METANCITY – nejen Hip hop

DeZrechts: Kdo si počká, ten se dočká. / Rozhovor

Návrat po pěti letech, umíte si představit lepší příležitost k rozhovoru? Co na tom, že DeZrechts vlastně nikdy nikam neodešli, jen nevydávali desky, jejich EP Bez ohledu je samo o sobě dobrá příležitost, jak položit pár otázek kapele, která jednu dobu patřila k nejnadanějším a také nejoblíbenějším na české scéně. Zajímá-li vás, co se dělo během doby klidu, jak se Zrechts změnili či nezměnili, proč se nebojí, že jejich sociálně-kritické texty zapadnou a v jakém stavu se nachází jejich připravované album, následující řádky by vás mohly uspokojit.

Zdravím DeZrechts. V roce 2003 jste konečně vydali debutové album a od té doby se zprávy o vás objevovaly jen velmi sporadicky, přičemž na váš návrat to už ani nevypadalo. Nemůžu se tedy nezeptat: Co jste celých pět let dělali?

Many: Hele, co by sme dělali, žili. Nikdy jsme nepřestali dělat na beatech ani na rapech, ale máme i svý životy, takže každej si řesil nějaký svý věci, práci, problémy a tak.Dokupovali jsme nějaký věcičky na muziku a do studia a zabralo nam to trochu delší dobu než jsme nakonec čekali.
Pablo: Čekali jsme na beat, na zvuk a mic, kterej nás osamostatní. Teď ho máme, tak jsme tu.
Only: Čekal jsem, až uzraje čas, na to, abysme mohli vyjít na světlo s novými nápady.

Souvisel váš ústup do ústraní s nástupem SuperCrooo v roce 2004 a zřejmými změnami na scéně? Byli jste z tohoto vývoje zklamáni, nebo vám to bylo jedno?

M: Náš ústup s ničím nesouvisel. Vždycky jsme si dělali všechno podle sebe a nenechali se domácí scénou ovlivnit. Chtěli jsme se zdokonalovat, takže jsme makali na sobě a na studiu. A čas o kolo nás sprintoval jako Asafa Powell stovku…
O: A kdo je SuperCrooo?..­....... :-) Ne, mně to bylo jedno, ať si každej dělá, co chce. Něco mě bavilo a nad něčim sem se jen usmál. Poslední dobou se směju furt.
P: Ty vole, já ani nevím, co se v roce 2004 dělo.

Jak vnímáte současný stav českého, potažmo slovenského hip-hopu? Zajímáte se o něj vůbec? (Posloucháte nové desky, sledujete weby, čtete časopis, chodíte na koncerty… ?)

O: Vnímam ho tak zběžně. Né že bych to nějak sledoval, ale když už se ke mně něco dostane, tak si to rád poslechnu. A když se naskytne příležitost, tak se zajdu podívat i na nějakej koncert.
P: Napřed jsem si myslel, že odpovím miluju Cymande, ale oni by řekli, to se netýká ČS hip-hopu. Takže je to jednoduchý, starýho psa novým kouskům nenaučíš. Tím chci říct, že sampl je klasika a klasika je sampl.
M: O ČS hip hop se trochu zajímám. ale nehltám všechny novinky, weby a všechno, co se vydává. Ale dobrej hip-hop si ke mně vždycky cestu najde. Nebudu asi nikoho jmenovat, abych na někoho nezapomněl. Od začátku kupuju časopis Bbarák a na akce, když jsou dobrý, taky zajdu.Krs One byl nejvíc…

Týká se toho i váš návrat? Proč jste se vlastně rozhodli znovu začít vydávat?

Zrechts: Nikam jsme neodešli, jen nevydáváme desky každej rok. Preferujem kvalitu nad kvantitu.

I když na to odpovídáte částečně ve skladbě Bez ohledu, mohli byste nějak vylíčit, jaký je rozdíl mezi DeZrechts tehdy a teď?

M: Určitě jsme o nějakej ten pátek starší a snad i zkušenější, ale v podstatě jsme zůstali tři stejný kluci, co je baví rapovat a dělat beaty.
O: A přitvrdili jsme...... :-D

Co se týče vašeho EP, jaké ohlasy se k vám dostaly? Nebojíte se, že v dnešním hip-hopu vyzní sociálně-kritické skladby jako Je spousta takovejch… nebo Zoon Pharmakoon do prázdna?

M: Ohlasy jsou zatím pozitivní. A o párty a chlastu rapuje dneska každej. Právě proto, že jsme starší, tak už nás trápí trochu jiný věci a logicky se to muselo odrazit i v rapu. A KSČSSD je snad hrozba pro každýho!
O: Paroubek škodí lidem!
P: A i dnešní generace by si měla uvědomit, že svými činy ovlivňuje budoucnost svých dětí!

Kdy byla Zoon Pharmakoon napsána? Mně osobně připadá explicitní kritika paroubkovské politiky poněkud jednostranná…

Zrechts: Je to trochu starší věc, ale jak je vidět, některý věci nestárnou a i v dnešní době trefuje hřebíček na hlavičku.

EP Bez ohledu vyšlo ve spolupráci s labelem Everydays. Mohli byste o ní krátce pohovořit? Jak jste se k ní dostali, proč jste se rozhodli právě pro tento label atd.

M: Vždycky jsme si chtěli vydávat sami a EP vyšlo pod naším labelem Czarass Beatz Records. Dlouho jsme přemějšleli, jak EP vydat a nakonec jsme se rozhodli dát ho volně ke stažení. S Everydays spolupracujem krátce, dostali jsme se k nim přes našeho kámoše Snupu. Pomohl nám hlavně zrealizovat stránky na myspace a díky němu máme i booklet od MC Geye. Spolupráce s nimi nám vyhovuje, starájí se o promo a my se mužeme soustředit jen na tvorbu. Hoši děkujem.

Zdáte se plní energie a odhodlání. Vedle EP hostujete například na deskách Wutyho a Coco Jamba. Chystáte další hostovačky, případně nějaké kolaborace spolu s členy Everydays jako Gruzo či MC Gey?

Zrechts: Energie máme dost a odhodlání nám taky nechybí. Coco je náš dlouholetý kámoš a oslovil nás tak jako Wuty ke spolupráci, a pro nás to byla výzva a pro všechny určitě dobrá zkušenost. Ale teď se soustředíme hlavně na naše album, kde určitě nějaký kolaborace taky budou.

Můžeme čekat i koncerty po České republice? Máte už zabookované nějaké termíny?

Zrechts: Většinou přijedem tam, kam nás pozvou, ale žádný termíny nejsou. Takže klidně zvěte, kontakt je na myspace.

A další album? Dočkají se fanoušci De Zrechts pokračování Locus Perennis?

O: Album se chystá. Kdo si počká, ten se dočká.
P: Něco už máme nahraný a snad to půjde dobře, ale slibujem, že další pětiletka to snad nebude.
M: To album už máme v podstatě připravený, většinu tracku už máme vybranou a nahranou. Bude to hodně rozmanitý jak po textový, tak i hudebni stránce. Těšte se.

Díky za váš čas. Pokud máte ještě něco na srdci, něco někomu vzkázat, říct, máte příležitost. Hodně štěstí do budoucna!

Zrechts: Není zač. Díky za rozhovor a pozdrav všem, co nás podporujou.

LISHAO-LINK KUNG FU DE ZRECHTS FATALITY
CZARASS BEATZ RECORDS
L.I.SHOW

DeZrechts

Tagy: DeZrechts rozhovor, Pablo Diablo, Many, Only, Czarass, Bez ohledu

Rubrika: Články, 5. prosince 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama