METANCITY – nejen Hip hop

Kat DeLuna není druhá Rihanna, album 9 Lives nejen pro náctileté / Recenze

Minule jsme zde měli něco vyzrálejšího pro starší a pokročilé, tak proč se dnes nepoohlédnout po něčem, co se nejvíce dotkne věkové kategorie patnáct až dvacet pět. Jestli i vy do ní patříte nebo jen zkrátka nemáte problém s poslechem hudby určené dospívajícím, pak prosím přivítejte slečnu Kat DeLuna, v listopadu jednadvacetiletou R&B zpěvačku s kořeny v Dominikánské republice, a její debutové album 9 Lives, na němž se vedle její osoby podílel i producent RedOne, kterého možná znáte díky remixu hitu Shakiry a Wyclefa Jeana Hips Don’t Lie, neboli oficiálnímu singlu pro Světový pohár FIFA 2006, anebo kvůli jeho spolupráci s Akonem na novém albu někdejšího popového krále Michaela Jacksona. A říkám-li podílel, myslím tím, že dočinění měl prakticky s každou skladbou, takže tuhle desku lze chápat tak trochu i jako debut na americkém hudebním poli. Ale zpátky ke slečně DeLuna. Jedním z důvodů, proč její kariéře věnovat pozornost, je ten, že narozdíl od některých oslavovaných zpěvaček, u nichž se při koncertu ukáže, že více než talent a příprava se na celkové podobě podepsal především um techniků, má za sebou operní průpravu a její hlasový rozsah údajně dosahuje až pěti oktáv, což ve zpěvu není zrovna malé číslo.

Zdá se vám to pro začátek až moc honosné? No úrovně 9 Lives (Intra), zřejmě nejtrapnějšího momentu celé desky a rozhodně i mé posluchačské historie, to nedosahuje, takže se připravte. Poté už ale půjde o pouze výbornou převážně taneční muziku, ale, jak se od zpěvačky očekává, dojde i na pomalejší, tklivější, ba přímo romantické záležitosti. U hudby podobného typu obvykle shledáte ty posledně jmenované písně jako až příliš kýčovité, a to obvykle proto, že zpěvačkám, ať už kvůli jejich věku, nebo pochybným kvalitám zpěvu to zkrátka nevěříte. Ne, že by Kat nebyla silnější v tanečnějších polohách – to je, protože Whine Up s hostujícím ďáblem Elephant Manem je naprosto uhrančivá věc, Run The Show s nestárnoucím Busta Rhymesem a In the End jsou hned za ní, a když dojde na „pecku s nápadem“ Animal, musím konstatovat, že RedOne se zde skutečně vytáhl -, ale Kat přesvědčí v zamilované You Are Only Mine i v nekompromisní Love Me, Leave Me, kdy dává svému někdejšímu příteli na srozuměnou, že jejich vztah nic nenavrátí. Ani u ostatních písní kvalita příliš neklesá, Akon svou přítomností uvolněnou přímořskou romanci Am I Dreaming zase tolik neobohatí, ale to přežijete. Zvlášť, když jako bonus dostanete tři ve španělštině přezpívané skladby, včetně právě té s Akonem, tentokráte však už bez něj.

Až s podivem nahlížím na nezájem promítající se do prodejnosti alba této v Bronxu narozené slečny. Na vině musí být marketing, který snad s přechodem na Akonův Konvict Muzik bude vylepšen, respektive vyřešen. RedOne odvedl svou práci, jak se sluší a patří, Kat DeLuna ukázala, že rozhodně není jednou z hvězdiček, na které se po dvou třech letech zapomene, a když už jsem to napsal do nadpisu, neodpustím si lehké srovnání s jinou karibskou zpěvačkou, jež sice může disponovat barvitějším a zajímavějším hlasem, ale pokud se bavíme o zpěvu, Kat DeLuna vede na plné čáře. Od 9 Lives nečekejte nic, co tohle album není. Debut DeLuny je totiž přesně takový, pro jakou skupinu posluchačů je určen, ale je vkusně zpracovaný a má co nabídnout i po hudební stránce. Z toho důvodu jsem se po poslechu celého alba díval na 9 Lives (Intro) s nadsázkou. Jestli sága skutečně bude pokračovat, to by mohl předpovědět snad jen nějaký novodobý Nostradamus, protože svět popu dokáže být navzdory všem vysledovaným pravidelnostem stále nevyzpytatelný. V každém případě však americký hudební průmysl vypustil ven kousek, který by obstál i u hudebně založenějšího konzumenta. Kat DeLuna si lepší debut nemohla přát.

Tracklist:

01. 9 Lives (Intro)
02. Run the Show feat. Busta Rhymes
03. Am I Dreaming feat. Akon
04. Feel What I Feel
05. Whine Up feat. Elephant Man
06. Love Me, Leave Me
07. In the End
08. Love Confussion
09. Animal
10. You Are Only Mine
11. Enjoy Saying Goodbye
Spanish Bonus
12. Whine Up
13. Run the Show feat. Don Omar
14. Como un sueno (Am I Dreaming)

http://www.katdeluna.com

Tagy: Kat DeLuna, Kat De Luna, 9 Lives, Whine Up Elephant Man, Run the Show, Love Me, Leave Me, Am I Dreaming, Akon

Rubrika: Recenze, 27. června 2008, RavenakKomentáře

09.22 - 27. června 2008

Pojď Kaťušo, pojď  

najděte si na Youtube klip na track Whine up s Elephant manem, jsem to videl asi pred rokem na vivě a šel jsem do kolen. Tahle číííča je nehorázně horká..


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama