METANCITY – nejen Hip hop

DJ Wich je The Man with the Golden Touch, a co jeho album? / Recenze

DJ Wich připomíná svým dosavadním dílem nosnou konstrukci stavby českého hip-hopu. Coby producent měl od doby před osmi lety, kdy vyšel pověstný singl Pohyb nehybnýho/Indy­vidual, co dočinění s většinou zásadních česko-slovenských desek, přičemž mít jeho beat se prakticky rovnalo a stále rovná záruce, že na scéně něco znamenáte. Se svým nejnovějším autorským počinem, producentským albem The Golden Touch, na němž spolupracoval s plejádou amerických rapperů, však zcela překročil stín nejen svůj, ale také českého hip-hopu obecně. To, co dokázal, se ještě nikomu u nás nepodařilo a za to mu každopádně náleží uznání. Rýpal by sice namítnul, že s penězi lze dosáhnout ledasčeho, ale já věřím, že bez talentu, který je Wichovi vlastní, by se to zkrátka neobešlo. The Golden Touch je bezpochyby nejočekávanější, nejambicióznější a nejdražší záležitostí v historii místního hip-hopu. Jak to ale v záplavě všech těch nej- nakonec dopadlo s albem jako takovým, to už se tak jednoznačně nadšeně říct nedá.

Když tuzemský hiphopový impresário roku LittleBigRob pronesl svá bílou barvou (proč ne zlatou?) v bookletu zvěčněná slova o tom, jak se vše pod Wichovým dotykem mění ve zlato, asi netušil, jakou medvědí službu tím svému chráněnci prokáže. Stejně jako se bájnému králi Midasovi jeho přání vymstilo, i Wich bohužel s The Golden Touch doplatil na své velké oči. Výsledek celého snažení sice naznačoval i první videoklip Much Higher, ale dva dny natáčení klipu přece jen nelze porovnávat se dvěma lety příprav celé desky. Rozebereme-li si ji kousek po kousku, chcete-li skladbu po skladbě, máme před sebou nadmíru povedený materiál: Rap v drtivé většině na jedničku, nic jiného se ostatně ani nedalo čekat. Lil‘ Wayne se ve své skladbě poměrně dobře ztratí. Nironic se postaral o příjemné překvapení, nezklamal Wichovu důvěru a svým výkonem v Do My Thing s přehledem strčil do kapsy své některé slavnější kolegy. Beat sám o sobě také nepředstavuje problém. Je vidět, že se s každým Wich mazlil dlouho a vyšperkoval jej do posledního detailu. Co už ale tolik nepotěší, je skutečnost, že celá, včetně průměrného zpívaného bonusu devatenáctistopová deska poněkud splývá.

Samozřejmě. I tady se vyskytují rozdíly, protože některým z rapujících sedly beaty postavené na zrychlených samplovaných vokálech lépe, např. Little Brother, jejichž Give It Up považuju za jednu ze zdejších nejpovedenějších spoluprácí vůbec, a jiným zase hůře, nejedná se však o nic zásadního. To, co opravdu hraje roli, je fakt, že deska postrádá rozmanitost, co se podkladů týče; ať desku poslouchám z jakékoli strany, vždy někde uprostřed začne ztrácet na zajímavosti a vokální samply začínají činit její poslech skoro až protivným. Přitom Wich rozhodně není z těch, kteří by zůstávali věrni jedné šabloně, jak se nám na všech ostatních webech snaží namluvit. Anebo vám snad připadá produkce pro Vladimira 518, The Regime, Nironica, Rytmuse, Pio Squad, potažmo Indy & Wich nějak výrazně podobná? V případě The Golden Touch se názorně ukazuje, jak důležité je vtisknout každému albu vlastní tvář, ale zároveň nezapomenout na to, že i zde je jistá míra odlišnosti ku prospěchu. Zvláště když se jedná o tak vydatnou porci.

Abych se závěrem vrátil k té antické metafoře, přiznám se, že bych od Wiche raději slyšel něco sice méně velkolepého, ale zato osobitějšího. Bylo by asi nefér opírat hodnocení o takové skutečnosti jako, že deska postrádá v textech když ne konceptuální linii či hlubší myšlenku, tak alespoň nějaké styčné body, které by všechny skladby spojovaly, a tak z celého počinu vytvořily něco výjimečnějšího, když větší část práce byla omezena na transatlantické vyjednávání se spoustou lidí, a to ať už přímo s rappery, či se zástupci jejich labelů. The Golden Touch rozhodně nevnímám jako krok špatnou stranou; jeho autorovi se rozšířily obzory, navázaly se nové kontakty a kdoví, možná se mu podaří prorazit i za hranicemi Evropy. Po hudební stránce se rovněž potkáváme v podstatě s nadmíru povedenou záležitostí, ale právě ta výše uvedená ale reálně znemožňují, aby z tohoto produktu bylo něco víc, něco speciálního, co si člověk pustí znovu a znovu, klidně i za pár let. Osobně si myslím, že The Golden Touch obohatí spíše Wiche, případně Skoop než samotné posluchače.

Hodnocení: 2–

Koupit můžete za 300 Kč online na Queens.cz.

Tracklist:

01. The Man with the Golden Touch (Intro)
02. Get Live feat. Slum Village
03. Give Up Your Guns feat. Royce da 59, Talib Kweli, Raekwon
04. Coasting feat. Kurupt, Nironic
05. It Don't Stop feat. Big Noyd, Frank Nitty, Guilty Simpson, DJ Rafik
06. Classic feat. M.O.P.
07. Gone with the Wind feat. Cali Agents
08. Is You Ready feat. Young De, J-Ro, Tekneek
09. What We Need feat. Glasses Malone, Lil Wayne
10. Give It Up feat. Little Brother
11. They Don't Know How (Money Over Here) feat. Havoc, Kurupt, Roscoe
12. Do My Thing feat. Nironic
13. On and On feat. Rasco
14. Superman feat. Frank N Dank
15. Much Higher feat. Kurupt, Nironic
16. We Finally Here feat. Tangled Thoughts
17. Unstoppable feat. Guilty Simpson, Rasco
18. Always on the Run feat. Gail Gotti, Roscoe
19. Cheat on Her feat. RL of next, Nironic (bonus track)

DJ Wich

Tagy: DJ Wich, The Golden Touch recenze, Rasco, Nironic, Slum Village, Little Brother, Skoop

Rubrika: Recenze, 8. ledna 2009, RavenakKomentáře

03.17 - 9. ledna 2009

Wich  

Dle mého názoru by měl zase spadnout nohama na zem a přestat dělat tuto nudnou,křečovitou a až do očí bijící nucenou hudbu.Přestat „motat“ 15–20 leté děti a začít se opět věnovat kvalitní hudbě.Album Time is now a singl Ještě pořád jsou jeho vrcholem.Skladba Originalny Pilsner s Eldem a Pjusem nemá chybu.Je škoda,že taková naděje,kterou Wich(bohužel musím konstatovat)byl,nes­kládá hudbu,kde se tzv.musí „poslouchat“ mezi řádky.Ale jak se říká:nadějě umírá poslední.I když u něj si už moc jist nejsem......


06.44 - 9. ledna 2009

Svět celkově hloupne,  

takže s uměním v pravém slova smyslu je mnohem těžší prorazit. tak proč by dělal hluboké a prcal se na Praze, když může dělat plytké a vydávat worldwide. To je každého volba ..


09.42 - 9. ledna 2009

 

jeto dobrá deska a nejvic je DO MY THING,feat nironic:-)


12.31 - 9. ledna 2009

 

Příjde mi jak kdyby poslední song Cheat on Her vůbec k albu nepatřil, proto se mi asi líbí nejvíc :)


11.09 - 11. ledna 2009

S recenzí  

naprosto souhlasím, jsem stejného názoru. A prachy za Lil Wayna byly vyhozené, kdyby tam nebyl, nic by se bestalo… Ale spíš šlo asi jen o to mít jeho jméno na bookltetu, než přinést posluchačům kvalitní rap a od "fymous"rappera. No každopádně ale toužím pořád po recenzi na album loňského roku – Orikouli!!


18.59 - 11. ledna 2009

K.  

Možná se na ni o příštím víkendu vrhnu, ale předem vím, že se asi moc neshodnem, protože já k té desce mám podstatně více kritických připomínek, než by umožnilo podporu průměrného čtenáře, heh. :)


21.32 - 11. ledna 2009

R.  

Samozřejmě, přijmu Tvůj názor, s tím problém nemám :-) Možná souhlasit nebudu (jako správný průměrný posluchač), avšak názor Tvůj mě zajímá ;-)


22.48 - 11. ledna 2009

 

tím průměrným posluchačem nebyl myšlen nikdo konkrétně, to jsou jen mé obavy :)


07.59 - 12. ledna 2009

RAVENAK  

Že bych nebyl jediný, kdo není z Orikoule „hotový“?;-) Všude na to album čtu oslavné ódy, ale já si z toho na prdel rozhodně nesednul:(


08.40 - 12. ledna 2009

.......  

Recenze je trefná! Jsou tam moc dobré věci. Ale né takové, které bych vyhledával z5ně po letech k poslechu.
Time Is Now je silnělší!


01.19 - 14. ledna 2009

 

Poslední věta recenze to vystihla. Každý track je dobrý, ale je to defakto to samé (bylo to řečeno x-krát, já se jen přidávám). I když takovou „Always on the run“ můžu jet pořád. Ta Gail Gotti tam rapuje fantasticky :)


10.41 - 14. ledna 2009

ozzymír rechtomír  

mas recht Ozáku, Gotti strašně zadiktovala, ta věc mě baví skoro nejvíc


10.47 - 14. ledna 2009

 

To sice, ale na In the End to nemá, hehe. :)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama