METANCITY – nejen Hip hop

Hip Hop Kemp 2008 alias vrchol přišel v sobotu: Majors, Atmosphere + Brother Ali

Nemůžu si pomoci, ale v situaci, kdy bych byl nucen uvést opravdu ten nejlepší koncert tohoto Kempu, nelze jinak než jmenovat zástupce severoamerického labelu Rhymesayers, tedy Atmosphere a jejich blízkého přítele a kolegu Brother Aliho, kteří coby nerozdělitelná trojice zakončili sobotní dění na hlavní stagi. Program toho dne nicméně nebyl o mnoho chudší, než tomu bylo v pátek, takže dříve, než se dostaneme k mému osobnímu vrcholu celého festivalu, připomeneme si jiné světlé momenty, tentokrát už včetně tuzemských umělců.

Liberecká dvojice BPM se rozhodla změnit čas svého vystoupení z neděle večer na sobotu v podvečer a udělala jistě dobře. Básníci koncertují spíše sporadicky, a tak Kemp byla výborná příležitost představit jejich tvorbu širšímu osazenstvu. Paulie, Lipo a záda jim kryjící Kenny Rough se toho zhostili zodpovědně a před zraky asi stovky fanoušků/zvědavců odehráli opravdu povedené vystoupení. Kluci svým seriózním přístupem dokázali překonat i leckteré „hvězdy“ na hlavní stagi, a tak ukázali, že o kvalitu nebyla nouze ani na tak vzdáleném místě, jakým stage Rapublic jistojistě byla. Můžu klidně uvést jeden příklad. Když na pódium dorazila severomoravská dvojice Khomator a Ryes, jež společně s Lipem zajela pecku Vlastní liga, Moje reč při IF se mohla stydět. Zpátky k BPM. Jak jsme řekli, komunikace na pódiu byla výborná a hrály se jak vlastní, tak skladby z alba Slova, přičemž nechyběly ani nějaké novoty. Kluci se snažili svou tvorbu oživit a dát jí méně zamýšlený či úzkostlivý kabát, což se poměrně dařilo. Především tanečky do Son of a Preacher Man byly totálně vtipné. Kennymu mohl být silněji slyšet saxofon, ale jinak paráda. Pro budoucí tvorbu bych mohl jen doporučit postup, jehož se drží Atmosphere, jak se pro vysvětlenou dočtete níže.

Stejně pozitivní dojem ve mně zanechali i Navigators, kteří nastoupili v dosti rozšířené sestavě. Po celý čas nechyběli beatboxeři Jaro Cossiga a Ivan Hoe, přítomen byl ovšem i brněnský varhaník Ondřej Pivec se svými Hammondkami. Vynikající koncert nezkazil ani výpadek proudu, možná právě naopak, protože Konůpka se nešetřil a vybubnoval parádní sólo. Oproti klasickým koncertům vystoupili Navigators se zkráceným repertoárem sestaveným přirozeně především z debutu Sky Travellin', což ale nebylo na škodu, protože lidé to příliš nepobírali. Nepomáhaly ani Honzovy dvojjazyčné vysvětlivky. Na Calling Out, kdy se po vyslovení této formule očekává pořádný ohlas, se nechytli snad ani jednou, přičemž ani známá „zpomalovačka“, jíž umocnil Cossiga napodobením reakce vinylu při odpojení gramofonu ze sítě, na tom nebyla o moc lépe. Namísto toho se někteří raději věnovali spekulacím typu, jestli OneTwo vypadá jak Justin Timberlake, takže není co řešit. Asi to už bylo příliš hudební.

Naproti tomu dánský allstar projekt Majors se představil v klasickém hiphopovém stylu, kdy trojici rapperů kryla záda dvojice DJ's. Že šlo o striktní strikci a kvalitu, jakou ztělesňuje mezi kávami Kopi Luwak ze Sumatry, to snad ani není potřeba říkat. Kdo viděl před třemi lety Statica a Nat Illa, ten věděl, co ho čeká. Talent a obdivuhodné skills jak na straně DJ's, tak na pozici za mikrofonem, sehranou týmovou hru, kdy se každý mohl spolehnout na každého, a pak samozřejmě schopnost rozjet party, při níž se bude skákat hlava nehlava. Podobně jako tehdy i zde plesala srdce hlavně u více či méně nostalgických trueschoolerů, nicméně tentokrát měla už pětice co nabídnout sama o sobě. Jen si poslechnětě Go Majors!, Suckers Never Play Me anebo nářez This Is How We Do, budete vědět, o čem mluvím.

Co se týče posledního sobotního koncertu na hlavní stagi, myslím, že jen málokdo věděl, v jakém směru se bude ubírat. Já osobně čekal, že Brother Ali zapůsobí spíše v roli hypemana a případně dá pár svých věcí, aby se neřeklo. Slug před svým vystoupením vzadu u dodávky vysvětloval, že hrajou vždy půl napůl. I když se pak střídali skladbu po skladbě, nakonec však větší prostor zabral Slug, což ale vůbec nevadilo, protože Ali potěšil všemi svými zásadními náložemi napříč všemi svými počiny, včetně Forest Whitiker, Truth Is nebo Take Me Home. Atmosphere se samozřejmě uvedli svou aktuální deskou When Life Gives You Lemons, Paint It Gold, nicméně spíše v omezené míře. Playlist zaplnil výběr ze starších, více či méně známých či neznámých pecek, mezi nimiž prostě jednoduše nemohla chybět populární oslava ošklivosti – God Loves Ugly.

Pomineme-li fakt, že jak Slug, tak Ali nejenže nakládali stejně dobře jako na svých nahrávkách, oni je dokonce naprosto předčili, byla to TA atmosféra, jíž nedisponoval žádný jiný koncert. Ta intenzivní atmosféra, která člověka naprosto pohltila, ta trochu zákeřná atmosféra, jež člověku nedovolila uniknout, ta zvláštní atmosféra, kdy se tep vystoupení měnil píseň za písní. Antova symbióza se Slugem dovoluje vzniknout opravdu nefalšovaným energetickým bombám. Nevážně o vážných věcech, asi takhle by se dala charakterizovat jejich tvorba. Ačkoli Slug píše texty vykazující určitý stupeň náročnosti, Antova produkce udělá společně se Slugovým charismatickým podáním i z toho nejvážnějšího tématu jasný hit. Oproti pátku bylo chladněji, ale tu husinu jsem neměl kvůli počasí. Neznám nikoho jiného, kdo by mohl skončit uprostřed koncertu a nikdo by na to nebyl schopen říct ani slovo – Go, Go, Go, Go… Tohle šlo rovnou do mé koncertní top desítky. Co jsem viděl, lidé si to užívali stejně jako já, o Slugovi ani nemluvě. Kamarádovi se svěřil, že chce přijet do Prahy a tentokrát už se svou živou kapelou. Už aby to bylo.

Tagy: Hip Hop Kemp 2008, Brother Ali Atmosphere, Majors, Navigators, BPM

Rubrika: Reporty a fotky, 29. srpna 2008, RavenakKomentáře

09.20 - 29. srpna 2008

jes jes  

slug je hrozný enfant terrible a ant jakoby ani neumel udelat blby beat…


21.19 - 29. srpna 2008

 

jediné co mě osobně sere že je to jednou za rok, hip hop kemp bych zvládal jednou měsíčně a byl bych spokojen…


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama