromady­ovky”. Nebo když jsme se “rozešli” s Akou, tak to bylo pořád otázky jak z VKVček. Ale lidi to asi zajímá víc než muzika.

Rok se s rokem sešel a zatímco loni jsme už měli o nové desce nějakou představu, ze skupiny IdeaFatte od té doby nevzešlo, pomineme-li Fatteovy mixtapy, nic. Kde to vázne?

Je to určítě naše “chyba”, že jsme vydávali ročně něco, co mělo váhu. Desku Mezitím jsme vydali loni 1. dubna, letos to asi na 1. dubna nevidíme, ale co není, může být. Ale jedu na celý březen pryč z ČR podívat se za Maurama na Zéland, takže bych desku musel mít hotovou před odletem, což asi nebude. Ale makáme pořád. Jelikož ale nemám na práci jenom tu muziku, ale i věci kolem jako pořádání akcí a nekonečné trika, tak toho času taky není moc.

Kdysi jsme se bavili o několika projektech, které by si chtěl uskutečnit. Byla řeč o speciálním EP nebo o kompilaci, na které by byly prohloubeny vztahy s přáteli IF. Uskuteční se ještě něco z toho, nebo primární roli teď hraje nová deska?

Máš pravdu, chtěli jsme udělat kompromis mezi novou deskou IF a Fatteho producentským albem, chtěli jsme si pozvat do každého tracku hosta, ale nakonec mi došlo, že to nepůjde. Nebo šlo by to, ale trvalo by to třeba dva roky. To nemůžu čekat. EP jsme chtěli udělat a vydat ho nějakou netradiční formou, ale začali jsme dávat tracky na myspace, teď se tam objeví další věc “Buránek”.

Ví se o ní už něco konkrétního? Kdy zhruba vyjde? jak se bude jmenovat? Jak a jestli se bude lišit od Mezitím? Koho dalšího na ní budeme moci slyšet?

Název nevíme, kdy vyjde taky nevíme. Hosti jsou nějací potvrzení, z prvních to budou Sedláci – Reset a Lúzer, kamarádi z baru. A další bude nečekaně Moja Reč.

S Kufym počítáte i nadále? Co teď vůbec dělá?

Kufy je kapitola sama pro sebe. Odjeli jsme s ním tour, hrál na klávesy, spolupráce výborná, ale potom se to utnulo, měl problémy se zdravím a navíc se školou atd. Nevíme, kde je mu konec. Neodepisuje, nezvedá. Doufám, že je v pořádku.

S Fattem jste se přestěhovali zpátky do Zlína. Co vás k tomu vedlo a jak jste se svým rozhodnutím spokojeni?

No tak nápad přišel z mojí hlavy. Praha mi pomohla a otevřela oči. Ale patřím nejspíš jinam. Hodně mojich kamarádů se vrátilo zpátky, našli jsme si po delší odmlce k sobě cestu. Trávíme čas na barech, je neskutečná prdel. Uvědomil jsem si, že nikdy v životě nenajdu lepší kamarády než teď. Vážím si jich. A druhá věc je hlavně studio, sralo mě nahrávat v podnájmu, nemůžeš vrtat, lepit, řvát atd. Máme studio ve sklepě ve dvou místnostech. Mic booth a druhá místnost režie, je to přesně podle našich představ a finančních možností. Je tam klid na soustředěnou práci. Výsledky jsou lepší, než kdykoliv předtím. Fatte mi teď říkal, že měl obavy, ať se mi tam dobře točí. Protože to, jak se MC cítí za mikrofonem, jde hodně slyšet na konečném výsledku acappelly a tracku. Koneckonců, můžete posoudit sami na nové desce IF. Bude zase trochu jiná než ty předchozí, hodně se tam projevují ty barové večery. Ale nebude tupá.

Co se týče vašeho studia, už je provozuschopné? Vychází z něj Fatte vůbec?

No jak jsem psal výš, tak JE provozuschopné. Fatte nevylézá ven. Jenom snad, když jedeme na koncert, nebo když ho sere jeho vlastní produkce. Uslyšíš track, který jsem mu věnoval na nové desce. Jeho každodenní život.

Chráníte si jej sami pro sebe, nebo plánujete se na studiové práci podílet i v souvislosti s jinými muzikanty?

No tak ve studiu točíme i různé reklamní spoty a tak dále, takže ho využíváme i jinak. Ale vesměs točíme jen svoje věci. Nemáme moc času věnovat se (i když třeba za peníze) jiným projektům, takže zatím jen IF.

Ptám se mimo jiné proto, že Ty Nikdy Records vydalo v prosinci první ne-IF počin. Jak ses k Ryesovi vlastně dostal a proč ses rozhodl vydat jeho debut?

Ryes mě zaujal na tracku, kam dělal David skreče. Vlastní liga. Tak jsem se nějak začal zajímat, potom jsme se potkali na fesťáku v Ostravě, klasicky slovo dalo slovo a řekl jsem, ať mi pošle prakticky hotovou desku, že to sjedu a dám vědět. No a stalo se a Talamus vyšel pod TyNikdy. Ryes má pro mě neskutečnou výhodu, že jsou s jeho teamem soběstační – tímpádem nepotřebujou pronajmout naše studio k nahrávání (což by samozřejmě nebyl problém). Tudíž si vše nahrál, smíchal sám, akorát master šel jinam. Paráda. Chtěl jsem, aby si u svého debutu pořešil cover přesně podle jeho představ. Vydání se posunulo téměř o měsíc a půl, protože byly problémy s grafikou. Nakonec ale vše dobře dopadlo. Prodeje bohužel neovlivníme, ale doufáme v podporu Vašeho kraje!

V tričku značky Tee Nikdy chodí dnes kdekdo. Někteří jej však, pokud vím, dostali za jistým účelem. Chystáte se rozšířit rodinu kolem IF? Vyjde na Ty Nikdy Records ještě něco dalšího mimo IF?

No, o rozšiřování bych asi pomlčel, protože si asi dokáže leckdo představit, že je to další komplikace a práce navíc. Navíc lidi, co se motají kolem rapu u nás, tak jsou hrozně nevděční a jakmile nemáš ten feedback, tak to prostě nemůže fungovat. S Ryesem jsme ale zároveň kamarádi a to nás posouvá úplně jinam.

Chtěl jsem se zeptat na váš nový rádiový pořad. Jmenuje se Sitback, a to je tak vše, co o něm vím. Co hrajete, kde hrajete, jak hrajete, proč hrajete? A samozřejmě obligátní otázka: Jak jste se k tomu vůbec dostali?

Pořad v rádiu byl mým snem už dost dávno. Čas i já jsme vyzráli (doufám) a ve Zlíně se naskytla možnost v Kiss Radiu Publikum. Je to prestižní rádio a jsem rád, že mám svůj hlas v éteru. Dělám pořad společně s kamarádem z dětství, jedeme RAP striktně. Zveme si hosty, show je doufám vtipná. Je spousta soutěží a hlavně nesnáším mluvit o svojich věcech, takže http://sitbackradioshow.blogspot.com.

Máš v rádiu trému, nebo je to stejné jako na koncertech? Tušíš, kolik lidí vás v průměru poslouchá?

Trému jsem měl první dva díly. Potom jsem se do toho nějak dostal a už to beru jako svou součást. Rozdíl mezi radiovým mikrofonem a tím koncertním vidím hlavně v tom, že na koncertech hned víš, že si něco posral, kdežto v radiu ne. Jinak ale paráda. S tím, kolik lidí nás poslouchá, to zjistím až kvartálně, takže květen. Jinak ale přes net dost. Děkujeme.

Co tě v rapu žene dál? Myslím, že každý má v tomhle období, kdy si říká, že by se na všechno nejraději vykašlal. Existuje něco, co tě vždycky přinutí ponořit se do toho naplno?

V muzice mě žene dál to, že jsme si udělali studio. Momentálně. Každý koncert mě žene dál. Žene mě dál, že nefetujeme, že děláme muziku poctivě, že ji děláme pravdivou, takže můžu říct, že i pro peníze. Ryes mě žene dál. Vydal jsem ho, teď se to musí dostat k lidem. Fakt spoustu věcí.

V loňském roce vyšel přehršel česko-slovenských hiphopových desek. Máš mezi nimi nějaké oblíbence? A mimo tyto země, potažmo mimo hip-hop?

Překvapili mě E2, jednoznačně mě baví Cole na Orikouli, naše deska mě fakt překvapila, taky Pio Squad pobavili. Spoustu, neignoruju tuzemské desky. Kvůli tomu to tady umírá. I když to není moje parketa, tak si to poslechnu několikrát. To je blbost, že člověk nemůže poslechnout desku podruhé. To by tam musely mlátit popelnice celou stopáž. Když někdo vydává CD a je mezi “prvoligovými”, tak už totální mrdku nevypustí, nebo jo?

Bushido s Karlem Gottem, IF s Ewou Farnou. Dočkáme se?

To víš, že bych si to s Ewou dal. I Fatte.

Dobře. A co Fatte, jak se má?

No, ten je pořád ve studiu dole. Ale doufám, že se má dobře. Zrovna dneska jsme se bavili o různých plánech do budoucna. Tak uvidíme, jak to všechno dopadne. My klasicky probíráme další desku ještě před tím, než máme hotovou tu, na které pracujeme.

Díky za rozhovor. Nebudeme to dále natahovat. Poslední slovo je tvé. Měj se dobře.

Já taky děkuju za rozhovor! Chtěl bych, aby Váš kraj podpořil kvalitní rap. Ryes – Talamus!

IdeaFatte

Tagy: IdeaFatte, rozhovor, Mezitím

Rubrika: Články, 30. ledna 2009, RavenakKomentáře

20.54 - 30. ledna 2009

Zdravím IF  

pěkné info, shodou okolností jsem si včera říkal co asi dělají IF? Těším se až je znovu uvidím. Peace


16.26 - 1. února 2009

Pro info..  

V poho rozhovor!Jen bych chtel rict ze „master“ na talamusu je take od HBM..Uvidime se v the Place.


08.00 - 2. února 2009

Foto  

Mimochodem ta fotka je hrozná! Takové se mažou už ve foťáku ;-)


11.43 - 2. února 2009

…  

Good rozhovor.Těšim se na novou desku a tohle : „ignoruju tuzemské desky. Kvůli tomu to tady umírá.“ je svatá pravda.Dík že o tom někteří rapeři vědí.Ať se IF daří.


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama