METANCITY – nejen Hip hop

Adyos: Mixtape byl pro nás posun kupředu, čekej srandu, pravdu, emoce i dost témat / Rozhovor

Zaměstnanci ostravského Queensu se v rámci pauzy na oběd pustili do zajímavého díla, jehož výsledkem je právě tento rozhovor. Kotel, zajíždějící si svou premiéru, vyzpovídal kolegu Adyose, který společně se svým týmem před několika dny vydal po EP Můza Králik svůj první mixtape pojmenovaný Causa Králik. Základní informace jste si už prostřednictvím tiskové zprávy mohli přečíst dříve, tentokrát vše ale dostanete z první Adyosovy ruky. Kde trénoval freestyle a co si o něm myslí teď, co poslouchal jako malý kluk, s kým pracuje dnes a co hlavně vše čekat od zmiňovaného mixtapu, to čtěte níže.

Kothel: Čau Ádyos, tohle je můj první rozhovor, takže buď něžný. Jak se dneska máš?

Adyos: Popravdě nebo si můžu vymýšlet?

Zahrajem si na pravdu, OK?

Dobře tedy. Dost divně, některý věci mě serou, některý naopak těší. Sám nevím, co si o tom mám myslet. Takový ty smíšený pocity, něco jako když se tvoje tchýně zabije v autě. A co ty?

Hehe. No tak já se mám fajn. Pěkně jsem se naobědval na námku, takže spokojenost. Moje první vážná otázka: Jak se kluk z Jičína jako ty dostane k rapu?

Tak to bude celkem klišé. První kazeta od kámoše, ale víceméně dost náhodou. V devíti letech jsem rozhodně neběhal v širokejch kalhotech a neřval RAP.

Ale něco tam muselo být. Něco, co rozhodlo, že právě rap bude to ono, ne?

Určitě. Vždycky mi byla sympatická práva jako svoboda vyjadřování, sprostý slova, který každej používá a spousta dělá, že je ani nezná. V tom věku určitě vzdor a tyhlety věci. Snaha o nějakej protest. Město. Tohle jsou věci, co mě k tomu táhly.

Měl jsi crew, nějakou partu, co tě podporovala, nebo sis jel od začátku sám?

Jako malej jsem to tak nevnímal. Byli samozřejmě kámoši, slovo crew padlo, ale… prostě jsme zevlovali, malovali, fetovali, honili si v kapse, pálili brka a dělali všelijaký problémy.**

Jsi tedy rapper z ulice ? Myslím pouliční kluky tzn. fakt real?

Zeptej se ulic. A až ti řeknou, co je to real, přijd mi to vysvětlit.

Vzpomeneš si jak vypadal tvůj první „počin“? Něco hudebního, co pro tebe mělo nebo má váhu?

Tak samozřejmě vypadal hrozně. Strašněj zvuk, spíš šum než cokoliv jinýho, o rapu nemluvě. Text zněl, jako kdybych ho převzal od Gábiny Osvaldový. Pole, louky, les, no děs. Chápej, tehdy jsme měli přístup hlavně k věcem jako Onyx, Wu, Eazy-E, Ice-T nebo Busta a klasicky první tvorba, tak jak se učí děcka mluvit, číst a psát, vzniká nápodobou. Váhu a svou hodnotu mělo všechno, na co jsem sáhl. Ať už to mělo za následek pozitivní, nebo negativní dopad, vždycky z toho pramenila nějaká ta zkušenost. Nakopanej zadek nutil nejvíc hnout se z místa.

Ok, když mluvíme o pohybu, jak ses přesunul z Jičína do nového působiště – Ostravy?

Tak hrál jsem závodně fotbal a začal jsem hrát v Ostravě ligu. Pak jsem tady šel na střední a začal tu normálně bydlet.

Jasně. Všichni chápem. Zeptám se tě ted na freestyle. Je o tobě známo, že jsi vyhrál Freestyle Battle severní Moravy. Co tě táhlo k téhle disciplíně, ve které jde o co největší zesměšnění, potupu a degradaci oponenta?

Tak v té době, před prvním battlem jsem zastával stanovisko, že zkusit se má všechno a nijak jsem to nehrotil. Zajímaly mě vždycky spíše texty. Historicky můj první férovej battle byl myslim 2005 v klubu Yard s Tafrobem, takže křest ohněm.

Můžu se zeptat na výsledek?

Můžeš.

No a??

Ta akce se jmenovala Nebij toho psa, no nakonec mě zbili jak psa. Jestli si dobře vzpomínám, tak Tafrob v tom roce vyhrál neoficiální mistrovství republiky v battlu na Urban Rapublic. Byl tehdy ve své nejlepší formě, můj první battle, škola pro mě. Nebylo to ale tak hrozný, jak bys čekal.

Jak se teda z freestylového předškoláka stal král freestylu na severu Moravy?

Měl jsem možnost ve zmiňovaném klubu Yard trénovat téměř denně, víceméně jsem tam i přespával. Strávil jsem na mikrofonu několik hodin každej den, nemoh jsem bez toho usnout. Za první hodinu došly texty, takže přirozeně nezbylo nic jinýho, než vymýšlet věci na místě. Odrazilo se tohle na tvé tvorbě? Jde z ní citit agrese a oproti klasickým textům i jistá improvizace. Tak agresivita je základní lidská vlastnost. Bez toho se obejít nejde. S tím jsem se naučil žít. Takovej jsem. Co se týče formy, freestyle ti určitě ukáže, že aby tvý treky žily i na pódiu, není mít dobrý mít všechno nalinkovaný. Podle mě nemusí mít každej track refrén, ani dvě sloky a tři refrény. Freestyle nejspíš může za to, že se v tomhle omezenej necítím.

Dáváš tedy ve svém tvůrčím procesu důraz na to, aby tvoje tracky fungovaly hlavně live?

To je různý. Záleží track od tracku. Nedá se říct, že bych vyloženě dával něčemu přednost. Myslím, že to musí fungovat všechno dohromady.

Když pomineme tvoje první EP Můza Králik, dostáváme se konečně k tvému novému mixtapu Causa Králik. Řekni nám tedy, co od něj může posluchač očekávat.

Zhodnocení toho, jestli je mixtape lepší než EP, nechám na lidech. Pro nás to každopádně byl posun kupředu, ať už ve zvuku, v pracovních postupech, nebo co se hostí týče. Instrumentálně je to půl na půl. Polovina treků je kompletně autorská, druhá polovina jsou smíchaný instrumentálky z vinylů. Většinu produkce dělal Cuby, dva treky jsou Bussyho, jeden kámoše Jareda Baileyho z New Yorku, kterej si do toho i sám zarapoval. No a čekat můžeš všechno. Srandu, pravdu, emoce,a myslím i dost témat. Kvalita.

Když už jsme u těch featů, koho dále můžeme slyšet na tvém novém mixtapu hostovat?

Kde bych začal. Třeba Khomator, s kterým jsme udělali track pro tohle město a pro lidi, co jsou s náma i proti, aby bylo jasný. Dál Slovák StopercentDramatikz, track se zas pro změnu týká párty a srandy. S Míšou Jančíkovou alias Nailou jsme udělali dvě pecky, spíš takový poslechový věci a konečně DJ Odpor se mnou zapracoval na treku Streetworker, kterej je hlavně o drogách, už podle názvu, viď .-)). To už by ti mohlo stačit, ne?

V pohodě. Taky jsem si všim že v jednom songu cutuješ Vladimira518.

To né já. To Odpor :)). Je to přímo ten trek Streetworker a já k tomu můžu maximálně dodat, že tohle jméno uznávám.

Tak já můžu dodat, že nejsi vůbec sám. Teď nám ještě pověz, jak dlouho jsi na CD makal? Jak to šlo s vydáváním? Kdo dělal booklet?

Tak trvalo nám to cca pět měsíců, další čas zabralo řešení právě bookletu, příprava proma, sponzoringy, lis a všechny ty příjemný věci okolo, co sice nemusím, ale nejde to jinak. A aby bylo jasný, tak už jsme vyšli. Booklet dělal Ady z Metancity.cz, tak jako na EP, co na něj říkáš?

No zdá se mi dost v pohodě, má to takový nádech galaxie přání.

No jasný. Přej si, co chceš, uvidíme, co si vylosuješ.

Kde se natáčely jednotilivé treky?

Ve studiu BussynessLand, což je studio DJe Bussyho a zároveň první studio v Ově, které nahrává hlavně hip-hop. Cenově je dostupný pro každýho a zvuk dost solidní. Ostatně uslyšíš sám.

Řekni mi pět slov, které se ti vybaví k nove desce.

Ty vole, můžou bejt i spojení slovní .. ?

No jasně..

Čurákův mlýn, demence, fáma, fanatismus, konečná.

OK, co si z toho lidi vemou, necháme na nich. Prodáváš za 180. Kolik máš CD's a je edice limitovaná?

Mám dost pro každýho, limitovaná tentokrát není. Bylo EP. Prodává se v síti hiphop shopů Queens, Titty Twister – Ostrava, Bidolido – NJ, Opava, ve studiu u Bussyho, na našich koncertech a u tvýho dealera.

Na co tě lidi můžou pozvat v klubu?

Dobrá vodka, absinth, blunt, na svý narozky anebo podle nálady.

Kde se o tobě lidi můžou dovědet víc?

www.azurit.cz, www.myspace.com/adyoz, www.azurit.cz

OK, myslím tedy, že jsme se dozvěděli vše potřebné, napadá tě něco na závěr?

Jo. Vosumnáct set a ádios )).

Dobře tedy, díky za rozhovor a přeju hodně zdaru.

Tagy: Adyos, rozhovor, Cuby DJ Bussy, Causa Králik, Ady, Naila, Jared Bailey, Khomator, Odpor, BussynessLand

Rubrika: Články, 8. června 2008, KotelKomentáře

09.55 - 8. června 2008

"D  

ty vole vostrej vostravskej rap,tesim se vole!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama