METANCITY – nejen Hip hop

Sixin: Prioritou je momentálně hlavně koncertování, na dalším místě deska / Rozhovor

Sixin je myslím pro drtivou většinu i našich čtenářů jednou velkou neznámou. Pokud patříte mezi šťastlivce, již mohli být přítomni jednomu z mála jejích koncertů a vedle toho jste slyšeli i těch několik myspacových skladeb, určitě vás potěší následující rozhovor, který vám objasní, jak to se Sixin vlastně dnes je.

Zatímco jsem poslouchal nejnovější skladbu Rise Up, která jako by předznamenávala blížící se „velké věci“, a posílal kapele žádost o rozhovor, zpívající dvojice Sixin si zřejmě právě balila kufry a chystala se na blíže nepopsanou třítýdenní cestu do Řecka. Jak se nakonec ukázalo, cesta samotná nesouvisela přímo s nahráváním nové desky, ale i tak nakonec mé otázky nepřišly vniveč a spolu s odpověďmi vytvořily informační materiál, který jinde nenajdete.

Pět ze šesti známých členů Sixin mělo vedle tohoto projektu své vlastní kapely, takže i vývoj u Sixin plynul – nehledě na jejich perfekcionismus – velmi pomalu. Zdrženlivosti ovšem dala zřejmě adié personální obměna, díky níž by Sixin brzy měla napravit svůj deficit z hlediska koncertů. Ty se také po natočení dema staly prioritou, teprve po ní přijdou přípravy na natočení debutové desky, jejíž datum vydání se bude odvíjet především od výběru vhodného vydavatele.

Zda to bude podobně jako u spřízněných United Flavour nebo Navigators Sub Pub Records, to se z rohovoru sice nedozvíte, ale i tak se z mého pohledu jedná o zajímavé a přínosné čtení, jemuž by měl věnovat pozornost každý, kdo se zajímá o českou urban music.

Rozhovor pod obrázkem.

Ahoj. Po našem domlouvání na myspace nemůžu začít jinak. Tři týdny dávají dohromady dobu, za kterou se zpravidla natočí bez větších obtíží první deska. Je to tedy důvod vašeho pobytu? Kam vlastně jedete?

Dannie a Obey: Jedeme s Ondrou (zpěvák Obey) do Řecka, odpočinout si a načerpat síly. Samozřejmě, že sešity a ořezané tužky máme s sebou, pro případ, že by múzy řádily.

(Ať už tu dobu strávíte jakkoli,) máte už představu, jak váš debut bude vypadat, kdy a kde by tak přibližně mohl vyjít? Skutečně budeme muset ještě rok čekat?

Jelikož texty i hudbu tvoří výhradně Sixin, první deska bude nejspíš naprosto vypovídat o Sixin, texty o našich pocitech a názorech. Máme rádi jakékoli experimenty, ale stylově jsme nejblíže R&B, takže deska půjde určitě tímto směrem. Na nic si nehrajeme, nikoho nenapodobujeme. Trvalo dlouho, než jsme dali dohromady repertoár, který by nás uspokojil. Jsme s Obeyem velmi kritičtí, k sobě i ostatním, a nic nám není dobré, dokud to není podle momentální úrovně „dokonalé“. Mít na desce nekvalitní věc s nekvalitním textem, jen proto, aby byla vydaná co nejrychleji, není náš styl. Na tom, kdy deska vyjde, bude mít hlavní podíl vydavatelství, které bude chtít desku vydat. Zatím jsme pár nabídek odmítli, čekáme na tu pravou. Momentálně probíhaly v kapele velké změny, co se členů týče, a to nás hodně zdrželo. Soustředíme se hlavně na to, abychom se sehráli a rozjeli koncertování na plný plyn.

Máte výbornou živou kapelu. Budete se držet stejného kurzu, jaký nastavili Navigators, a sice, že se zřeknete veškerých samplů a programovaných vychytávek?

Samply i jiné elektronické vychytávky nás baví a nebráníme se jakýmkoli podnětům, které konkrétní věc posunou dál. Koneckonců jsme ve 21. století a máme velkou škálu technických vymožeností, tak proč je nevyužít.

Dannie je svým projevem spojena s česko-slovenskou hiphopovou scénou. Jak se k tomu vůbec dostala a můžeme se tedy v tomto směru těšit na hostovačky tuzemských rapperů? Má Sixin připraveny i jiné hosty?

Vyrůstala jsem v hudební rodině, odmala poslouchám soul, R&B a hip-hop, odmala zpívám, ale profesionálně asi až od roku 2001, kdy jsem se přihlásila na konzervatoř. Všechno šlo tak rychle, že jsem se ani nestihla rozkoukat a už jsem stála na podiu s mikrofonem v ruce. Zapracovala náhoda. Přišlo první veřejné vystoupení a hned na to několik nabídek od kapel i rapperů. Na desce bude spolupracovat více umělců z různých hudebních sfér, nejenom z ČR. Konkrétní jména si ale prozatím nechám pro sebe, nechci nic zakřiknout. Nechte se překvapit.

Co se musí v životě zpěvačky stát, aby spolupracovala s Davidem Kollerem nebo Michalem Pavlíčkem, kteří jsou přece jen trochu jinde než takoví Pio Squad nebo Čistychov?

Svou roli zde opět sehrála šťastná náhoda, která mě provází celým životem… Spolupráce s Davidem a Michalem pro mě byla obohacením a dobrou zkušeností. Stejně jako spolupráce s Čistym a klukama z Pio. Všichni berou svou práci opravdu vážně, hodně na sobě pracují, a proto mají můj respekt.

A když už jsme u Dannie a rapu, líbí se mi, že nezůstává pouze u zpěvu, ale mnohdy se přikloní i k rapu jako takovému. Podobně jako u zpěvu, tak i v rapu tím pádem probíhá tolik diskutovaná revoluce úplně jinde, než kde by ji kdo čekal. Jak Dannie vnímá momentální pokusy o „české R&B“ ve stylu Tereza Kerndlová, Victorie, Markéty Poulíčkové (LBP) a tak dále?

R&B je dnes ve světě módní záležitostí a hodně umělců k němu konvertovalo, i když jejich původní vkus i styl byl zcela jiný. To samé se samozřejmě děje i v Čechách. Jen s tím rozdílem, že tady většina lidí vyrůstala na pop-rockové produkci, proti světu značně opožděné, a to se dodnes na české tvorbě projevuje. Nemám nic proti pokusům, když je hudba udělaná chytře, text smysluplný a interpret má hlas, který se do R&B hodí.

Vraťme se ale teď k Sixin. Ačkoli jsem hledal, jak jsem mohl, nenašel jsme nikde jedinou zmínku o tom, jak se vaše kapela dala dohromady a proč. Obvykle tyhle triviální otázky moc nemám rád, ale u vás to vypadá vyloženě jako nutnost. Jak tomu tedy bylo?

Na tvou otázku odpovím velmi triviálně, bejbe. U počátku jsem byla já a náš basák Radim Genčev. Radim oslovil muzikanty, já Obeye a začali jsme zkoušet. Ze začátku jsme se jmenovali Six in the box – 6 v krabici, protože jsme dlouho byli zavření ve zkušebně. Později se změnilo jméno na Sixin’ – šestkování, a se změnou jména se změnilo i původní obsazení. Teď začínáme s čistým štítem, novou sestavou a jménem Sixin. Z původní sestavy jsme zůstali jen já, Obey a Radim.

Dannie jsem poprvé viděl na prvním ročníku dnes už neexistujícího festivalu Urban Rapublic, kdy hrála společně s United Flavour. Musím se přiznat, že další koncert UF jsem pak bez ní (a bez Henryho D) bral trochu jako zklamání. Neměla Dannie chuť stát se členkou kapely, která sice stále je nejbarvitější ze všech na scéně, ale ještě trocha barvy by jí určitě neuškodila?

United Flavour jsou dobří muzikanti i performeři, Carmen má nezaměnitelnou barvu hlasu a její hlas k téhle kapele prostě patří. Myslím, že další zpěvačky není potřeba, rozptylovalo by to zbytečně posluchačovu pozornost. V UF jsem ráda hostovala, ale stylově jsem jinde. Jdu vlastní cestou se Sixin.

Ján Illávský, člen Sixin, je ostatně rovněž klávesák United Flavour. Měli jste snad společně trochu jinou vizi při dělání muziky?

Ve společném tvoření si naprosto vyhovujeme. Janko je neskutečně nadaný hudebník i producent a je otevřen veškerým nápadům i hudebním stylům. Momentálně už s námi nehraje, kvůli velkému vytížení UF, ale zůstává stále součástí našeho „tvořivého týmu“.

I zbytek sestavy Sixin je složený z muzikantů, kteří mají vedlejší, skoro by se chtělo říct hlavní projekty. Čím to je, že jste si nakonec našli společnou cestu? Čím se Sixin od ostatních tolik liší?

Sixin je prostě srdcová záležitost. :)

Není tahle propletená situace trochu na obtíž? Skoro to tak vypadá, že důvod pozdního vydání alba má na svědomí právě ona. Ostatně i koncertů máte v porovnání například s United Flavour, Navigators, Toxique, Madfinger a všemi kapelami, které se k vám „hodí“, podstatně méně…

Určitě. Díky personálním změnám, které jsme museli uskutečnit, kvůli vytíženosti našich ex-muzikantů, jsme už po několikáté začínali úplně nanovo. Když pořád písničky zkoušíš, s každým příchodem nového člena, přichází samozřejmě velké zdržení. Postupně jsme se ale spojili s vynikajícími muzikanty, pro které, ačkoli hrají v jiných projektech, je Sixin priorita, takže můžeme konečně směle postupovat kupředu. Navíc jsme začali spolupracovat se skvělým Djayem Jorgosem, se kterým vystupujeme jako Sixin (voc) feat. DJ Jorgos. S touhle sestavou hrajeme hlavně na hiphopových a klubových akcích a náš repertoár je tomu přizpůsoben, samply nevyjímaje.

Poslední otázka by měla být směřována k vaší budoucnosti. Co všechno ještě se Sixin plánujete? Klip bude? Koncertní turné? Nebo něco úplně jiného? Každopádně děkuji za váš čas a přeju šťastnou cestu!

V těchto dnech jsme dokončili demo, které by mělo pomoci představit Sixin širší veřejnosti. Brzy bude k dispozici i web. Prioritou je momentálně hlavně koncertování. Na dalším místě natočení desky a s tím spojený videoklip a turné. Ale to už je záležitostí budoucí. Každopádně se máte na co těšit! Děkujeme za přání. A teď hurá na pláž!

Sixin Myspace

Tagy: Sixin, Dannie, Obey, rozhovor Sixin

Rubrika: Články, 31. července 2008, RavenakKomentáře

00.25 - 1. srpna 2008

jsem hold šťastlivec  

…a slyšel je 2× :-) zajímavé věci se nicméně dozvídám a zatraceně mě mrzí, že jsem nemohl do Liberce.

tak snad jindy ;-)

OT: btw, kdy si tu budu moct změnit ikonku??? (mohlo by to zajímat i jiné lidi)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama