METANCITY – nejen Hip hop

Hip Hop Kemp 2008 a jeho nejlepší páteční koncerty: Pete Philly & Perquisite, Looptroop Rockers a eMC

Není v lidských silách, aby člověk na Hip Hop Kempu stihl opravdu vše, co letošní zajímavý program nabízel. Z toho důvodu ani letos nečekejte reportáže v podobě, jíž jsme přednášeli až doposud. V momentě, kdy existuje i speciální beatboxová stage spojená s prodáváním baget, to jednoduše jedno médium nezvládne. Pro minulé tři dny posledního Kempu jsme se rozhodli uplatnit formát, který postihne především ty opravdu nejzajímavější, chcete-li nejlepší koncerty, jichž jsme se zúčastnili. Zároveň se nám tak uvolňuje prostor pro podrobnější popisky jednotlivých vystoupení, což vy, naši čtenáři, jistě oceníte, jelikož opravdu je co vypravovat. Samozřejmě jsme se rozhodovali podle sebe, takže pokud si myslíte, že některý z koncertů měl dostat více pozornosti, není problém zaslat svůj vlastní názor na věc, a to buď do diskuse, nebo, pokud si troufáte, tak mně na mail s tím, že jej možná zveřejníme přímo na našem webu.

Páteční den pro mě skutečně začal až s koncertem nizozemské dvojice Pete Philly & Perquisite, která se svým mixem hip-hopu, funku, soulu a prý lámaných beatů vystupovala společně se svou živou kapelou – pochopitelně – na hlavní t-Music stagi. Rapper a, jak se potvrdilo pátečního odpoledne, vynikající zpěvák Pete Philly nešetřil chválou a opakovaně prohlašoval, jak je moc rád, že hraje zase na hiphopovém festivalu, protože nemusí vysvětlovat vše, co právě bude se svým doprovodem dělat – jako třeba freestyle, interakce s publikem ve stylu já řeknu, ty řekneš apod. To nicméně byla pouze malá výseč z celkového repertoáru, jenž mimochodem sestával z jejich dvou dlouhohrajících desek Mindstate a Mystery Repeats. Jestliže máte jejich materiál naposlouchaný, víte, že Perquisite, mně jediný známý hiphopový cellista, skládá muziku vhodnější spíše na poslech než na tanec. Kapela navzdory tomu se dokázala rozehrát takovým způsobem, že Philly nikoho do tance dvakrát pobízet nemusel. Ačkoli jsme tyto dva Nizozemce viděl už před lety v pražském Abatonu, musím říct, že šlo jednoznačně o jeden z nejsilnějších koncertů celého Kempu. Doufám, že v jejich případě nebude o českou, nejlépe samozřejmě klubovou reprízu nouze.

To od oblíbených Looptroop Rockers, přiznám se, jsem nečekal nic převratného. Kdysi jsem je viděl hned několikrát, a i když jsem vždy byl po skončení nadšený, dnes už přece jen nahlížím na leccos jinak. Nadto, jakmile toho dne máte co dočinění se jmény jako právě s výše uvedenými Pete Philly & Perquisite nebo O.S.T.R., který na Kemp přijel s naprosto fantastickou funkovou kapelou, kde dokonce jeden z jejich členů vytáhl housle, hned jste trochu skeptičtější. Z tohoto hlediska pro mě představovalo vystoupení LR asi největší překvapení festivalu. Když pominu dvě hluchá, přesto nemohu říct, že špatná místa, jejich zábavná show neměla chybu a neposkytovala chvíli k oddechu. Zazněly všechny hity ze všech čtyř desek Looptroop, respektive Looptroop Rockers, nechyběly ani sólovky dreadatého frontmana. Jednotlivé skladby na sebe precizně navazovaly, nebyla nouze ani o nové hudební podklady, viz hit Take On Me od sousedů z Norska a-ha. K tomu si přičtěte, že Em „Busy“ Bee byl dobře vybaven a jeho elektrobicí souprava perfektně celé, dokonale připravené vystoupení oživovala, PromoeSupreme ukázali, že si svou pozornost právem zaslouží, a ve finále máte zkrátka koncert bez jediné chybičky. Pecky jako Naïve nebo The Building odlehčily poněkud vypjatý páteční program, který, kdyby vše vyšlo podle plánu, by skončil snad možná až někdy k ránu. Tuhle bombu nemohl zneškodnit ani občasný déšť.

To závěreční eMC byli po hudební stránce naprosto z jiného soudku, přesto chuť jejich muziky zbývajícímu shluku skalních nijak neztrpkla. eMC měli hrát v jednu hodinu ráno, nakonec se však jejich přítomnost zpozdila více než o hodinu. Vytrvalé přívaly deště po závěrečné Modlitbě Looptroop nakonec jistě byly vinny za odchod podstatného počtu z řad publika, takže eMC nastoupili před značně prořídlé řady. Zákon schválnosti se k tomu podepsal i na kvalitě zvuku, takže i fanouškům, již mají The Show v malíčku, zabralo dobrou chvíli času, než poznali, kterážto skladba se právě naskytla v éteru. Přesto šlo o výborné, dobře připravené vystoupení, které Masta Ace, Punchline, Wordsworth a Strict dotáhli k dokonalosti v druhé půlce, kdy se vyšvihli à la Run DMC a dali do placu kultovní hymny. Všichni členové byli dobře sehraní, vzájemně se doplňovali a povzbuzovali, když zrovna na pódiu zůstali jen někteří z nich. eMC ukázali, že jsou superskupina hodná svého jména. Byl to rap.

Tagy: Hip Hop Kemp 2008, eMC, Atmosphere, Brother Ali, The Roots

Rubrika: Reporty a fotky, 28. srpna 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama