METANCITY – nejen Hip hop

Ostrava Jazz Night zná svůj jarní line-up, zahrají Mayer, Abercrombie i Leni Stern

Ostrava je sice až třetím největším městem České republiky, ale co se týče jazzu, tak po Praze jednoznačně hraje prim. Severomoravská metropole za to vděčí především klubu Parník, který pravidelně představuje ty z nejlepších, nejen jazzových muzikantů pod hlavičkou festivalu Ostrava Jazz Night už po pět let. A pokud mohu mluvit za sebe, podívám-li se na prozatímní soupisku vystupujících, musím říct, že ani letos to nevypadá, že by úroveň festivalu šla nějak razantně dolů, i když loňský nabitý rok jen tak něco nepřekoná. Každopádně, podívejme se, co nás v měsíci březnu čeká.

Co mají společného Salif Keita, Richard Bona a Mike Stern? Kromě toho, že všichni už alespoň jednou vystoupili v Ostravě, také to, že obdivují muziku Magdaleny Thora, hudebnímu světu známé spíše pod jménem Leni Stern. Manželka Mikea Sterna se narodila v Mnichově, na kytaru hraje od jedenácti let a poprvé se proslavila na poli herectví, když se svou vlastní společností vyprodala nejedno vystoupení. Pro muziku se definitivně rozhodla ve svých pětadvaceti letech, pročež se vydala studovat prestižní Berklee College of Music ve Spojených státech. Několik let nato však opět změnila plány a s kytarou v ruce vyrazila do New Yorku, kde hrála v různých jazzových i rockových skupinách, od čehož už byl jen krůček k vlastní hudební produkci. K dnešnímu dni vydala Stern na patnáct alb, z nichž první ji zaznamenávají jako vynikající instrumentalistku, zatímco od devadesátých let ji už nejen její kolegové znají jako excelentní zpěvačku. Přesvědčit se o tom můžete i vy, a sice 8. března v Parníku, kam Leni přijede představit své poslední dílo, album Africa, ve kterém vyústila její několikaletá snaha o propojení západního pojetí hudby s africkými domorodými tradicemi.

John Abercrombie je jedním z mála jazzmenů, jejichž jméno nosí na tričku lidé, aniž by tohoto fenomenálního newyorského kytaristu, jenž během své téměř čtyřicetileté kariéry spolupracoval s těmi největšími osobnostmi jazzu, vůbec znali. Ale teď vážně. Od debutového alba Timeless z roku 1974 uplynula již pěkná řádka let a jak je vidět, Abercrombie má k Čechům stále blíž a blíž. Jan Hammer, Miroslav Vitouš, Rudy Linka, Jiří Mráz a konečně také Robert Balzar, to už je slušný počet na to, abychom něco takového mohli tvrdit, nebo ne? V každém případě, Balzarovo trio patří k zárukám vynikajícího koncertního zážitku a jakmile bude doprovázet Abercrombieho, spolu s nímž nahrálo a loňského roku rovněž vydalo velmi povedenou desku Tales, můžete si být jisti, že půjde o skutečně speciální vystoupení, které si přirozeně zasluhuje být umístěno mezi všemi těmi, kteří se v Ostravě v rámci Ostrava Jazz Night objevili. John Abercrombie & Robert Balzar Trio se do Parníku chystají 13. března.

Jestli Ostrava byla dále něčím v českém kontextu výjimečná, pak jednoznačně tím, že byla a možná stále je Mekkou elektronické muziky. Nakolik si její příznivci potrpí na jazzovou reflexi, to netuším, ale minimálně příznivce kvalitní hudby Jojo Mayer přiláká. Tento původem švýcarský bubeník se totiž proslavil tím, že je schopný věrně reprodukovat drum’n’bassové rytmy, čímž jeho hra nabírá neuvěřitelně na rychlosti. Muzikant, který dostal svou první bicí soupravu ve dvou letech a jehož DVD Secret Weapons for the Modern Drummer se stalo celosvětovým bestsellerem, přijede do klubu Fabric 31. března a spolu s ním tříčlenný doprovod. V této sestavě vešli ve známost coby Jojo Mayer & Nerve a okamžitě byli považováni za jednu z nejinovativ­nějších kapel současnosti. Vedle klávesisty a trumpetisty Takuya Nakamury a basisty Johna Davise je důležitou součástí kapely Roli Mosimann, jehož činnost byla specifikována souslovím Real Time Audio Deconstruction. Že nevíte, oč se jedná? Nechte se překvapit. Já jen dodám, že Mosimann svým živým vystupováním provždy redefinoval roli hudebního inženýra a jako takový spolupracoval s řadou osobností, Faith No More a The Young Gods počínaje, Smashing Pumpkins či Björk konče.

Pro více informací sledujte náš web anebo rovnou navštivte oficiální stránky klubu Parník, které naleznete kliknutím na tento odkaz.

Tagy: Ostrava Parník, John Abercrombie Robert Balzar Trio, Leni Stern's Africa, Jojo Mayer & Nerve

Rubrika: Tipy, 19. ledna 2009, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama