METANCITY – nejen Hip hop

Funky Czech-In aneb u nás za socialismu s black music / Tip na Blog Lukáše Machaty

Jestli se teď náhodou nudíte a marně se pokoušíte najít něco ke čtení, co by bylo zajímavé, zábavné a poučné zároveň, s prominutím za současnou neaktuálnost bych vám zprostředkoval jeden z blogů, které jsem nedávno objevil. Podle mě se jedná o naprosto zásadní věc, co se české hudební scény týče. Pokud se vám udělá fyzicky nevolno, jakmile někdo začne mluvit o domácí tvorbě v dobách tvrdého (či měkkého) socialismu, myslím, že tímto budete jasně vyzváni, abyste své dosavadní mínění přehodnotili.

Mluví se o tom jako o Deep Funk Movement a po celém světě se najdou jeho příznivci. Oč jde? Především o sbírání starých raritních nahrávek funku a soulu, čímž se tyto hudební žánry podařilo udržet v povědomí milionů lidí. Samozřejmě, tím, že máte sebelepší kousky doma v poličce, jen málokomu ukážete, jaká fantastická muzika se tehdy hrála. Takže co s tím? Na výběr máme z mnoha možností. DJ přirozeně pouští desky na parties a nahrává různé mixtapy, sběratelé a historici vytvářejí různé kompilace, sepisují články a studie, producenti zase samplují, aby dali dohromady zcela nový materiál, třeba pro vašeho oblíbeného rappera. Jestliže jste podobně jako já doposud žili v domnění, že v Česku se k takovým deskám dostanete jen opravdu obtížně, tímto článkem vás vyvedu projednou z omylu. Tento blog totiž vrhá na československou hudební scénu v dobách socialismu zcela nové světlo.

Československo se sice nacházelo za železnou oponou, to ovšem neznamená, že by zůstalo vůči hudebnímu vývoji populární hudby úplně imunní. Na druhou stranu, nečekejte, že vám teď představím desítky undergroundových kapel, které v šedesátých a sedmdesátých letech hrály perfektní funk ve stylu Jamese Browna či George Clintona, to rozhodně ne. Nicméně, k různým experimentům v této oblasti na naší scéně přece jen docházelo, a právě jim je věnován blog Funky Czech-In. Jeho autorem je český rodák, muzikant a DJ Lou Kash, vlastním jménem Lukáš Machata, který od začátku osmdesátých let žije ve Švýcarsku. Funky Czech-In byl primárně vytvořen jako audiolog, tedy blog, který slouží k prezentaci muziky, což poutavě napsané příběhy činí o to zajímavější. Funguje od září roku 2006, a i když se momentálně nachází ve stavu hibernace, dle slov jeho autora se nemáme příliš strachovat, jelikož se údajně chystají velké věci.

V každém případě, je zřejmé, že Lou Kash muzikou žije, a tak se pouze s funkem a soulem nespokojí. Své místo zde dostávají i takové styly jako jazz či rock, přičemž v našem prostředí se nejčastěji jedná o žánrové propletence. Zajímá-li vás jakou skladbu Joea Zawinula předělala Marie Rottrová, na jakých nečekaných záležitostech se podílela Helena Vondráčková či bratři Svobodovi, chcete-li vědět, kdo to byli The Framus Five a jaký hit Sama & Davea přezpíval jejich frontman Michal Prokop, popřípadě které orchestry u nás nejvíce udržovaly jazz naživu a jaké to dnešní hvězdy odchovaly, anebo máte-li zájem dozvědět se, kteří čeští muzikanti se prosadili ve velkém světě, aniž by na ně bylo v Česku někdy vzpomenuto, a spoustu, spoustu a opravdu velkou spoustu informací týkajících se black music v rámci českého socialismu, nebudu vás již déle zdržovat a pošlu vás na patřičná místa.

Ovšem přece jen bych ještě něco dodal. Posílám velký dík Lukáši Machatovi, jenž si dal takovou práci a veškeré své znalosti zprostředkoval jak českým čtenářům, tak všem zájemcům z celého světa. Funky Czech-In je totiž psán krásnou angličtinou, jejíž překlad by neměl nikomu problémy. Onen blog naleznete na této adrese, přeju příjemné čtení.

Funky Czech-In by Lou Kash

Tagy: Funky Czech-In, Lou Kash, Lukáš Machata

Rubrika: Tipy, 28. prosince 2008, RavenakKomentáře

11.26 - 5. ledna 2009

 

supr hudba…v těch starých detektivkách vždycky hrála supr hudba a teď vím odkud vítr vane :) dík za info


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama