METANCITY – nejen Hip hop

Yvonne Sanchez představila svou zahrádku, publikum odměnilo potleskem / Reportáž z frýdecko-místeckého Jazzu ve městě

Celkem čtyři tisíce návštěvníků Zámeckého náměstí ve Frýdku-Místku zhlédlo v sobotu 19. července již třetí ročník stále oblíbenějšího festivalu Jazz ve městě. Ze jména této kulturní akce je dostatečně jasné, jaká muzika se hrála, nicméně dnes i všichni Frýdecko-Místečtí vědí, že stařičký jazz má v současnosti minimálně tolik podob, kolik dnes existuje hudebních stylů. David Kraus a jeho vynikající doprovodná kapela se například jistě nedá označit za čistě jazzovou, ba možná ani výhradně jazzovou, naproti tomu domácí omladina Behind the Door nebo ostravský objev Missing Base už jazzoval ostošest a přitom se stále odlišoval od následujícího koncertu slovenského Sinatry, Petera Lipy, jehož doprovodil speciálně Jazzový ostravský rozhlasový orchestr.

Ačkoli Peter Lipa byl pro mnohé tím nejlepším, co jim Jazz ve městě nabídnul, naše redakce se soustředila až na skutečný závěr celého festivalu, jímž byl koncert úžasné zpěvačky polsko-kubánského původu, toho večera zpívající zásadně v portugalštině Yvonne Sanchez a její mezinárodní kapely Latin Groove. Důvodem, proč bylo její vystoupení dopředu tolik zajímavé, byla skutečnost, že v jeho rámci mělo dojít k představení na začátek září tohoto roku chystaného alba My Garden (dříve avizované jako Pieces), což se samozřejmě také stalo. Během více než hodinového vystoupení, které zakončil bujaře vytleskaný přídavek v podobě osvědčeného „guantanamerovsko-ain’t-no-sunshinovského“ medley a moderátor celého dne, svérázný Ruda z Ostravy, jsme toho známého moc neslyšeli.

Je zvláštní, že nejlepší zvuk na mnoha akcích, nezáleží na tom zda venkovních, či vnitřních, není nejlepší zvuk před pódiem, ale někde nepochopitelně vedle něj. V případě frýdeckého Zámeckého náměstí to bylo po pravé straně, kousek od stánků s míchanými nápoji ve stylu pick and go!, kde překvapivě už nebyl zvuk tolik tupý na výšky a tak nějak podivně zastřený. Nicméně ani to nezkazilo publiku dobrý zážitek z projevu Yvonne Sanchez a kapely, která hrála přesně tak, jak Yvonne pískala (a to doslova!). Navzdory známým polohám zpěvačky se připravený materiál nesl povětšinou ještě v poklidnějším duchu, než je u ní zvykem, jenž stvrdil i znatelně pohublý zpěvák s mexickými kořeny Jonathan Ramirez Garcia, což vyvolalo ve znalé skupince poblíž debaty o jeho zdravotním stavu, nicméně ty byly nakonec zaplašeny jeho samostatným soulovým partem v druhé polovině vystoupení.

Za sebe mohu říct, že Sanchez s kapelou odehráli slibný set, který splnil přesně to, co se od něj očekávalo jak na naší straně, tak určitě na straně vystupujících, a sice, že nalákal na blížící se albovou novinku. Ta v sobě bude kombinovat jazzové postupy s latinskoamerickým temperamentem, přičemž hlásí návrat ke zpěvaččiným kulturním kořenům, konkrétně k sambě a bossa nově. K tomu ji dopomůže dobře sehraná kapela, která v sobě ukrývá jeden talent za druhým, takže posluchač nebude, jak se ostatně také ukázalo v sobotu večer, ochuzen ani o kvalitu po stránce hudebně-technické. Narozdíl od živého vystoupení bude hotovému albu dozajista chybět takové publikum, jaké se dostavilo ve Frýdku, čili poměrně vnímavé a především nadšené a tleskající. O to větší důvod, proč si ani po vydání nenechat ujít koncert Yvonne Sanchez. Ten totiž, zdá se, nikdy nezklame.

Yvonne Sanchez Myspace

Tagy: Yvonne Sanchez Latin Groove, My Garden, Jazz ve městě, David Kraus Band, Behind the Door, Zámecké náměstí, Missing Base, Peter Lipa,

Rubrika: Reporty a fotky, 23. července 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama