METANCITY – nejen Hip hop

Blues Alive vyslyšel připomínky a zaměří se jak na nekytaristy, tak na ženy

Třináctý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive představí ve dnech 13. – 16. listopadu v moravském Šumperku a polském Chorzówě v samostatných blocích celkem devatenáct interpretů a skupin z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Irska, Německa, Kanady a Spojených států amerických. Celou přehlídku pak zahájí zcela výjimečný komponovaný koncert s další více než desítkou významných hudebníků.

Dramaturgie Blues Alive se letos rozhodla vyslyšet dvojí volání pravidelných návštěvníků festivalu. Tím prvním byly výzvy k prezentaci hráčů na jiné nástroje, než je kytara v pozici hlavních hvězd. Je pravda, že v posledních letech na tomto postu byli k vidění především „mistři šesti strun“, ať už šlo o Joea Louise Walkera, Boba Margolina, nebo Huberta Sumlina a další. Volba tedy letos padla na hráče na foukací harmoniku – instrument podstatný v blues téměř stejnou měrou.

Festival Blues Alive je hrdý na to, že mohl sáhnout po absolutní špičce této kategorie, kterou je americký hudebník James Cotton, pamětník nejlepších let chicagského blues, dlouholetý spoluhráč Muddyho Waterse i Howlin' Wolfa, ale také jednu z hvězd generace hippies konce 60. let, která ani se sedmi křížky na krku neztratila nic ze svých hráčských kvalit.

Neméně výraznou osobností v harmonikářském ranku je další Američan Curtis Salgado, proslulý kromě vlastní tvorby směřující k soulu, také svou minulostí iniciátora kultu, který dodnes přežívá kolem filmu a skupiny Blues Brothers – právě Salgado otevřel herci JohnBelushimu svět bluesové hudby a nadchl jej do té míry, že mu bylo připsáno nejen debutové album Blues Brothers, ale na jeho počest byla i jedna z klíčových postav filmu pojmenována Curtis.

Druhou dlouholetou absencí na pódiích Blues Alive, kterou návštěvníci pociťovali, byl nedostatek žen – muzikantek či zpěvaček. I v tomto oboru se může letošní ročník pochlubit dvěma významnými jmény světové scény.

Kanadská zpěvačka a bravurní kytaristka Sue Foley je v generaci čtyřicátnic bezpochyby jednou z vůbec nejzářivějších hvězd. Držitelka mnoha hudebních cen a velká propagátorka ženského pohledu na bluesovou hudbu přijíždí do Šumperka přímo z nejvýznamnějšího evropského bluesového festivalu ve švýcarském Luzernu.

Její kolegyně Wanda Johnson je vycházející pěveckou hvězdou, mající však již za sebou úspěšná vystoupení na nejprestižnějších festivalových pódiích USA. Recenzenti jejího vystoupení na Chicago Blues Festivalu v roce 2007 ji označili za největší překvapení této klíčové události každoročního bluesového dění.

Po úspěchu loňského „Koncertu šedesátníků“ (tedy Vladimíra Mišíka a Michala Prokopa) se letošní dramaturgie rozhodla opět jedny významné narozeniny oslavit. Šedesátin se totiž letos dožívá bezpochyby nejznámější český bluesový kytarista Luboš Andršt. V tématickém celovečerním bloku ve čtvrtek 13. listopadu budou na šumperském pódiu defilovat v rolích gratulantů nejen členové jeho současného Blues Bandu. Pro tento večer bude oživen i legendární Lipa-Andršt Blues Band v téměř původní sestavě z 80. let (tedy s harmonikářem Ondřejem Konrádem a basistou Vladimírem Gumou Kulhánkem) a skupina Energit, která historicky Blues Bandu předcházela. V rolích zvláštních hostí se pak objeví zpěvák Michal Prokop a houslista Jan Hrubý, s nimiž Andršt v současné době hraje ve skupině Framus Five. Zcela mimořádný zážitek pak slibuje účast dalších dvou velikánů české kytary Radima Hladíka a Michala Pavlíčka. Lze předpokládat, že se unikátní okamžik, kdy se tři zcela jistě nejvýznamnější čeští kytaristé sejdou na jednom pódiu, už nebude opakovat a zapíše se mezi nejzásadnější chvíle festivalových dě­jin.

Mezi dalšími pozvanými hudebníky stojí za pozornost mimo jiné irsko-německá dvojice Trevor Hansbury a Thomas Schied, věnující se akustické bluesové hudbě, která vystoupí i na několika dalších tzv. satelitních koncertech v českých, slovenských a polských klubech. Po osmi letech se do Šumperka vrací nejdéle fungující česká bluesová kapela Bluesberry, jež přiveze kromě osvědčených hitů také repertoár z právě vycházejícího nového alba.

Pro Blues Alive jsou už léta typické nejrůznější žánrové přesahy, v nichž je blues vnímáno nikoli jako přísně vymezená hudební forma, nýbrž jako cítění či poselství, které s blues třeba i jen pod povrchem koresponduje. Taková přesahová vystoupení lze očekávat od českého alternativně-folkového dua Sestry Steinovy, do jisté míry i od zcela nového projektu slovenské pěvecké hvězdy Silvie Josifoské (v němž nechybí ani miláček šumperského publika, harmonikář Erich Boboš Procházka), a především od tří účastníků sobotního tzv. Tematického odpoledne, jehož odlišné než bluesové ladění je zavedeno a návštěvníky vítáno již několik let. Letos byly vybrány tři soubory, obvykle zařazované spíše do jazzové škatulky: Ondřej Pivec Organic Quartet, Peťa Korman Hot Jazz a Rudy Linka Trio.

Pravidelná sobotní ranní filmová projekce letos představí dva unikátní snímky, jejichž evropská premiéra proběhne právě na Blues Alive. Oba filmy režiséra Phila Ranstroma se zabývají fenoménem slavné chicagské Maxwell Street, tedy ulice, kde „se zrodilo chicagské blues“, a vzpomínají a hrají v nich takové hvězdy jako Buddy Guy, Junior Wells, Charlie Musselwhite či Bo Diddley.

Výjimečný je letos i koncert ve věznici Mírov. Slovensko-slezská dvojice Luboš Beňa – Matěj Ptaszek se totiž ve spolupráci s hudebním vydavatelstvím Indies Happy Trails rozhodla svůj koncert pod hlavičkou Blues Alive natočit a vydat v podobě CD. Poprvé v historii tak budou moci bluesoví fanoušci alespoň touto formou „být u toho“, když se – stejně jako každý rok – vrátí blues na svou pomyslnou „konzervatoř“.

Blues Alive

Tagy: Unijazz, Blues Alive, James Cotton, Curtis Salgado, Sue Foley, Wanda Johnson, Šumperk

Rubrika: Tipy, 9. října 2008, UnijazzKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama