METANCITY – nejen Hip hop

Reggae Christmas týden před Štědrým večerem, vystoupí Everton Blender i Turbulence

Máme pro vás kulturní dárek k Vánocům. A to nejen pro všechny milovníky karibské muziky, kterých je mimochodem v Česku vidět pořád víc. Zapomeňte na nákupní stresy a přijďte si 17. prosince užít koncert hned dvou předních jamajských zpěváků, kteří jsou ve světě pojmem ve svém žánru. Oba mají za léta práce na svém kontě x velkých hitů, alb i hvězdných spoluprácí, a propásnout jejich první a možná i poslední koncert v ČR by byla veliká škoda. Pojďme si je představit trochu blíž:

Everton Blender je jedním z důležitých průkopníků new roots, kteří začátkem devadesátých let začali znovu vracet kulturu do jamajského dancehallu plného zbraní a násilí. Stejně jako jeho kolega Luciano, kterého jste mimochodem mohli vidět v červnu na festivalu Reggae Ethnic Session, si zakládá na síle a upřímnosti svých textů, a i přes tvrdou realitu třetího světa podporuje pozitivní a mírumilovný pohled na věc. Dodnes má za sebou mnoho mezinárodně úspěšných hitů, z nichž musíme zmínit alespoň Lift Up Your Head, Ghetto People Song, Family Man nebo třeba Blend Dem.

Jeho cesta ke slávě ale rozhodně nebyla jednoduchá. Everton Blender vyrůstal v nechvalně známé oblasti Kingston 13, a i po svém prvním autobiografickém hitů z roku 1991 jménem Create A Sound musel tvrdě makat, aby se udržel v kurzu největšího hudebního ostrova na světě. Do dnešního dne má za sebou osm velkých alb a nespočet spolupráci s hvězdama jamajské hudební scény. Počínaje první dámou Jamajky, kterou na hudební scéně bez pochyb je Marcia Griffiths (mj. původní zpěvačka I-Trees, které doprovázely Boba Marleyho) a konče samotným králem dancehallu, jak často bývá nazýván Beenie Man. Everton vedle pěvecké dráhy působí i jako majitel a producent Blend Dem Production, propaguje nové talenty a na svém kontě má například produkci prvního alba hvězdného Richie Spice i jeho bratra jménem Spanner Banner.

Společně s Blenderem a jeho kapelou přiletí do Prahy i Turbulence! Jamajský zpěvák a sing-jay, který je sice o jednu generaci mladší než Everton, ale už teď má za sebou hromadu hitů, které bezpečně poznáte podle jeho charakteristického hlasu a flow. Turbulence začínal u slavného labelu Xterminator, který kdysi vystřelil na orbit i jednu z nejoriginál­nějších a zároveň nejkontroverzněj­ších stars jamajského dancehallu. Mám samozřejmě na mysli ortodoxního rastu jménem Sizzla Kalonji. A právě on vzal mladého Turbulence poprvé s sebou na turné do Evropy, které mu pomohlo na výslunní a kontraktu s VP Records. Od té doby solí stejně jako jeho mentor jednu desku za druhou. Od roku 2000 do dnes to je uctihodných jednadvacet kousků, z nichž ta nejnovější vyšla v produkci německých Pow Pow Movement a vedle Turbulence se na ní podíleli i další jamajské hvězdy Anthony B a Jah Mason.

Sváteční support obstará vedle lisabonského DJ Kid Selekta i v Praze žijící francouzský DJ Damalistik aka Roots Survival, kterého u mikrofonu podpoří Carmen (United Flavour) & U Cee (King Banana).

Předprodej už běží ve všech předprodejových sítích. Do 24. listopadu stojí pouze 400 Kč, poté 450 Kč a na místě 550 Kč. Chcete-li ušetřit za poplatky prodejce, kupujte lístky přímo na pokladně Lucerna baru. Akci pro vás připravuje Lucerna Music Bar a JahMusic. Více informací o koncertu najdete na odkazech níže.

Everton Blender
Everton Blender – Lift Up Your Head
Everton Blender – Kingman
Turbulence
Turbulence – Notorious
Turbulence – Dont Wanna Be Alone

Tagy: Reggae Dancehall Christmas, Lucerna Music Bar, Everton Blender, Turbulence

Rubrika: Články, 14. listopadu 2008, LomeshKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama