METANCITY – nejen Hip hop

Hip Hop Kemp 2008 ukončili nadžánroví The Roots, jedna z nejlepších kapel současnosti

Neděle už byla na vystupující skromnější, což ale kompenzovala účast největší hvězdy festivalu, jedné z nejlepších současných kapel vůbec bez ohledu na žánry – The Roots. Nebýt toho, že jsme z Kana stihli akorát závěrečnou This Is the Girl, možná by se z posledního dne Kempu objevila ještě jedna zmínka, ale takhle přeskočíme výborný koncert Khomatora na Rapublicu, jednu z mála českých entit na největším pódiu Pio Squad a jistě neuvěřitelný a kvalitní showcase šestinásobného šampióna DJe Rafika, jehož povzbuzoval mimo jiné i sleepy-flow Guilty Simpson, a přesuneme se do velkého, přímo grandiózního finále.

Jestli se někomu něco na The Roots na Kempu nelíbilo, tak to, že měli vystupovat už od sedmé hodiny večerní. Těžko říct, na čí straně byla vina, ale, pokud jde o mě, já viděl několik jejich živáků a drtivá většina se uskutečnila za slunečného odpoledne. V každém případě, nekonečné ladění nástrojů a příprava stage nakonec nikomu moc nevadila. Stáli jsme u zvukaře, nemohu tedy porovnat celkový počet lidí, ale navzdory tomu, že jich spousta toho rána odjela neprozřetelně domů, před pódiem bylo plno do posledního mnou pozorovatelného místa. Možná zvukaři měli ještě vystoupení o něco pozdržet, protože jestli u The Roots něco nefungovalo na sto procent, byl to právě nedotažený zvuk, v kterém se místy jednotlivé nástroje ztrácely jako v husté bramborové kaši, pochopitelně ze sáčku.

Tím ale jakýkoli výčet reálných negativ končí. Možná mohl být koncert delší (který ale ne?), možná, když už zkrátili svou obvyklou dobu hraní, mohli hrát více svých pecek a neztrácet čas s osvědčenými a atraktivními klasikami jak z hip-hopu jako Get By od Taliba Kweliho nebo Shimmy Shimmy Ya od ODB, tak z funku, soulu a populární hudby vůbec, kdyby už jen proto, že v jejich případě opravdu NEMUSELI (v tom nejlepším slova smyslu). Já osobně bych se vůbec nezlobil, kdyby mě překvapili větším počtem skladeb z posledních tří desek, i když třeba u takových Mellow My Man nebo Proceed jsem se samozřejmě vůbec nemohl zlobit.

The Roots si přichystali pestrou gradující show, která na pauzy příliš nehrála. Jejich vystoupení bylo směsicí starého s novým, hiphopového s nehiphopovým a energického s ještě více tanečním. Tato živelná, nadžánrová koláž oplývala častými změnami v čemkoli, od rytmu po náladu, díky nimž udrželi pozornost i ti nejunavenější z neujnavenějších. Suzafon měl jistě své kouzlo, jasně, že ne pouze vizuální, ale hrdinou večera byl nepochybně zpěvák a kytarista Captain Kirk, jenž v rámci původně klidné You Got Me, na níž v originální verzi participovala Erykah Badu, odehrál tak strhující sóla, že by se nemusel stydět hrát s těmi nejlepšími jazzovými kapelami. Ostatně, The Roots na takto vyhraněné festivaly nezvou náhodou. Když už jsme se zaměřili na jednotlivé členy… ?uestlove je král, Black Thought princ a my všichni byli jejich poddaní, kteří při Get Busy z aktuální desky Rising Down nebo při hymně The Seed 2.0 nemuseli být ani příliš pobízeni k naprostému „tanečnímu“ běsnění.

The Roots návštěvníky Hip Hop Kempu naprosto uchvátili. Viděl jsem na vlastní oči a slyšel i na raději zašpuntované uši tisíce nadšených lidí, které ukázaly, že i v rámci stále tolik masové záležitosti, jakou se hip-hop stal, můžeme být svědky atmosféry, kterou oplývaly tolik vzpomínané první ročníky Hip Hop Kempu. The Roots nemohli zařídit lepší konec festivalu.

Tagy: Hip Hop Kemp 2008, Kano, The Roots, ?uestlove, Black Thought, Captain Kirk, Pio Squad

Rubrika: Reporty a fotky, 30. srpna 2008, RavenakKomentáře

10.03 - 30. srpna 2008

 

The Roots … To byl promě HIP HOP zvelkým H nic tak úžasného a energetického sem v životě neviděl…


12.05 - 30. srpna 2008

jojo ROOTS  

masakr......i když mi byla lehce zima tak mi běhal mráz po zádech…pecka


21.26 - 30. srpna 2008

ten  

zapad slunce do toho pekne sedl


23.33 - 31. srpna 2008

 

Jen mě trošku mrzí, že tu nebyla zmínka o vynikajícím vystoupení Zion I, možná Rave čekal ve frontě na gyros :-)))


06.58 - 1. září 2008

a nevíte někdo  

jak zahrál Kano ? ten by byl Head pro mě …


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama