METANCITY – nejen Hip hop

Jazzová mše jako pocta legendě jménem Jaromír Hnilička, série koncertů jazzové duchovní hudby

O brněnském patriotovi, vynikajícím trumpetistovi, aranžéru, skladateli a v neposlední řadě nejstarší žijící legendě orchestru Gustava Broma, se není třeba dlouze rozepisovat. Jaromír Hnilička, narozený roku 1932, je bezesporu velkou osobností české hudební scény a brněnského kulturního života. Koncem šedesátých let minulého století napsal mimo jiné Jazzovou mši, se kterou sklidil v západní Evropě obrovský úspěch a kterou se rozhodla uvést agentura Bujo Art Production, tentokrát ovšem v rozšířené podobě.

Začátkem roku 2007 začal autor dílo rozšiřovat o rovinu komorního orchestru. Skloubením big bandu, komorního orchestru a pěveckého sboru reaguje na tendence a proudy dnešní doby. Každé těleso si zachovává svou tvář a pohybuje se ve sféře sobě vlastní. Autor styly propojuje a vzniká tak naprosto ojedinělá skladba, která maže rozdíly mezi styly a generacemi. Projekt je věnován k poctě Jaromíra Hniličky. Autor se bude prezentovat také jako sólista na trubku a v jeho originálním podání máme možnost slyšet zpověď vyzrálého jazzmana.

Propojením legendárního člena orchestru Gustava Broma s nastupující mladou generací B Side Bandu, energickým sborem Ars Brunensis Chorus, a to vše podtrženo vynikajícími hráči z Filharmonie Brno, vzniká projekt reprezentující město Brno, potažmo Jihomoravský kraj, na nejvyšší umělecké úrovni. Mluveného slova se ujme legendární herec Ladislav Lakomý nebo Pavel Leicman. Hlavní myšlenkou projektu je provést Jazzovou mši na významných místech Jižní moravy a tím cíleně propagovat významného autora a instrumentalistu, kterým Jaromír Hnilička bezpochyby je. Teď, když se autor rozhodl rozšířit toto dílo o rovinu komorního orchestru, je tato myšlenka o to aktuálnější. Dalším velkým důvodem je věk autora. Máme možná poslední příležitost provést mši za účasti autora, a to především jako sólisty na trubku.

V rámci dalšího ročníku tohoto putovního festivalu na podzim roku 2009 plánujeme předvést projekt ve všech krajských městech ČR, popřípadě překročit hranice České republiky. V první polovině koncertu zazní dílo Petra Ebena Variace na svatováclavský chorál v podání vynikajícího žesťového souboru BRASS6 a od brněnského skladatele Miloše Štědroně skladba Introitus, kterou autor věnuje k poctě Jaromíra Hniličky.

Projekt je součástí prvního ročníku putovního festivalu Moravský hudební festival 2008. Festival se uskuteční v rozmezí 28. září až 12. října 2008. Mimořádný koncert proběhne v Letovicích 24. října.

http://www.bujoart.cz

Tagy: Jazzová mše, Bujo art production, Jaromír Hnilička, Filharmonie Brno, Brass6, B Side Band

Rubrika: Články, 25. září 2008, Bujo Art ProductionKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama