METANCITY – nejen Hip hop

Strapo a Spinhandz jedou 50-50: Revoluční mixtape na česko-slovenské scéně / Recenze

Želvák Strapo se zapsal do povědomí svými výhrami na bezpočtu různých rapových battlů. Jak už to v kariéře freestylerů bývá, Strapo se rozhodl ukázat, že má navíc. Loňského roku vydal slušně přijímané, příběhy nabité EPčko MC, ktorý vedel privela. Následovaly desítky koncertů s opičákem a DJem Spinhandzem, jedničkou svého oboru nejen na Slovensku. A tato spolupráce se ukázala jako nesmírně přínosná, takže i když někdo čekal spíše album, naše dvojka se vydala cestou mixtapu. Ovšem mixtapu ne jen tak ledajakého; jestliže poslední roky potvrdily, že se reputace česko-slovenských DJů jistojistě neodvíjí od talentu a schopností, ale spíše od takových věcí, jakými jsou různé módní doplňky a pracně vytvořené internetové profily, tento mixtape si kladl za cíl jít proti současnému proudu a odhalit potenciál DJů ve světle jejich možností.

Spino na 50–50 skutečně působí jako Strapovi rovnocenný partner. Na tapu přesně mixuje, správně řízně scratchuje, samozřejmě si taky zajuggluje, zkrátka dělá všechny ty věci v duchu hesla „DJ mluví rukama“, na které se dnes již téměř zapomnělo. Ačkoli se Spinovi nedá nic vytknout a posluchač může jen ocenit jeho smysl pro humor při výběru hlášek ze starých filmů a seriálů, všichni víme, že v hip-hopu to bude vždy MC, kdo nejvíce rozhoduje o výsledku. Ještě, než se pustím do Strapa, ztratil bych pár slov o beatech. Jejich výběr probíhal podle podobného klíče jako u předcházejícího EP. Strapo vsadil na kvalitu, i když v některých případech kolísavou, zvláště když se přidané vokály bijí s jeho projevem, a nikoli na prvoplánovanou lacinost. Za tím účelem se znovu spojil s osvědčeným Karaoke Tundrou, přičemž neméně povedené podklady dodali i Masif, Jazzy, Godot, Fatte a Analytik.

Strapo oproti svému vychválenému DJi rozhodně nezůstává pozadu, co se týče jeho umu. Narozdíl od Spinhandze má však nesporně znatelněji své lepší i horší momenty. Za patrně nejslabší stopu celého počinu považuju Stratený jazyk, v níž se Strapo ironicky zamotal do svých myšlenek natolik, že není zcela jasné, co vůbec chtěl říct, a v níž byly odhaleny jeho limity v projevu. Refrén snesete jednou, ale podruhé už buď přepnete dál, jinak se stavte na ORL. A když už jsme u těch méně chvályhodných míst, SkrátkyMalým a Velkým Ideou (který je který?) nejsou tak originální, jak by se mohlo zdát, což by nebyl takový problém, kdyby se zúčastnění mezi sebou domluvili a neopakovali se. Johny Bulvár s hostujícím Opakem se také navzdory atraktivitě tématu (anebo právě kvůli ní) moc nevyvedl. Především, některé hlášky či rýmy jsou zbytečné, u Bulvára zvláště. A Sandoval?

Je zřejmé, že Strapovi nejvíce sedí polohy, při nichž se může vyblbnout. Ať už je to Bluuuz, co vlastně není blues, ale swing, výsměšný Južanský typ, který sice možná už lehce ztratil na aktuálnosti, nicméně stále se jedná o údernou věc, anebo třeba zřejmě největší bomba mixtapu Autodiss? Nenapravitelná Ema?, kde si Strapo nakládá se stejnou vervou, jakou častoval své protivníky, je vidět, že se cítí jako ryba ve vodě. Jak už bylo řečeno v případě Spina, i u jeho rapujícího kolegy oceníte zejména jeho vtipnost. I když si tento tape pochopitelně umanul zkritizovat panující poměry, dělá to s nadsázkou a vy se u toho dobře bavíte. Překvapivě působí předposlední ze skladeb, věnovaná nezdravému stravování, bagetám a fast-foodu. Velmi dobře zpracované, zvláště s těmi tematickými cuty.

Strapo a Spino dali dohromady materiál, na kterém se pokusili představit DJ jako muzikanta, jenž je s to uplatnit své schopnosti i ve studiu, nejen na pódiu. To se ve všech směrech povedlo a nelze než konstatovat, že mixtape 50–50 je v tomto ohledu zcela revolučním kouskem na česko-slovenské scéně, čehož si jsou jeho autoři pochopitelně dobře vědomi a náležitě se tedy mohou pustit do kritiky všech pozérů. Co se týče samotného tapu, ten navzdory slabším místům plynule ubíhá a dobře se poslouchá. Strapo ukázal, že pevný v kramflecích je zvláště v situacích, kdy nemusí příliš rozmýšlet a vymýšlet, což říkám v dobrém slova smyslu. Strapo spolu se Spinem tvoří sehranou dvojici, která dokáže své posluchače pobavit. Jestli měl Strapo v plánu dále vydat album, možná by si to s takovým DJem mohl rozmyslet. Stra a Spi totiž jasně prokázali, že se kvalitně zpracovaný mixtape nejen vyrovná klasické desce, ale svou zábavností ji v mnohém předčí.

Hodnocení: 2–

Tracklist:

01. Intro
02. Svaly majú oči
03. Skrátky feat. Lil a Big Idea
04. Sandoval
05. Stratený jazyk
06. Autodiss? Nenapravitelná Ema?
07. P.A.N.K.
08. Cením, že ceníš
09. Bluuuz
10. Spino alias DJ Spinhandz
11. Johny Bulvár
12. Južanský typ
13. Sorry… feat. Tafrob
14. Hejtery gulatého stola
15. Recept
16. Ak to takto pojde Ďalej
17. 50–50
18. Akapely (bonus)

http://www.myspace.com/odbery

Tagy: Strapo, Spinhandz, mixtape 50-50, Karaoke Tundra, Tafrob, Idea, Fatte, recenze

Rubrika: Recenze, 28. listopadu 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama