METANCITY – nejen Hip hop

Ostrava Jazz Night pokračuje svou podzimní částí, vystoupí Truffaz, Dulfer, Jopek a Scofield

Léto je definitivně za námi a hudební nadšenci jsou už jistě nedočkavý, co že si to na podzim promotéři zase zajímavého nepřichystali. Co se týče ostravského (nejen) jazzového festivalu Ostrava Jazz Night, který probíhá díky iniciativě klubu Parník po různých ostravských místech, nedávno zveřejněný přehled chystaných koncertů se rozhodně nezdá přehlédnutelný. Pojďme se tedy podívat, co severní Moravu čeká.

Ani letos nebude chybět oblíbený francouzský trumpetista Erik Truffaz, v němž mnozí vidí evropskou alternativu legendárního Milese Davise. Podobně jako Davisovi také Truffazovi je vlastní touha po experimentování, což ovšem ne vždy musí znamenat objevování neznámých hudebních dálek a prozkoumávání neosvojených postupů. Jak ukazuje jeho poslední deska Arkhangelsk, Truffaz se rozhodl propojit svou jazz-funkovou tvorbu se vším dobrým, co kvalitní pop přináší. Navzdory tomuto posunu neztratil nic ze svého charakteristického zahleděného, přesto zcela konkrétního přístupu, který oplývá magickou atmosférou a určitou dávkou hypnotizující intenzity. Fanoušci a přirozeně nejen ti tedy mohou být spokojeni. Erik Truffaz Quartet přijede do Fabricu v neděli 19. října.

„When I need trombone, my dog is handy. But when I need sax, I call Candy,“ zpívá Prince v singlu Partyman a dozajista tím zajistil této holandské saxofonistce mezinárodní slávu. Ta ostatně přežívá až do dnešních dnů, které od onoho singlu a předcházejícího pověstného nizozemského Princeova koncertu, kde si Candy střihla své improvizační sólo, dělí téměř už dvacet let. Jakmile se zeptáte někoho na nějakou slavnou saxofonistku, na devadesát devět procent dostanete pravděpodobně právě její jméno. Dámy a pánové, Candy Dulfer, jejíž poslední album Candy Store sklidilo nadmíru pozitivní ohlas u odborné kritiky i u posluchačské veřejnosti, se se svou kapelou představí ostravskému publiku ve středu 22. října v Garage Clubu. Věřím, že jí přichystáme odpovídající přivítání, na nějž ještě dlouho budeme společně vzpomínat.

Druhou ženou podzimní části Ostrava Jazz Night bude polská zpěvačka a klavíristka Anna Maria Jopek, jejíž sláva nicméně už dávno přesáhla rodnou zemi, ba co víc, Evropu a možná celý svět. Tato přední dáma polské hudby vstoupila do širšího povědomí v roce 2002 svým kolaboračním albem s proslulým kytaristou Patem Methenym, nicméně již dlouho předtím patřila k nejosobitějším uměleckým tvářím ve své zemi. Ačkoli se pohybovala v jazzovém prostředí, sama tuto nálepku, ostatně jako všechny další odmítá. Pokud bychom si Annu chtěli nějakým způsobem přiblížit, nejlépe ji a samozřejmě její muziku vystihují Methenyho slova: Anna je originální, jedinečná a odlišná. Je odvážná, skromná a otevřená. Je vynikající muzikantka, které nejde o nic jiného než o muziku.“ Já jen doplním, že její aktuální počin ID vyšel tohoto roku a mimo ní se na něm podíleli ještě třeba Richard Bona, Manu Katché či Branford Marsalis. Jopek se zhostí úlohy kulturní vyslankyně své země v Parníku 2. listopadu.

Kytarista John Scofield, jemuž coby hlavní hvězdě festivalu Rudyho Linky – Bohemia Jazz Fest – udělili jeho pořadatelé cenu za největší přínos a popularizaci jazzu, uzavře letošní Ostrava Jazz Night v Divadelním sále domu kultury města Ostravy v pondělí 24. listopadu. Scofield se řadí mezi největší osobnosti současného jazzu a jako takový má za sebou nejednu hvězdnou spolupráci. Absolvent prestižní Berklee College of Music nahrával prvně v sedmdesátých letech s Chetem Bakerem, aby se k dnešnímu dni objevilo jeho jméno po boku například Milese Davise, Pata Methenyho, Jaco Pastoriuse, Herbie Hancocka, Medeski Martina anebo George Dukea. Svou vlastní tvorbou se Scofield prezentuje od roku 1977, kdy vydal své eponymní album, a k loňskému roku se jeho diskografie rozrostla o skoro čtyřicet kousků. To nejlepší nakonec, říká se. Pro milovníky jazzové kytary je Scofield jasná volba.

Klub Parník

Tagy: Candy Dulfer, Ostrava Jazz Night, Erik Truffaz, John Scofield, Parník, Anna Maria Jopek

Rubrika: Tipy, 5. září 2008, RavenakKomentáře

PHI Ikona k nicku: PHI
02.23 - 5. září 2008

Candy Dulfer  

Je špičková :)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama