METANCITY – nejen Hip hop

Horace Andy & Dub Asante Band, ten, který se proslavil s Massive Attack, přijede do Prahy!

Jeden z nejvýraznějších a nejpopulárnějších reggae vokalistů Horace Andy je obdařen hlasem, jemuž podobný nemá nikdo jiný na celé Jamajce. Jeho nahrávky ze sedmdesátých let jsou i dnes bohatou studnicí pro milovníky žánru, jeho novější práce s hvězdami trip-hopu Massive Attack mu získaly nové zástupy oddaných fanoušků. Během dlouhé kariéry snad nebylo okamžiku, kdy by Horace Andy netvořil výjimečnou hudbu.

Tento vokalista se narodil jako Horace Hinds v Kingstonu na Jamajce roku 1951 a již v rodném domě našel inspiraci pro svou hudební dráhu. Jeho starší bratranec Justin Hinds se už v dobách Horacova dospívání výrazně zapsal do historie reggae, a tak se i Horace v šestnácti letech rozhodl vydat se na dráhu zpěváka pod vedením producenta George Pratta. Roku 1970 přinesl svou baladu Got to be sure známému producentovi Coxsone Doddovi a ten se rozhodl ji vydat na svém labelu Studio One. Dodd však cítil, že by obecné povědomí o slavném bratranci mohlo být vycházející hvězdě na škodu, a tak pro Horace zvolil pseudonym Horace Andy (podle legendárního vokalisty Boba Andyho).

Horaceova kariéra začala nabírat příznivý směr, ovšem hvězdu z něj udělala až píseň Skylarking. Ta se objevila i na kompilaci Jamaica Today a na sound systému Lorda Tippertonea budila tak nadšené reakce, že se ji Dodd rozhodl vydat co nejrychleji pod svou značkou. Skylarking se tak dostala na vrchol jamajské hitparády a další hity se pak už jen sypaly – Love of a Woman, Every Tongue Shall Tell, Where Do the Children Play*, *Oh Lord Why Lord*…

Andy poté opustil značku Studio One a spolupracoval s mnohými jamajskými producenty. Z této řady jistě vystupují jeho nahrávky s Bunny Leem, včetně nových verzí Horaceových hitů Skylarking, Something on My Mind či Money Is the Root of All Evil.

Od konce sedmdesátých let Horace přesídlil nejprve do USA, poté do Londýna, kde jej čekala řada úspěchů jak s novými věcmi, tak s remixy jeho původních jamajských písní. Osudný moment, díky němuž ovšem nyní Horace Andyho známe nejlépe i u nás v Čechách, však přišel až koncem osmdesátých let, kdy jej kontaktovala začínající kapela z Bristolu, která zatím měla na kontě pouze jediný singl. Přesto se Andymu jejich styl zamlouval a z jejich spolupráce vznikla legendární pecka One love, která je ozdobou prvního alba Massive Attack Blue Lines.

Andyho spolupráce s Massive Attack tím okamžikem však neskončila. Snivé tajemné kompozice od 3D, Daddyho G a Mushrooma byly pro Horace jako stvořené, a tak jej nyní najdeme jako hosta také na všech dalších albech skupiny. Jak se Massive Attack dostávali do popředí světové alternativní scény, začala znovu nabírat na síle i sláva Horace Andyho. Přitom většina z fanoušků ani neví, že některé z tracků na deskách Massive Attack (např. Angel nebo Spying Glass) jsou ve skutečnosti předělávky starších Horaceových nahrávek!

Horace Andyho si můžete být jisti, že ať už zpívá nové věci, nebo se vrací k hitům ze své bohaté kariéry, pokaždé do svého podání vnese něco nového. O tom svědčí i jeho letošní živá nahrávka On Tour a jistě vás o tom přesvědčí i koncert v pražském klubu Roxy, který Horace odehraje 4. listopadu po boku své současné kapely Dub Asante Band.

Klub Roxy
Horace Andy Myspace

Tagy: Horace Andy, Skylarking, Roxy Praha, Massive Attack, Dub Asante Band

Rubrika: Články, 18. srpna 2008, RoxyKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama