METANCITY – nejen Hip hop

Jamajská invaze čeká vánoční Prahu, Christmas Reggae se rozrostlo na festival!

Z původně avizovaného koncertu se díky speciální shodě okolností stal regulérní indoor reggae festival, který i přes dvojnásobný program zůstává za stejnou cenu! Máte tak jedinečnou příležitost vidět a slyšet 17. prosince v pražském Lucerna Music Baru hned pět jamajských zpěváků, kteří patří ke špičkám ve svém oboru!

Velkou novinkou v programu je Frankie Paul, kterému se přezdívá jamajský Stevie Wonder. Narodil se v roce 1965 jako slepý, ale po úspěšné operaci trochu vidí. Frankie navštěvoval školu Armády spásy pro slepé, kam jednou dorazil i sám Wonder, který mladíka podpořil v tom, aby se dál věnoval zpěvu. První pecku African Princess Frankie nahrál už v patnácti a v 1983 mu vyšly tracky u Channel One na split vinylech po boku Sugar Minotta a Little Johna. Debutová desky vznikla v produkci Henry „Junjo“ Lawese a najdete na ní i megahit Worries in the Dance, který Frankieho vystřelil do povědomí rozjíždějícího se jamajského dancehallu. Následující pecka Pass the Tu-Sheng-Peng mu pak zajistila pozici mezi top zpěváky osmdesátých let. Do dnešních dnů nazpíval přes dvacet alb a mezi jeho dalšími hity musíme zmínit třeba Tidal Wave, Alesha, Sarah nebo Cassanova. Dnes Frankie působí hlavně v USA a patří k respektovaným veteránům jamajské reggae scény druhé generace.

Druhé velké překvapení je pro všechny, koho zajímají nejaktuálnější jamajské trendy v reggae a dancehallu. Sojah aka pánové Konshens & Delus totiž jsou žhavými aspiranty na objev roku. Plus k tomu Konshens je se svým megahitem Winner, který se stal i neoficiální olympijskou hymnou jamajského týmu, reálným kandidátem na jamajský hit roku 2008. Sojah poprvé prorazili v Japonsku se singlem Pon Di Corner, který následovalo debutové album Sons of Jah. To následně způsobilo rozruch i na Jamajce, kde oba zpěváci začali dělat s producentskou špičkou, počínaje Natural Bridge přes jména, jako jsou Ward21 a Cordell Skatta Burrell (autor světoznámého riddimu Coolie Dance), Vertex a In the Streetz konče. Mezi jejich dalšími hity checkujte pecky Monster, Bad Mind, Ova Here, Jah Protect I, Caan Draw We Out, Nymfomaniac nebo Real Love. Když vezmete v potaz fakt, že to jsou hity jen za poslední dva roky, musí vám být jasné, že se tady jedná o nadprůměrné talenty. Konshens ani Delus ale neusínají na růžích a maximálně se soustředí na svou práci. Teď v prosinci nahrávají ve Vídni druhé album Sojah a v rámci toho se poprvé podívají i do Prahy, kde dají po slibném trojkoncertu velkou popůlnoční aferparty! Nenechte si je ujít, tak aktuální jamajská reggae superstar tu ještě nikdy nebyla!

Everton Blender, v rámci jehož turné přiletí z USA i Frankie Paul a Turbulence s kapelou, je jedním z důležitých průkopníků new roots, kteří začátkem devadesátých let začali znovu vracet kulturu do jamajského dancehallu. Stejně jako jeho kolega Luciano, kterého jste mohli vidět v červnu na festivalu Reggae Ethnic Session, si zakládá na síle a upřímnosti svých textů, a i přes tvrdou realitu třetího světa podporuje pozitivní a mírumilovný pohled na věc. Dodnes má za sebou mnoho mezinárodně úspěšných hitů (musíme zmínit alespoň Lift Up Your Head, Ghetto People Song, Family Man či Blend Dem), osm velkých alb a nespočet spolupráci s hvězdama jamajské hudební scény. Počínaje první dámou Jamajky, kterou bez pochyb je Marcia Griffiths (mj. původní zpěvačka I-Trees, které doprovázely Boba Marleyho) a konče samotným králem dancehallu, jak často bývá nazýván Beenie Man. Everton vedle pěvecké dráhy působí i jako majitel a producent Blend Dem Production, kde produkuje nové talenty (včetně své dcery Ishy, jež s ním dorazí i do Prahy jako doprovodná zpěvačka). Na svém kontě má například produkci prvního alba hvězdného Richie Spice i jeho bratra jménem Spanner Banner.

Společně s Blenderem a jeho kapelou přiletí i populární jamajský zpěvák a sing-jay Turbulence, který je sice o jednu generaci mladší než Everton, ale už teď má za sebou hromadu hitů, které bezpečně poznáte podle jeho charakteristického hlasu a flow. Turbulence začínal u slavného labelu Xterminator, který kdysi vystřelil na orbit i jednu z nejoriginál­nějších a zároveň nejkontroverzněj­ších stars jamajského dancehallu. Mám samozřejmě na mysli ortodoxního bobo-dreada jménem Sizzla Kalonji. A právě on vzal mladého Turbulence poprvé s sebou na turné do Evropy, které mu pomohlo na výslunní a kontraktu s VP Records. Od té doby solí stejně jako jeho mentor jednu desku za druhou. Od roku 2000 dodnes to je uctihodných jednadvacet kousků, z nichž ta nejnovější vyšla letos v produkci německých Pow Pow Movement a vedle Turbulence se na ní podílely i další jamajské hvězdy Anthony B a Jah Mason.

Největší letošní indoor reggae koncert v Praze si také zaslouží exkluzivní support. Ten obstarají v Praze žijící Carmen (United Flavour) & U Cee (King Banana), s podporou francouzského DJ Damalistika aka Roots Survival. A aby toho nebylo málo, s deskama přiletí i DJ Kid Selekta z Lisabonu a Sensi Movement z Německa, jelikož tento program je vice než luxusní i na zahraniční poměry. Nenechte si ujít akci roku!

Předprodej už běží ve všech předprodejových sítích. Cena vstupenky zůstavá i přes dva další jamajské hosty stejná – 450 Kč v předprodeji a na místě 550 Kč (pokud nebude vyprodáno). Chcete-li ušetřit za poplatky, kupujte lístky přímo na pokladně Lucerna Baru nebo v žižkovském GrowShopu.

Více informací najdete na adresách musicbar.cz, realbeat.cz, reggaemusic.cz.

Tagy: Turbulence, Frankie Paul, Sojah, Konshens, Delus, Everton Blender, Reggae Christmas, Lucerna Music Bar

Rubrika: Články, 4. prosince 2008, LomeshKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama