METANCITY – nejen Hip hop

Herbie Hancock třikrát v Polsku, se svým sextetem zahraje i v Katovicích

Za ironii považuju skutečnost, že v současnosti toho víme daleko více o dění v Západní Evropě než ve Střední, do níž geograficky a i historicky náležíme. Ačkoli se najde několik styčných míst mezi našimi sousedy, jedná se vesměs o spíše výjimečné události. Magazín Metancity by se do budoucna měl pokusit přinášet více informací o dění za hranicemi, ovšem s jednou nesmírně důležitou zprávou bych naše čtenáře seznámil hned teď. Do Polska přijíždí patrně nejslavnější jazzman dnešních dnů a vystoupí na místě vzdáleném necelých sto kilometrů od Ostravy.

Umělec, o kterém mluvíme, vyhrál v letošních Grammy cenu za album roku, což se předtím s čistě jazzovým albem povedlo údajně jen jednou. Osmašedesátiletý klavírista se proslavil v kvintetu Milese Davise, s nímž se mimo jiné podílel i na legendárním albu In a Silent Way. V sedmdesátých letech se po jistých avantgardních pokusech rozhodl pro mnohem přístupnější tvorbu s novou kapelou The Headhunters, jíž ponejvíce ovlivnil jak jeho někdejší kapelník, tak muzika Slye Stonea. V osmdesátých letech zase pomohl začínající se hiphopové kultuře dostat na obrazovky, když svůj hit Rockit z roku 1983 obdařil skreči Grandmixera DXT. A třebaže se od elektroniky během následujícího období Herbie Hancock odklonil, hitové ambice jej neopustily. Svědčí o tom například již zmiňované album River: The Joni Letters, které tak silně zabodovalo na Grammy.

Herbie Hancock Sextet navštíví naše severovýchodní sousedy na přelomu listopadu a prosince. Ve složení Herbie Hancock, Terence Blanchard, James Genus, Lionel Loueke, Gregoire Maret a Kendrick Scott tam odehraje celkem tři koncerty. Dva z nich proběhnou ve Varšavě a Poznani, ovšem začínat se bude v katovickém Górnośląském Centru Kultury, a to konkréntě 30. listopadu. Vstupenky lze pořídit v předprodeji za 160, 190 a 230 złotych. Koncert Herbieho Hancocka v Katovicích má na svědomí Jazzclub Hipnoza, jenž dále uspořádá vystoupení Davea Douglase, Marca Ribota a dalších. Informace hledejte na Jazzclub.pl a propříště se těšte na Hancockův životopis.

Jazz Club
Herbie Hancock v Polsku
Herbie Hancock na Wiki

Tagy: Herbie Hancock, Katovice, Herbie Hancock Sextet, River: The Joni Letters

Rubrika: Tipy, 16. října 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama