METANCITY – nejen Hip hop

Alicia Keys v říjnu v Aréně HC Sparta Praha, nalaďte se na ni její sepsanou biografií

Alicia Keys, nejkrásnější a nejtaletnovanější žena současného hudebního světa, držitelka mnoha platinových desek a devítinásobná vítězka cen Grammy – vystoupí 14. října od 20.00 hodin poprvé v Česku. Tato americká kráska není u nás rozhodně neznámým jménem. Jejích alb se i v naší zemi prodalo několik desítek tisíc, což je na zdejší poměry úctyhodné číslo.

Alicia Keys na turné As I Am představuje své nové stejnojmenné album, které vyšlo celosvětově v listopadu loňského roku a do dnešního dne se ho několik milionů. V repertoáru ale samozřejmě nesmí chybět i megahity z předchozích alb: Fallin', A Woman's Worth, Karma a další. Její koncert bude bezesporu obrovským hudebním zážitkem, vidět naživo tak obrovsky talentovaného umělce se nepoštěstí moc často.

Alicia Keys je velmi činná v oblasti charity a neziskových organizací, patří mezi špičky v showbusinessu, které se aktivně zabývají pomocí druhým. I v ČR bude Alicia Keys svým vystoupením pomáhat. Zakoupením vstupenky na koncert Alicii Keys 14. října v Areně HC Sparta Praha přispíváte částkou 50 Kč na konto Avon proti rakovině prsu.

Vstupenky v kategoriích garantované sezení za 990 Kč a stání za 880 Kč v prodeji v síti Ticketpro a online na www.ticketpro.cz. Dále také můžete zakoupit jako E-Ticket – vstupenku, kterou si jednoduše vytisknete sami. Vstupenky v prodeji také v síti Ticketportal, online na www.ticketportal.cz a telefonicky na 222 246 283. V ne­poslední řadě je zakoupení lístku možné v síti Ticketportal také jako MOBILticket, vstupenku, kterou si můžete nechat zaslat na mobilní telefon.

Alicia

Alicia Keys (narozena 25. ledna 1981 jako* Alicia J. Augello-Cook) – americká hvězda první velikosti, zpěvačka, skladatelka, klavíristka, producentka, filantropistka a příležitostná herečka a spisovatelka. Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala osmadvacet milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen – děvet cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award, tři ceny American Music Award, a mnoho dalších ocenění.

Alicia se narodila irsko-italské matce Terri Augello a jamajskému otci CraigCookovi na newyorském Manhattanu. Terri byla herečkou a pomocnicí v právnické kanceláři, avšak Alicia vyrůstala v chudém prostředí v tzv. Hell's Kitchen v jednopokojovém bytě. V roce 1985 s několika dalšími dívkami dostala příležitost zahrát si malou roličku v jednom díle seriálu The Cosby Show. V sedmi letech začala hrát na klavír a hrála klasiku od Beethovena, Mozarta a jejího oblíbeného Chopina. Ve čtrnácti napsala svou první píseň Butterflyz, kterou později nahrála na své debutové album. Aliciini rodiče se rozešli, když byla ještě malá a tak ji vychovávala pouze její matka, která ji velice podporovala v rozvíjení jejího hudebního talentu.

V šestnácti letech Alicia ukončila Professional Performing Arts School a i přesto že byla přijata na univerzitu (Columbia University) se stipendiem, rozhodla se, že se bude radši věnovat své hudební kariéře. Podepsala smlouvu na nahrání dema s Jermaine Duprim a jeho nahrávací společností So So Def. Napsala a nahrála píseň Dah Dee Dah (Sexy Thing), která se objevila na soundtracku k filmu Men in Black. Toto byla její první profesionální nahrávka, avšak nikdy nebyla vydána jako singl a její smlouva byla rychle ukončena.

Alicia se později seznámila s Clive Davisem, nejslavnějším „otcem talentů“, který stojí za kariérami jmen jako např. Whitney Houston, Britney Spears, Christina Aguilera, Kelly Clarkson, Justin Timberlake a desítky dalších, který s ní podepsal smlouvu u Arista Records, později však přešla k jeho vlastní nahrávací firmě J Records. Nahrála písně Rock Wit U a Rear View Mirror, které se objevily na soundtracku k filmům Shaft a Dr. Dolittle 2. Alicia následně v roce 2001 vydala své zlomové debutové album Songs in A Minor.

Debutového alba Songs In A Mirror se v prvním dni prodeje (5. června 2001) prodalo více jak 50 000 kusů, v prvním týdnu přes 235 000 kusů a celosvětově více jak dvanáct milionů kusů. Zajistilo Alicii oblíbenost jak v, tak i mimo USA. Ve své rodné zemi se stala nejprodávanějším nováčkem roku 2001 (stejně jako nejprodávanější R&B umělkyní). První singl Fallin' byl neuvěřitelných šest týdnů prvním místem hitparády Billboard Hot 100. Na akci America: A Tribute To Heroes, benefičním koncertu uspořádaném k událostem z 11. září 2001, vystoupila Alicia s písní Donnyho Hathawaye Someday We'll All Be Free. Další singl A Woman's Worth se dostal do americké Top 10.

Alicia v roce 2002 získala pět cen Grammy, mezi nimi cenu za nejlepšího nováčka a za píseň roku (za píseň Fallin'). 22. října 2002 vyšlo album Remixed & Unplugged in a Minor, reedice alba Songs in A Minor, na kterém bylo osm remixů a sedm unplugged verzí z Aliciina debutu. Kritika o albu hovořila naprosto nadšeně. Alicia dokázala zkombinovat sound soulu 70. let, tak jak jej tvořili například Curtis Mayfield, Marvin Gaye nebo Stevie Wonder a nový hiphopový sound jako Lauryn Hill, Erykah Badu a D'Angelo.

Dalším řadovým albem Alicie Keys bylo The Diary of Alicia Keys, které vyšlo 2. prosince 2003. Album bylo kritiky vychvalováno a v USA debutovalo na prvním místě. V prvním týdnu prodeje se ho prodalo přes 618 000 kusů, což je šestá nejvyšší prodejnost u umělkyně a druhá nejvyšší prodejnost u R&B umělkyně. Do dnešních dní se ho prodalo devět milionů kusů. Singly You Don't Know My Name a If I Ain't Got You se dostaly do americké Top 5 a singl Diary do Top 10. Singl Karma se probojoval pouze na dvacáté místo, avšak v hitparádě Top 40 Mainstream se dostal až na 3. místo. Singl If I Ain't Got You se stal prvním, který zůstal v hitparádě Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs více než rok a překonal tak píseň Your Child od Mary J. Blige. Alicia se stala nejprodávanější R&B umělkyní roku 2004.

Na cenách MTV Video Music Awards 2004 získala Alicia cenu za nejlepší R&B video (If I Ain't Got You) a tuto stejnou cenu získala o rok později za klip Karma. Na cenách Grammy 2005 vystoupila s písní „If I Ain't Got You“ a také se přidala k Jamiemu Foxxovi a Quincymu Jonesovi a společně zazpívali píseň Georgia on My Mind, kterou proslavil Ray Charles. Toho večera získala Alicia čtyři ceny a to za nejlepší R&B album, nejlepší pěvecký výkon (za If I Ain't Got You), nejlepší R&B píseň (You Don't Know My Name) a nejlepší pěvecký R&B výkon dua nebo skupiny za píseň My Boo, kterou zpívá s Usherem.

14. července 2005 odehrála v Brooklyn Academy of Music kultovní koncert MTV Unplugged. Během tohoto vystoupení odehrála své písně, kterým dodala jiný nádech a také zazpívala několik coververzí. Mezi diváky byli i umělci, kteří s ní na tomto koncertu vystupovali. Byli to rapper Common, Mos Def, Damian Marley a zpěvák skupiny Maroon 5 Adam Levine (se kterým si zazpívala píseň skupiny The Rolling Stones Wild Horses.

Dále zazpívala například píseň Every Little Bit Hurts, kterou kdysi zpívaly i Aretha Franklin nebo Brenda Holloway. Představila zbrusu nové písně: Stolen Moments, kterou napsala s producentem Lamontem Greenem a Unbreakable, která se umístila na čtvrtém místě v hitparádě Billboard R&B/Hip-Hop a na třicátémčtvrtém místě hitparády Billboard Hot 100. V hitparádě Billboard Adult R&B Airplay se dokonce držela celých jedenáct týdnů na prvním místě. Celý koncert vyšel 11. října 2005 jak na CD, tak i na DVD a byl pojmenovaný jednoduše Unplugged. V hitparádě Billboard 200 se umístilo na prvním místě a v prvním týdnu prodeje se ho prodalo 196 000 kusů.

Zatím se ho v USA prodalo milion kusů. Aliciin koncert unplugged byl nejúspěšnějším koncertem MTV Unplugged od dob Nirvany. Získalo čtyři nominace na ceny Grammy – nejlepší ženský pěvecký R&B výkon (za Unbreakable), nejlepší pěvecký výkon – tradiční R&B (za If I Was Your Woman), nejlepší R&B píseň (Unbreakable) a nejlepší R&B album.

V listopadu 2007 vydala Alicia své nové album nazvané As I Am, ze kterého vyšel první singl písnička No One, která se umístila na čele prestižního žebříčku Billboard Hot 100 a vydržela tam s přehledem několik týdnů. Album se ihned po vydání ocitlo na nejvyšší příčce prodejnosti jak v USA tak i jinde ve světě. Alicia potvrdila, že je jedničkou ve svém oboru, album As I Am patří i několik měsíců k nejproidávanějším deskám světa.

Alicia se vedle své hudební kariéry věnuje i natáčení filmů anebo charitativní činnosti. Alicia natočila film, kde hrají například i Ben Affleck, Ray Liotta, Common, Andy Garcia, Jeremy Piven a Ryan Reynolds. Tento film se jmenuje Smokin' Aces a v kinech se objevil 26. ledna 2007. Alicia v něm hraje vražedkyni Georgii Sykes. Její kolegové ji chválili, Ryan Reynolds řekl, že Alicia má přirozené herecké schopnost a byl překvapen, že Alicia nikdy předtím ve filmech nehrála. Mimo to se objevila po boku Scarlett Johansson ve filmu The Nanny Diaries.

Alicia a její dlouhodobý manažer Jeff Robinson podepsali smlouvu na film, který bude předělávkou filmu Bell,Book and Candle z roku 1958. Alicia v něm bude hrát čarodějku. Společně s Robinsonem také založila televizní produkční společnost Big Pita. Jejich prvním projektem bude seriál založený na Aliciiných vzpomínkách z dětství coby mulatka vyrůstající v New York City. Alicia si také ve filmu Composition in Black and White zahraje dívku, která je velmi nadaná pro hru na klavír. Je to film založený na biografii Philippy Schuyler.

Alicia se také aktivně věnuje dobročinnosti. Je mluvčí neziskové organizace Keep a Child Alive, která poskytuje léky africkým rodinám, které jsou postižené AIDS. Nahrála spolu se zpěvákem skupiny U2 Bono Voxem coververzi songu Don't Give Up (v originále od Petera Gabriela a Kate Bush) při příležitosti světového dne AIDS v roce 2006. Coververze však dostala trochu jiný název, a to Don't Give Up (Africa). Alicia a Bono tímto chtěli upozornit na to, že jen v Africe žije pětadvacet milionů lidí postižených AIDS a celosvětově jich je více než čtyřicet milionů.

Alicia navštívila země jako Uganda, Keňa a Jihoafrická Republika, aby zde podpořila pěči o děti postížené nemocí AIDS. Jako vyslankyně a spoluzakladatelka organizace Keep a Child Alive byla již několikrát na delších pracovních návštěvách afrických zemí, postižených epidemiemi AIDS, aby sama svou přítomností upozornila na tyto problémy nejen americkou, ale celosvětovou veřejnost.

Alicia je také mluvčí charitativní organizace Frum tha Ground Up, která inspiruje a podporuje mladé Američany k dosáhnutí úspěchu po všech stránkách. Podílela se na různých humanitárních akcích v roce 2005. V červenci vystoupila ve Philadelphii v rámci celosvětových koncertů Live 8. Posláním těchto koncertů bylo upozornit na zhoršující se chudobu v afrických zemích a donutit představitele spolku G8, aby odpustili Africe dluhy. V srpnu 2005 vystoupila v benefičním pořadu ReAct Now: Music & Relief, který vysílaly hudební stanice. Cílem bylo získat peníze pro poškozené hurikánem Katrina.

O měsíc později vystoupila na podobném benefičním koncertu Shelter from the Storm: A Concert for the Gulf Coast. Letos (rok 2007) v červenci dokonce zpívala v rámci světové koncertové šňůry Live Earth ve městě New Jersey. I v Česku bude Alicia Keys svým vystoupením pomáhat. Zakoupením vstupenky na koncert 14. října v Areně HC Sparta Praha přispíváte částkou 50 Kč na konto Avon proti rakovině prsu Zdravá prsa.

Alicia Keys
1015

Tagy: Alicia Keys, Arena HC Sparta Praha, Fallin', Zdravá Prsa, As I Am, Songs in a Mirror, Rock Wit U, Clive Davis

Rubrika: Profily, 14. června 2008, Sony BMGKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama