METANCITY – nejen Hip hop

H16 natočili desku o sobě a je z toho DeFuckTo, nepříliš šokující / Recenze Čísla nepustia

Početná slovenská kapela H16 se uvedla vinylem Jednašeska ftvojom klube v roce 2004 a okamžitě si získala pozornost médií i posluchačů, aniž by za ně musel jejich mentor, kolega a kamarád Vec orodovat. Uplynuly dva roky a H16 se prezentovala debutovým albem, které předešlou chválu silně rozptýlilo. Obyčejní kluci zo sídliska se chytli trendů a Kvalitný materiál nahráli převážně v tehdy populárním party’n’diss stylu. To byla nicméně pouze jedna část výtek na jejich adresu, nadto ještě z pouze omezeného kruhu posluchačů. Ta druhá, častěji zmiňovaná, se nesla v duchu (ne)schopností rapujících členů. Jinak řečeno, narozdíl od jejich vzorů nedokázali být svým rapem přesvědčiví. Věrni dvouletému intervalu vydali kluci z H16 před několika měsíci svůj druhý dlouhohrající počin s názvem Čísla nepustia, jenž měl podle jejich slov zásadně přehodnotit dosavadní tvorbu. „Chtěli jsme udělat album o nás a ne o někom,“ můžete si přečíst citaci H16 na stránkách největšího hiphopového magazínu na Slovensku na jedné straně a jejich vydavatele na straně druhé. Jak se jim to povedlo, zda si napravili reputaci a jestli to má nakonec smysl poslouchat, to jsou otázky, jež si klade následující recenze.

Hip-hop se vyvíjí a mění. I v tom česko-slovenském můžeme pozorovat několik etap, přičemž ta poslední se pomalu blíží ke svému vrcholu. Ještě rok dva zpátky to byl zmiňovaný clubbin’ a dissin‘, dnes nikdo nepochybuje o tom, že je v kurzu trueschool. Rappeři se vracejí k tématům ze života, alkoholu a nadávek se v textech pomalu začínají stranit, především se snaží vypadat chytře, zkušeně a někteří snad poučeně, čili v zásadě se vymezili vůči všemu, co bylo tolik typické předchozí etapě. To, že texty o havaně s kolou byly v podstatě pořád ty samé a jednoduché na vymyšlení, postavilo před dnešní rappery velkou výzvu, s níž se někteří poprat nedokázali. Postupem času se ovšem nakonec vytvořil jakýsi standard, kterého se rappeři ve svých textech drží, takže bude jen otázkou času, než to zase začne lézt krkem a tuzemský hip-hop bude muset nalézt svou novou, neokoukanou tvář.

Někteří tvrdí, že H16 na své nové desce dospěli, já tvrdím, že H16 není nic než trendy kapela. Důkazem jsou všechny tři její počiny. Čísla nepustia jsou zásadně poznamenány posledním děním v hip-hopu. Když si Koko šajs, nejsilnější rapující článek, změní dokonce jméno na Koko Najs, nikdo mi nevymluví, že tomu tak není. Není to ovšem pouze o jménech, to zásadní hledejme v textech. Koho překvapil titulek recenze, ať prosím zbystří. Ta změna je patrná už jen z tracklistu. Namátkou, Nemaj stres je obsahově prakticky totožná s Žádnej stres od DeFuckTo, Robím čo chcem se zase až přespříliš podobá Můj svět a více či méně společných míst na deskách zlínské kapely s tou bratislavskou bych mohl jmenovat ještě několik, ale myslím, že není třeba. Ačkoli členy obou kapel od sebe dělí několik let, nová deska H16 ukazuje, že jakmile ustane kopání kolem sebe a obouvání se do druhých, rappeři přijdou s velmi podobnými tématy, která tedy nakonec nebudou tolik naivní a nepatřičná, jak o tom rapovala jistá česká kapela, jež si na tom postavila kariéru a jejíž jeden člen se nachází i mezi hosty Čísla nepustia.

Kluci z H16 jsou znepokojeni vraždami a násilím, nevěří pokryteckým politikům a jejich manipulaci, kritizují bezpáteřní chování a honění se za penězi a materiálními statky, obávají se budoucnosti, váží si lidského života atp. Chtějí se bavit, hulit, pít a hlavně nemít stres, nic raději neřešit, což ale ne vždy jde. Jinými slovy, H16 ztělesňují – podobně jako to dříve dělalo s úspěchem DeFuckTo – ve svých textech typického dnešního náctiletého (pokud jste doteď nechápali, proč je vaše mladší ségra tolik žere, tak už to víte) a jako takoví nemají právě než takovému průměru co nabídnout. Pochopitelně můžeme souhlasně pohlížet na „zmoudření“ H16, ale to samo o sobě na kvalitní album nestačí. Zpracování témat zpravidla pokulhává, nejzajímavějším momentem celé desky je pochopitelně wichovka Oni nevedia, kde se Jednašestka spolu s Vecem vypovídají ze zkušeností se všemi, kteří prostě nevědí. Motto, že kdyby rappeři byli méně manažery, byla by jejich tvorba zajímavější, zde tedy paradoxně neplatí. Po technické stránce věci lze zlepšení sice pozorovat na všech frontách, ale rap se stále nepřehoupne přes průměr a beaty za zlomové také považovat nebudeme, i když jsou rozhodně na vyšší úrovni než rap. H16 zůstane navzdory své obměně tou samou kapelou, kterou vždy byla – tuctovou -, fanoušci tudíž mohou být spokojení.

Hodnocení: 4

Tracklist:

01. Intro
02. Sága pokračuje
03. Vitaj v meste
04. Robím čo chcem
05. Nemaj stres
06. Dávno viem
07. S kým si, taký si feat. Hugo Toxxx
08. Oni nevedia feat. Vec
09. Luďom jebe
10. Ostaň silný
11. Komu môžem veriť feat. Moja reč
12. Život není fér
13. Staré časy
14. Nápoj omamný
15. Díky moccc
16. Jak sa vieš hybať remix

http://www.myspace.com/hajednasest

Tagy: H16, Čísla nepustia recenze, Koko Najs, Grimaso, Abe, Otecko, Cigo, Yanco král

Rubrika: Recenze, 17. srpna 2008, RavenakKomentáře

Ema Ikona k nicku: Ema
11.27 - 17. srpna 2008

takze  

z tvrdych hochu buzici?:D proc vubec jeste repujou?proc vsichni v CSR jeste repujou?za co to mame?


13.28 - 17. srpna 2008

hm  

Takže Taveňáku, když už chceš psát recenze, tak je taky piš. Tohle s recenzí nemá absolutně nic společnýho. Kde je třeba seznam hostů a jak naložili ? Hodnocení beats ? Hodnocení tracků ? To, co si napsal, je uslintaná a hlavně !!ZAUJATÁ!! kravina. Prostě BB se nezapře. Sorry ale je to tak. Recenze je hodnocení, ale mylim, že sis to Cd ani celý neposlechl. Ale proč taky, že jo? Stačí přece dopředu vědět, že něco nesnášim a pak to akorát nudně rozepsat. demence


13.44 - 17. srpna 2008

PITRS  

Seznam hostů je v tracklistu. Hodnocení beats tam je, hodnocení tracků taky. Já cédéčko slyšel, ale vážně pochybuju o tom, že ty jsi četl tu recenzi. ;)


21.30 - 17. srpna 2008

 

Sice sem se tomu uspesne vyhybal ale asi si tu desku poslechnu, jestli se taveňakovi nelibi tak nebude tak spatna jak sem predpokladal:D


21.52 - 17. srpna 2008

souhlas  

Naprosto souhlasim s recenzí


23.24 - 17. srpna 2008

TAVENAK  

jasně že četl, ale prostě když už máš dopředu na něco negativní názor a víš, že i kdyby to cd bylo brilantní, tak se ti líbit nebude, tak na to nemuzes psat recenzi.je to z toho cejtit.to bys musel bejt trošku objektivní a zkusit se v tom cd trochu zaposlouchat. a nevychytávat jenom chyby.


00.48 - 18. srpna 2008

PITRS  

Já jsem ale naprosto objektivní. Já nemám na žádnou desku negativní nebo pozitivní názor dřív, než ji uslyším. To, že H16 je kapela, která nemá podle všeho čím překvapit, je věc druhá a od toho se přirozeně oprostit nedokážu. To není v lidských silách.

Když ta deska není vyvážená z hlediska dobrého/špatného, tak jednoduše ani recenze nemůže být vyvážená. Čísla nepustia je album, které stačí slyšet jednou, já jej slyšel minimálně pětkrát.

Na tobě teď je, abys mě a samozřejmě i ostatní čtenáře přesvědčil o opaku. Proč je ta deska dobrá? Máš volno.


07.18 - 18. srpna 2008

diskusní kung-fu  

…Jde vidět, že mají H16 ještě pořád své příznivce, Ale myslím, že se tam nahoře drží nějakým záhadným způsobem. Jejich rep nebaví. To ani nemluvím o živáčích.
Musím poslechnout desku-třeba mě konečně mile překvapí, ale ty předešlé to nedokázaly.


09.56 - 18. srpna 2008

PITRS  

To, ze je H16 evidentne tvoje oblibena kapela neznamena, ze nemuze nikdo napsat ze se mu to jevi jinak, myslim, ze Ravenak neni z tech , co hodnotej podle toho, jestli jsou v kapele jeho kamosi, to se hojne deje jinde : ) Nekomu staci, co kapela predvadi, druhej chce vic /pribehy, pocity, nejaky sdeleni/… Kazdej jsme jinej, ja za vsema recenzema od R stojim, mam to taky tak, az mi to prijde divny…


bb
11.10 - 18. srpna 2008

dneska  

Recenze je subjektivní názor jednoho člověka..Je těžko vést diskuze o tom kdo je, nebo není zaujatý..každý člověk je jiný a každému se líbí něco jiného..takže mi to příjde jako bezpředmětné se tady přít o to jestli je někdo má rád nebo ne.Prostě kdyby to psal někdo kdo H16 rád má a napsal by „kladnou“ recenzi (opět pouze svůj subjektivní názor) tak tu je zase diskuze o tom jak to může psát člověk který má interpreta v oblibě..takže recenze jsou podle mě na…každý jak chce no…


11.31 - 18. srpna 2008

H16  

mě nikdy nepřesvědčili, že jsou něčím vyjímeční. Už jen to flow mutujících kluků z ulice, texty klišé, podklady nevýrazné. Osobně nechápu, jak se taková skupina, která zní zcela stejně jako zbytek SK scény, mohla dostat takhle nahoru. 16 nepřináší nic nového, ale mám strach že v hiphopu se už jen velmi těžce objeví něco nového. Poslední opravdový originál jsou BPM. Mě sice za srdce nevzali, ale originalitu jsem velmi ocenil.


11.56 - 18. srpna 2008

bb  

Právě že u recenze vůbec nejde o to, jestli se ti ta deska líbí, ale o to, jestli je kvalitní, nebo ne. Dokonce si myslím, že tyhle osobní pocity nemají v recenzi moc co dělat, protože jsou ve své podstatě nestálé a já od recenze očekávám, že vydrží minimálně nějakou dobu. Jsou to zkrátka naprosto odlišné věci. :)


11.59 - 18. srpna 2008

 

Důvod popularity jsem si dovolil vysvětlit v posledním odstavci, plus si myslím, že v rámci slovenské scény funguje taková ta hloupá polarizovanost ve stylu buď jsi s H16 a Vecem, nebo s Druhou stranou a jim podobnými. V takové „konkurenci“ bych se i já raději přiklonil na stranu recenzovaných, kdyby to muselo být buď – anebo. Naštěstí nic takového neplatí a člověk může klidně stát opodál. Nějaké zásadní změny v tomhle bych nečekal. Černobílé vidění světa je pro většinu společnosti naprosto příznačné.


13.43 - 18. srpna 2008

ten titulek )  

)))) dobrej joke


14.39 - 18. srpna 2008

no  

po dnesnim shlednuti jejich noveho klipu me to jen opet vede k hodnoceni – hezky to hraje, hezky to vypada ,ale nic v tom neni, vubec nic.Trvanlivos­t nula.

jinak klip Pio jiz brzy – fotky z nataceni : http://www.cream.cz/?…


23.49 - 18. srpna 2008

Ravenak  

…ve stylu buď jsi s H16 a Vecem, nebo s Druhou stranou a jim podobnými… kontrafakt?


02.02 - 19. srpna 2008

 

proč Kontrafakt?


21.35 - 19. srpna 2008

 

no tak kdyz uzs to tak polarizoval, mam za to ze druha strana, luza a jejich pratele jsou ideove ze stejneho testa jako kontrafakt, ne nadarmo se navzajem respektuji a obcas spolupracuji. tvrdy rap ti ale nevoni, to neni nic noveho.


21.44 - 19. srpna 2008

URAK  

jinak k albu…nemusel sem je od zacatku, prisli mi vzdy slabi a fake, to ze ted si prestali hrat na neco co nejsou je asi nezachrani, proste slabota, na slovensku je podle me x lepsich nedocenych crew, namatkou rendezska.sk nebo treba momo, danost nemaji spatne sola. kdyby se dal koko sajs na solovou drahu tak by z toho neco mohlo byt, ale jinak…


23.45 - 19. srpna 2008

 

Tak KF s DS mají featuringy, stejně tak ale s H16 a Vecem, takže ty bych do toho nemotal. Proti tvrdému rapu nic nemám. Na Danosť možná taky dojde. :)


12.45 - 19. května 2009

 

mno tak ste se pohadali :-D ta recenze fakt za moc nestoji a jeji autor je zaujatej to je fakt, ja myslim ze to album neni tak strasny … poslechove je v poho, featy jsou husty, beaty fajnovy


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama