METANCITY – nejen Hip hop

Wutyho UL Farma je pestrobarevná, ale zároveň trpí nevyrovnaností / Recenze

Severočeská hiphopová scéna zůstávala dlouhou dobu stranou větší pozornosti. Někteří si možná vzpomenou na začátky s kapelou Frontal Family, ale pravděpodobně nejznámějším a do příchodu SuperCrooo také nejpopulárnějším zástupcem rapu z Ústí nad Labem a okolí se stala Severská dvojka, čtveřice rapperů, producentů a DJů, která v roce 2003 vydala singl Cvrkot03/Věta, aby se brzy poté rozpadla kvůli tvůrčím neshodám. I když následné trendy pohrobkům S2 rozhodně nepřály, kluci stále drželi hlavu vzhůru a své posluchače dále zásobovali novým materiálem. V roce 2005 nejprve Wuty, Mihai a Pedro přišli s deskou Víkend menu, rok nato debutovala spřátelená Ústecká svoloč s albem Je čas změnit imič bratře a v letošním roce konečně vyšla oddalovaná UL Farma, pod níž je nakonec podepsán sám Wuty, i když se samozřejmě ani tentokrát nezřekl svých kolegů.

A nejen těch. Na celkem šestnácti stop obsažených v UL Farmě se dále podíleli svým rapem také navrátivší KatoPrago Union, svou sólovou desku snad stále ještě chystající Pan Radu, Slovák Mape MaskaFatal Story a v neposlední řadě další navrátilci, lišovští DeZrechts, kteří mají od vydání svého EP jistě napilno. Co se týče samotného Wutyho, jedná se o v tuzemském kontextu o nadprůměrného rappera, který byl obdařen výrazným a nezaměnitelným hlasem. S projevem je to o něco horší. Jestli je důraz na poslední slabiky rýmů způsoben tamním dialektem, berte prosím mé tvrzení o tom, jak to zní amatérsky a nepřirozeně, s rezervou. Přestože je o Wutym známo, že má v oblibě hip-hop tvrdšího ražení v duchu Jedi Mind Tricks a jim podobným, na UL Farma si na nic nehraje a prezentuje se s upřímností. V textech vyjadřuje svou náklonnost ke svému domovu, městu a blízkým, pohrdá slabými rappery, kritizuje pózery a bezhlavý konzum, představuje si svůj Pátek 13., popřípadě se vypořádá s vypočítavou partnerkou anebo podá výpověď o Autíčkářích, kteří si třeba právě přišli pro vaši káru.

Jak vidno, v tématech se Wuty rozhodně neomezuje (ale texty o „kurvách, prachách a podobných kravinách“ nečekejte). A stejně jako nelze v jejich případě činit zevšeobecňující závěry, tak zároveň je složité říct, co se jak vyvedlo. Obecně lze vytknout snad někdy přílišnou polopatičnost, nebo jak v Ústí sami říkají lopaťáckost. Příkladem za všechny budiž neférová a přehnaná Chtěl bys být Američan?!. Někdy ovšem přímost není na škodu, a tak můžu mezi mé osobní favority zařadit kousavou Ne jak ty s opět nepřekonatelným Katem a našlapanou StřeluDeZrechts, což jsou zároveň jediné hostovačky, které si zde zaslouží své místo. Mnohem jednoznačněji, i když i zde máme pochopitelně slabší a silnější místa, můžeme zhodnotit beaty, které si rozdělili Romano Ponerty (Romy) a Pedro. Pakliže něco táhne desku v hodnocení nahoru, tady jsme, jak bývá u nás ostatně zvykem, doma. Bohatě oskrečované, převážně chytlavé, ale i vážněji vyznívající podklady si zachovávají to nejlepší z tradičního zvuku, a přestože vás zřejmě neohromí revolučností, zachovávají si svou aktuálnost.

Jakmile budeme považovat albumUL Farma za svědectví vypovídající o současném stavu ústecké hiphopové scény, není to rozhodně špatné zjištění. Ukázalo se totiž, že i na českém severu existují v hip-hopu schopní jedinci, a to ať už máme na mysli rap, produkci, či turntablism, jehož se až na jedinou výjimku v podání Bebe Oneho zhostil sám Wuty. Jen připomenu, že vedle DJingu se hlavní postava UL Farmy věnuje rovněž i skládání muziky. Proč si tentokrát nechal své beaty v počítači, to ale sám nevím. Jak se však zdá deska na první pohled pestrá, tak zároveň doplácí na svou nevyrovnanost, co se jejích všech složek – rap, hosté, beaty – týká. Nicméně, zajímají-li vás neoposlouchané tváře a chcete-li si poslechnout něco vpravdě z české kotliny, nemusíte dál čekat; album si vyhledejte a udělejte si na něj svůj názor sami.

Hodocení: 3+

Tracklist:

01. Intro
02. Sedm
03. Zkus mě zabít
04. Něco víc feat. US
05. 10 kilo zlata
06. Mínus a plus
07. Ne jak ty feat. Kato
08. Godzilla u supermarketu skit
09. Godzila vs. supermarket feat. Mape Maska
10. Domov
11. Pátek 13th feat. Pan Radu
12. Chtěl bys být Američan?! feat. Pedro
13. Autíčkáři
14. Střela feat. DeZrechts
15. Mám tě
16. UL Farma

http://www.ulfarma.cz

Tagy: UL Farma, Wuty, Pedro, Romano Ponerty, Střela, DeZrechts, Kato, Ne jak ty, Ústecká svoloč

Rubrika: Recenze, 30. prosince 2008, RavenakKomentáře

08.17 - 31. prosince 2008

hmmmm  

ja jsem na tuto desku zvědavy…rači si poslechnu hudbu od srdce než muziku pro peněženku.....S2 se mi vždycky libila…


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama