METANCITY – nejen Hip hop

Alicia Keys zpívala a hrála jako Superwoman, k dokonalosti chybělo jediné / Report

Téměř do posledního místa zaplněná Tesla Aréna přivítala včerejšího večera jednu z nejslavnějších osobností současného R&B. Alicia Keys přijela v rámci svého celosvětového turné představit Praze svou nejnovější desku As I Am, která se stejně jako všechny tři předchozí alba, včetně živáku Unplugged, stala jedničkou v amerických hitparádách. Den předtím se odehrál koncert Alicii a její početné, nejen doprovodné kapely v Bratislavě, odkud již následujícího dne zaznívala jedna pochvalná reakce za druhou. Očekávání v naší zemi tím pádem ještě více vzrostla a já jsem nesmírně rád, že je ani zdaleka nemusím označit za přehnaná. Na celkovém dojmu se sice podepsala jedna nepříjemná skutečnost, ale o té se zmíním až za chvíli. Abych uzavřel úvodní odstavec a vydal se vstříc popisu vystoupení s teď už s ním navždy spojeným datem 14. října, musím konstatovat pouze to, že děkujeme za vynikající show.

Tramvají jsem dorazil na Výstaviště zhruba hodinu před plánovaným začátkem programu a už tou dobou se směrem k nedaleké hale Tesla trousily početné skupinky nadšených fanoušků. Pódium se halilo v mlhovém oparu a přítomným nedočkavcům stojícím v pěti šesti řadách nadto stěžovala pokusy o vyčtení něčeho o budoucím průběhu večera z jeho aranžmá nepříjemná záře reflektorů. Dvoje klávesy, jedny gramofony a velká černá plachta ukrývající nezbytné poslední úpravy opravdu nevěstily nic jednoznačného. Po několika desítkách minut se dostavil DJ IrocAMW, aby svým mixem bez jediného přechodu, zato s velkou slabostí pro Kanye Westa, nažhavil odevzdaně čekající dav. Namísto práce s deskami se soustředil více na obsluhu mikrofonu a tanečky, po zvukové stránce to také nebyla žádná sláva. Z toho důvodu bylo jen dobře, když se na scéně objevil zpěvák, z jehož hlasu ženy šílí, Jermaine Paul v roli předskokana. Uvedl se na jedničku, zpíval tak úchvatně, že jen málokdo nezapochyboval, že se nejedná o playback, nicméně další písně už poněkud za zvuku jeho španělky splývaly v jednu, kterou si navíc nepustíte zrovna ve chvíli, kdy si chcete ukrátit dlouhou chvíli. Iroc si pak ještě napravil reputaci závěrečným showcasem, během něhož si stačil sundat tričko, a už bylo zřejmé, že jsme se konečně nachýlili k hlavní části programu.

Začalo se překvapivě. Rázem padla opona a fialově se rozsvítila čtyřiatřiceti­metrová obrazovka, před níž už stáli seřazeni všichni členové kapely. Jermaine postával mezi dvěma pohlednými vokalistkami, za nimi tančila dechová sekce složená z tancujícího trumpetisty a saxofonisty, po jejich boku zasedli perkusista a bubeník, před nímž zase stál statný basák a kytarista s nezkrotným účesem, a celou sestavu uzavřel nenápadný klávesák. Na Aliciu se čekalo jen krátce. Za zvuku Go Ahead se uvedla jako celebrita jejího formátu a publikum uhranula nejen svými kalhotami s vysokým pasem, ale také svou hrou na klávesy, syntezátor a samozřejmě svým nádherným zpěvem. „Jak se máte?“ To se snad nemusela ani nadšených lidí ptát, i když radost jim bezpochyby udělala. Škoda jen, že návštěvníci nezůstali takhle naladěni i po zbytek vystoupení. Rozhodně se totiž nenudili. Volba úvodní skladby jakoby symbolizovala i vybraný repertoár. Podstatná část sestávala z aktuálního alba, přičemž zazněly jak všechny dosavadní singly, tak ještě něco navíc, dlouhodobí fanoušci ovšem zklamáni také zrovna odcházet nemuseli, protože zazněly všechny známé a oblíbené písně, které dělají Aliciu Aliciou. Na jednu, tu největší se bohužel nedostalo. Nezahrát If I Ain’t Got You, to je jako kdyby Rolling Stones odešli bez I Can’t Get No Satisfaction. Ať už se No One hodí na závěr sebevíc, ještě tu jednu by všichni určitě uvítali.

Z čeho jsme se tedy mohli těšit? Hned na začátek zaujala You Don’t Know My Name, jíž osobně považuju za jeden z vrcholů celého vystoupení, dále pak Like I’ll Never See You Again, jednoznačně Superwoman a Fallin‘ a ještě například How Come You Don’t Call Me. Ačkoli Alicia dozajista patří k těm umělcům, kteří si mohou dovolit hrát baladické skladby, aniž by to jejich posluchače nudilo, toho večera nebylo ponecháno nic náhodě a množství písní se dočkalo nového provedení. V tomto ohledu zmiňme především v kubánských rytmech odehranou Karma nebo A Woman’s Worth, jež plynule navázala na legendární hit Jamese Browna It’s a Man’s Man’s M­an’s World. K rozhodně ne nezajímavým částem dění na pódiu patřil pak také duet s Jermainem v medley Diary/Tender Love. Alicia se navzdory své téměř posvátné auře projevila jako osobnost bez hvězdných manýrů. Svou kapelu vedla, ale každému dopřála dostatek místa pro vlastní prezentaci. A bylo o co stát. Zejména u zpívající trojice tedy stoprocentně.

V samém středu pozornosti by samozřejmě měla stát Alicia. Působila uvolněně a bez problémů zvládala vyzpívávat svým nezaměnitelným vokálem ty nejobtížnější party, o hraní na klavír v deseticenti­metrových podpatcích ani nemluvě. Přiznám se, že jsem čekal její koncert delší, minimálně podle toho, co uváděla pořadatelská agentura. Nedošlo ani na slibovanou „bondovku“ Another Way to DieJackem Whitem, jehož bych viděl rád v Česku i s Meg. Co se týče průběhu vystoupení, nás vepředu trochu zlobil zvuk, a tak některé z písní, např. Fallin‘, ztratily na své naléhavosti. Na druhou stranu musím vypíchnout zábavné a především vkusné zpodobení jednotlivých nahrávek do koncertní podoby. Jak již bylo řečeno, kapela byla výborně sehraná, takže to jinak ani nešlo. Přídavek byl tentokrát opravdu vyaplaudovaný ze všech sil. Bouřlivější reakce nepamatuju. Možná i kvůli tomu jsem pak jen zklamaně pozoroval, jak Alicia Keys odchází a jak se opět rozsvěcující reflektory a muzikanti s pomocí personálů začínají se sklízením nástrojů. Ty tři minuty a čtyřicet tři sekund by se ještě vtěstnat daly.

www.1015.cz

Tagy: Alicia Keys, Praha, Avon, Tesla Arena, As I Am, Superwoman, No One, If I Ain't Got You, Jermaine Paul, Diary

Rubrika: Reporty a fotky, 15. října 2008, RavenakKomentáře

23.55 - 15. října 2008

 

Pěknej článek, rád jsem tebe i tvojí slečnu poznal. Martin


17.53 - 17. října 2008

 

…jj, pekny clanek…ja bych to zjednodusil asi takhle: listek stal 900, ale show byla minimalne za trojku:)…chtel bych mit jeji hlasivky doma jou:)


19.00 - 18. října 2008

byl to hezký večer  

bezva show, hlavní ty první vizualizace mě rozsekaly. a slečny vokalistky? krása s nádherou po všech stránkách. skupina a hlavně saxofon a trubka to byli šoumani :-) kejtra taky měla masakrózní tvář – naladím akord, hodím hlavou na stranu a znovu :-D a tolik akčních holek v publiku, whoa, jedině R&B koncerty ;-) jo a alicia byla taky bezva ;-)


18.23 - 19. října 2008

 

freezing se nam zamiloval… .)


14.29 - 20. října 2008

to jo… :-)  

ale ne do alicie, to se skoro pořád procítěně mračilo, za to drobná vokalistka nejdál od lidí, to byl kus ;-) ale zpátky na zem, že…


17.57 - 26. října 2008

Freezing  

http://myspace.com/…dabrownmusic

Tohle je ona, odepíše ti :-)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama