METANCITY – nejen Hip hop

Kos: Je nás málo, jsme odjinud / Rozhovor s šéfem Repromanifestu

Ostravsko-bohumínský Kos patří ke stálicím severomoravského rapu stejně tak, jako byste měli mít stránku našeho webu nastavenu v prohlížeči jako základní, pakliže se chcete dozvědět něco nového z událostí v Moravskoslezském kraji. Za celou dobu existence našeho serveru jsme udělali řadu rozhovorů, ale Kosákův čas se dostavil teprve nyní.

A vypadá to, že v nejlépším možném období. Kose možná znáte jako rappera nebo producenta, možná jako nezdolného pohodáře, ale už o něco méně jako majitele vlastního vydavatelství Repromanifest a organizátora – jak se říká – společenských akcí opravdu rozličného charakteru.

Na všechny tyto aspekty Kosova profesionálního života samozřejmě dojde i v níže se nacházejícím rozhovoru. Zajímá vás, proč druhá deska Hostů odjinud vyšla s tak ohromným odstupem? Co se dělo během té doby, o co jde teď a k čemu se schyluje v nejbližší době? Jak se Vlně daří, co si o ni myslí jeden z jejích autorů a kupa dalších věcí?

Vše se dozvíte.

Zdravím Kosáku. Vypadá to, že máš v poslední době napilno. Copak teď zrovna děláš?

Nazdárek Rave. V podstatě máš pravdu, je toho dost a málo lidí, na které by se člověk mohl spolehnout. Co se týče toho, co právě dělám, tak začnu asi labelem Repromanifest, kterému jsme vdechli život. Jelikož je tento projekt v základech, tak se snažím plánovat a zařizovat věci spjaté s ním. Co se týče muziky a produkce, tak v tomto poli působnosti máme otevřené dveře. Krom hostování ve skladbách různých interpretů se můžeš těšit na Kosovo EP, mixtapy Českého a Kiky, které budou vycházet pod hlavičkou Repromanifestu a měly by být každému volně přístupné. Tudíž ke stažení.

To zní ještě víc než napilno, v kontextu posledních pěti let určitě. Co se vůbec dělo s Hosty odjinud poté, co jste vydali své demo/album Hosté odiniakal?

Možná napilno, ale hlavně v klidu. Všechno má svůj čas. Nikdy jsem na muziku a kulturu nezanevřeli, fungovali jsme pořád, akorát o nás nebylo tolik slyšet. Každý jsme pilovali to své a hlavně by bylo zbytečné něco uspěchat. Důležitou roli hrál život sám o sobě. Škola, práce, čas a hlavně peníze. Jelikož si vše dotujeme sami, chvíli trvá, než seženeš kapitál.

Myslím, že nebudu sám, kdo si myslel, že s vaší kapelou je definitivně ámen stejně jako s vašimi někdejšími kolegy Ye-den & 1. Co vás především přimělo k obnovení aktivity a konkrétně k natočení vaší nové desky V.L.N.A.?

Fakt? To by mě nenapadlo. Kdyby se končilo, určitě bychom o tom dali vědět a udělali mejdlo. Na povídačky moc nedám. Takže na otázku o obnovení aktivity není potřeba odpověď. Nikdy jsme nepřestali být aktivní, takže i deska V.L.N.A. je výsledkem naší spolupráce.

Co si pod tím názvem vlastně představit? Moudrý z toho nejsem ani potom, co se rozepíše na Vaše lidství, naše armáda. Jaká armáda? A lidství?

Věřím, že nebudeš jediný. Nerad vysvětluji např. své texty, používám v nich hodně metafor a skutečnosti skrývám za slova a fráze. Pokud si v tom člověk smysl nenajde, ať hledá klidně dál, je tam. Kdybych prozradil, významy svých slov, tak by lidé přišli o veškerý poznávací proces a efekt poznání. Tudíž nebudu vysvětlovat ani myšlenku tohoto názvu, má svou hloubku, pro každého možná jinou. Ať už je to dohromady nebo rozepsáno, má to své významy, možná až trošku filozofické, ale alespoň se lidé mohou zapojit a přemýšlet. Až člověk pochopí, bude vědět. Asi je to trochu nezvyklé, ale chceme, aby naše produkce lidem dala něco více než jen pár nic neříkajících slov a beaty, na které by mohli třepat řití.

Složil jsi muziku, napsal rýmy, Česki zaskrečoval, ale ještě dříve, než se budeme věnovat těmto tématům musím se zeptat, kdo je to vlastně Petrzy, jeden z hostů na albu? Muzikanti dobře ovládající svůj nástroj na hiphopových deskách už sice nejsou takovou jednou velkou neznámou, ale přesto se pořád jedná spíše o výjimky.

Petrzy je můj dlouholetý kolega. Potkali jsme se, když jsme byli jamovat u kamaráda ve zkušebně, a od té doby na sebe nedáme dopustit. Po dlouhé době, kdy se toho hodně namluvilo, jsme konečně sedli a začali tvořit. Asi máš pravdu, jsou to spíše výjimky. Dnešní trend je trošku jiný a spíš se muzika elektrizuje, než zhudebňuje živými nástroji. Milujeme živou muziku různých žánrů, tak i proto rádi pracujeme s živými nástroji. Jde hlavně o muziku, na což se dost často zapomíná.

V současnosti všichni nakupují MPCčka a další věci, na které v letech, kdy jste přišli s vaším prvním počinem, nikdo ani nepomyslel. Na čem dnes tvoříš ty své beaty?

Je to tak, dneska to je v módě. My boužel žádný MPCčkem nedisponujeme, ani jinou podobnou technikou, což se doufám za nějakou dobu změní. Klasicky používáme počítač, zvukovku (Ozone, Soundblaster), software (Cubase, Acid), samply a sem tam živý nástroj.

Pokud jde o rýmy, připadá mi, že se pořád neseš na vlně, kterou tvůj kámoš Nasty v recenzi pro Bbarák kdysi popsal jako jakýsi „polo-freestyle“ – vypadá to, jako kdybys přišel na nahrávání a rovnou to ze sebe vysypal, ale přitom to tvoří jeden spojený celek. V každém případě celkem neobvyklý přístup. Kde’s k němu přišel?

Pravdou je, že miluji improvizaci a freestyle, ale nemyslím, že bych byl tak daleko, aby můj freestyle byl tak dobrý jako texty. Že ti připadá, že se hodně improvizace odráží v rapu, tak to boužel nedokážu objektivně posoudit, ale nikdy mi to tak nepřišlo. Nepíšu jen tak něco. Smysl, myšlenka a její hloubka je základ. Pak je ještě pár faktorů, které neopomíjím, aby to bylo přesné. Někdy strávím docela dost času, aby to bylo přesně podle mých představ. A kde jsem ke svému stylu přišel? Každý má svou osobitost, teď záleží na tom, jakým směrem ji dokáže rozvíjet. A dost velkou roli hrají asi zkušenosti a vývoj.

A jak k tomu přišel Česki? Ten už taky asi moc nepočítal s tím, že si ještě jednou zaskrečuje pod hlavičkou Hostů odjinud, nebo se pletu? Jak úzce jste spolupracovali?

Nerad to říkám, ale pleteš se. Oba jsme s tím počítali a plánovali do budoucna. Spolupracujeme spolu tak úzce, jak jen nám to okolnosti dovolují. A nenapadá mě nic, co by mohlo vyvolat opak.

V.L.N.A. je venku už nějaký čas. Jak si zatím vede, pokud jde o prodej? Říkal jsi, že ji bude možné zakoupit v normálních obchodech s cédéčky, ale zatím jsem ji nikde neviděl.

Tak pokud jde o prodej, tak asi není o čem mluvit. Trh s originálními medii, ať už jsou to filmové, nebo hudební CD, DCD, je hodně v úpadku a prodejnost je mizivá. Ale to jsou známá fakta. Netvoříme muziku, abychom na ni vydělali, to bychom ji museli dělat trošku jinak. Chceme, aby si lidé mohli dovolit naše CD a dostali nejlepší kvalitu, jakou můžeme nabídnout. Co se týče prodeje, tak určitě nebudeme předčasně zveřejňovat jakékoli čísla. Samozřejmě Vlnu můžete zakoupit i v obchodech. Zatím v Bohumíně a Ostravě. Distribuční síť zatím budujeme. Problém občas bývá, že se lidé na druhé dívají skrz prsty a spíše odmítavě, když v tom nevidí okamžitý zisk. Málokdo nad tím uvažuje jako o investicí do budoucna.

Jak jsi s ní vůbec vlastně spokojený? Mě připadá, že se nějak odflákl zvuk. Nevím, jak to bylo s nahráváním, ale master se mi ani trochu nepozdává. Instrumentálka hraje nějak nevýrazně vzadu, hlasové lince chybí více ostrosti. Nebo se mi to jen zdá a všechny tři soustavy, na kterých jsem to poslouchal by zasloužily návštěvu odborného servisu?

Spokojený bývám, když se muzika lidem líbí. Co se týče zvuku, ten se mi líbí taky. Hodně podle mě dělá rozdílný zvuk samplů a instrumentálek, pokud je děláš na studiové technice nebo sám doma, jak se dá. S tím servisem, bys podle mě zas tak spěchat nemusel. Repro je podle mého v pohodě. Určitě se ve zvuku odrážejí podmínky, ve kterých produkujeme. No a mástering, je podle mého taky více než slušný. Myslím, že z toho dokázal Zemák vytáhnout co se dalo. Věřím, že bylo dost práce sladit, tak různorodé zvuky. Každopádně jsem moc rád, za to, co z toho vzešlo.

Dobře. Deskou to pochopitelně nekončí. Opatřil sis papíry, rozjel vlastní label, spustil stránky, natočil videoklip a začal se podílet na dalších kulturních akcích jako naposledy na výstavě Graffiti jako umění v bohumínské Maryšce. Co tě k vydávání tolika energie motivuje v regionu, kde to ocení jen málokdo?

I pro těch pár lidí, kteří to docení, to stojí za to. Pokud pořád bude alespoň jeden člověk, kterému to něco dá, tak to stojí za to. A třeba časem už nebudou jediní a pak to bude opravdu stát za to. Každopádně je pravdou, že skutečně srdcem dokáže cítit jen zlomek lidiček. Popravdě ze těch x let, co působím na scéně, se taky divím, že mi zbývá tolik energie a optimismu. Kdysi to bývalo těžší, ale pořád v lidech zůstává spousta chamtivosti, chtivosti, sobeckosti a pohrdání. A mou motivaci je asi láska k hudbě a lidem.

Jak ty vidíš vývoj na severní Moravě? Mně připadá, že za tento rok zde vyšlo/vyjde víc kvalitních kousků než za celou existenci hip-hopu na tomto území. Posloucháš mladé a neklidné?

Plně s tebou souhlasím. Docela se zajímám o místní a nejen o mladé a neklidné. Myslím, že máme na severní Moravě celkem velký potenciál a nebude dlouho trvat a pochopí to i jiní. Těžko říci, jaké mají interpreti představy se svou muzikou. Každopádně je určitě pár jmen, které mě oslovily.

Neplánuješ některé upsat na svůj Repromanifest label? Nebyl bys první ani poslední, který by ocenil krásu vlastního labelu a vydával tak pouze své vlastní věci, ale na druhou stranu, příležitostí zde zase není tolik a k čemu plýtvat místem.

Určitě plánuji, pokud budou mít lidé o spolupráci zájem. Pokud zájem nebude, nevadí. Klidně budeme vydávat jen své nejbližší, nemáme s tím problém, dokážeme se sami o sebe postarat, ale byl bych moc rád, kdyby se to rozvinulo v něco více. Prostoru je hodně, ale často nejhorší bývá, že každý upřednostňuje jen své sobecké zájmy. Pokud to budou dobří lidi s dobrými úmysly, tak proč ne.

Blížíme se k samotnému závěru. Jak bývá zvykem, tento prostor je věnován pouze tvé vlastní iniciativě. Pokud máš pocit, že by mělo zaznít ještě něco, co nezaznělo, nebo případně něco někomu vzkázat anebo pozdravit staré známé, můžeš teď a tady.

Každopádně bych chtěl poděkovat lidem za podporu ať v minulosti, přítomnosti, nebo která teprve přijde. Pozdravit svá dvě města Bohumín a Ostravu. R.I.P. našim bráškům a sestřičkám. A vzkázat lidem, ať nesobecky víc poslouchají hlas svého srdce, v něm je ukrytá cesta dobra.

Díky moc za tvůj čas a hodně zdaru!

Velké díky tobě, Vám a nám podobným. Je nás málo. Jsme odjinud. Peace.

Hosté odjinud
Hosté odjinud Myspace

Tagy: Kos, Hosté odjinud, rozhovor, Repromanifest

Rubrika: Články, 4. července 2008, RavenakKomentáře

13.43 - 4. července 2008

KLAM  

fandím co nejvíc v sobotu se uvidíme v maryšce ,,,,BIG UP!!HOSTE ODJINUD BIG UP!!!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama