METANCITY – nejen Hip hop

Tafrob a Moja reč na Nugget Scratchi, rozhodně zajímavý to večer / Report z Flédy

Po menší přestávce se na brněnskou Flédu vrátila série hiphopových akcí Nugget Scratch, na kterých se pravidelně objevují nejslavnější jména z česko-slovenské scény. Tentokrát se do klubu, vedle něhož dělají ten nejlepší gyros/kebab v Brně, podívaly dvě spřízněná tělesa, jež si ve svém rapu rozhodně neberou servítky. Jako první se na pódium dostavil domácí bad boy Tafrob, který s DJem Maztahem za zády připomněl, že v Brně není zase taková nuda, jak se traduje. Coby druhá se před návštěvníky Scratche postavila Moja reč a.k.a. SupaDelik z Handlové, a to společně se svou tříčlennou kapelou, s níž objíždí tuzemské kluby v rámci jejich aktuální Makaveli Branded Tour. Abychom zmínili veškerý odehrávající se program na hlavní stagi, doplňme, že vedle moderující Queens dvojky se všichni dorazivší mohli zúčastnit podívané na taneční battly v kategoriích holky v. holky a kluk v. kluk.

Při mém příchodu s obtisknutou kočkou na rukou hrál zrovna DJ Maztah, a to tak, jak se na každé správné party sluší a patří. Taneční materiál prokládal slušnými skreči zhruba do půl dvanácté, kdy se zjevil DJ Moral a jeho kolega za mikrofonem Luigi, aby se asi omluvili za mírné zpoždění a po menších technických komplikacích uvedli čtveřici toho večera soutěžících slečen, z nichž o fous vyhrály zástupkyně Beat Upu. Ještě breakdance a pak už se za kola z oceli navrací DJ Godzilla. Začátek vyplní jakože orient instrumentálka Knockoutu, jíž brzy doplnil Tafrob i textem. Holky i kluci v přední řadách šílí, jasně se ukazuje, kdo je tady doma. Navzdory panujícímu jen tak tak snesitelnému vedru Taf nakládá energicky po celý čas jeho vystoupení.

To sestávalo dle očekávání z jeho debutu Není co ztratit, ale došlo i na všechny tři skladby z jeho singlu Nuda v Brně, přičemž ta úvodní sklidila největší ohlas, a pak také na Jay Dieselovu Je to jen tvůj boj, kolaboraci s mississippským Kamikazem a v neposlední řadě na první singl Illuzionists. Právě tato skladba znovu potvrdila to, co si myslím od Kempu, kdy Tafrob pobavil svým nezapomenutelným přirovnáním „zlomený jak Jágrův malík“, a sice, že, ačkoli část textů je mně osobně buď nic neříkajících, nebo rovnou nesympatických, Tafrob umí napsat text složený ze silných rýmů. Při koncertu si k talentu přidejte slušné podání a určitě nebudete po jeho skončení cítit zklamání. A abych trochu napravil jisté nedostatky z recenze; refrén v Chtěl jsem mít je skutečně strašný a za uši tahající, přičemž mě stále nepřestane udivovat zařazení této osobní skladby před něco tak povrchního, jako je Striprep.

Komplot je super kapela, myslel jsem si od slavného dema Mojí reči z roku 2004. Po jejím hraní na Flédě si to myslím stále, ale s mírným ale. Musím říct, že mě překvapil hudební žánr, který společně se Supou a Delikem vpasovali do jejich pecek. Nic proti kytarám a tvrdšímu ražení, ale v případě, že nemalá část lidí odejde, a tak hlavní sál Flédy nezbytně čeká snížená kvalita zvuku, což se podepíše především na obtížné srozumitelnosti rapu, takový výběr nevidím jako tu nejlepší volbu. Snad i díky různým úpravám, kterými byly opatřeny jednotlivé skladby po textové stránce, mi nějaký čas trvalo, než jsem přišel na to, jaká skladba zrovna zní. Nadto jsem se dočkal i nějakých novinek, takže mé zmatení bylo o to silnější. V každém případě mohu říct, že koncert sestával povětšinou ze skladeb MR mixtapů. Nejvíce potěšila o „smrti“ hip-hopu pojednávající věc, kdy muzika kopírovala sampl z beatu Nasovy hymny Hip Hop Is Dead, plus závěrečný Supův asi freestyle měl také něco do sebe.

Co si S s M mysleli poté, co se několikrát ptali, jestli mají v Brně „fanušikov“, a dostalo se jim spíše rozpačitých reakcí, nevím. Na rovinu ale mohu říct, že narozdíl od předcházejícího Tafroba to už s ovacemi nebylo tolik mohutné, což je jistě škoda, protože oba rapující i přes zvukové i další (opravdu tam muselo být tolik světla a dýmu dýmového?) nedostatky zapůsobili a zanechali na mně dobrý dojem. Zvlášť oceňuju snahu k přistupování ke tvorbě jinačím způsobem; se živou kapelou se dají dělat všelijaké věci (nejen na koncertě), byla by škoda, kdyby se toho nevyužilo.

Takže si to shrňme. Venku bylo vedro, na Flédě taky… a možná místy ještě větší. Tafrob odehrál více než slušně, Moja reč vlastně taky, ale zvukově to chtělo dotáhnout (pořádně). Vystupující naznačili, že ve svém uměleckém projevu mohou bez problémů pokračovat, tedy nahrát a vydat nějakou novinku. O čem T bude rapovat na své další desce, aniž by se nezbytně neopakoval, to prozatím zůstává nezodpovězeno, každopádně rýmy typu singl Illuzionists ukazují, že nadání se nikam neztratilo. Moja reč má kapelu. Sen kdysi každého kluka se stal skutečností a je pouze na nich, jak s ním naloží. Pro začátek by neškodilo zapracovat na předělávkách starších tracků, přičemž podklady by mohly šlapat trochu méně rychle a nadto by mohly dostat více basy, aby se rap tolik neztrácel. Do budoucna už se fantazii meze nekladou.

Tagy: Tafrob, Nugget Scratch, Fléda, Komplot, Michadelik, Supa, DJ Maztah

Rubrika: Reporty a fotky, 5. června 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama