METANCITY – nejen Hip hop

Babylonfest: Brno je multikulturní město, dokazuje plejáda kapel

Babylonfest je projektem Evropského roku mezikulturního dialogu. Cílem festivalu je ukázat Brno jako multikulturní město. Prostřednictvím široké škály kulturních a společenských aktivit chceme oslovit co největší množství brněnských a jihomoravských občanů a více je seznámit s kulturou jiných národů a etnik.

Během čtvrtku až soboty 12. – 14. června se na brněnském Moravském náměstí uskuteční přehlídka koncertů vybraných kapel, mezi nimiž nalezneme např. Son Caliente, Čankišou, Bengas nebo Yellow Sisters. Vstupné se neplatí žádné.

V pátek 13. června navíc proběhne speciální program na nádvoří hradu Špilberk, kde vystoupí Mango Molas, United Flavour a Haydamaky, originální ukrajinské těleso, které na základy západního rocku pokládá své kulturní kořeny.

Vedle koncertů doprovází program řada workshopů a výstavy. Bližší info na Babylonfest.cz.

Akce je pořádána Brněnským kulturním centrem pod záštitou primátora statutárního města Brna Romana Onderky a za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kra­je.

Kumbalu

Pestrý a tanečně laděný instrumentální etnobeat čerpající inspiraci z hudby a folklóru různých zemí a žánrů. Kombinující motivy africké, arabské i balkánské hudby, spolu s rytmikou rocku, jazzu a ska.

Čankišou

Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základěna bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu až po Pakistán.

Son Caliente

Sedmičlenná sestava Son Caliente hraje tu nejautentičtější kubánskou salsu s jakou se můžeme v našich zeměpisných šířkách setkat. Není divu – čtyři členové jsou rodilí Kubánci, sestavu doplňují virtuózní hráči z Itálie, Španělska a Brazílie.

Bengas a přehlídka hudby Romů

Páteční odpoledne bude na Moravském náměstí věnováno romským kapelám. Domácí Brno budou reprezentovat sestavy Lázoků a Bagárovců, jako hvězdy pak vystoupí Bengas z Prahy. Během posledních čtyř let vystupovali Bengas v mnoha sálech v Praze, v Ćechách, na Moravě i v zahraničí. Jejich repertoár zahrnuje východňárské častušky, čardáše, písně Rómů Ruska i Maďarska, balkánský folklór, rytmy Arábie a Španělska a s tím dohromady původní repertoár. To všechno hrají a zpívají Bengas a v rómštině.

Yellow Sisters

Yellow Sisters jsou čtyři zvukové iluzionistky s velkou hudební zkušeností. Tato ženská vokální á capell a kapela prochází s lehkostí napříč žánry. Zastoupení zde má afro, soul, funky, r´n´b, jazz, reggae i world music.

Nebiba

World-jazzový afro-beatový rytmicko-soulový tanečně-ambientní kaleidoskop…

Ekvátor

Multietnická skupina, která vznikla v táboře pro uprchlíky . Je tvořena hudebníky z Iráku, Čečny, Arménie, Gruzie, Maďarska a Čech. Podobně barevný a mnohovrstevný profil má i jejich hudba.

Kititi

Kititi je relativně nový hudební projekt kytaristy Elvise Kititi z Konga, známého ze svého dřívějšího uskupení Tchikuna. Hypnotické předivo kytarové linky odkazuje na sředoafrický hudební styl soukous.

Mango Molas

Slovenská formace Mango Molas hraje hudbu vycházející z afro-kubánské tradice obohacenou vlivy západní Afriky, Arábie, i slovenské lidové melodiky. V roce 2005 získala skupina ocenění Aurel, které uděluje slovenská Akademie populární hudby, v kategorii Objev roku. Koncertní repertoár Mango Molas sestává z vlastní tvorby i převzatých věcí a standardů afro-kubánské hudby (Tito Puente, Buena Vista Social Club aj.).

United Flavour

Temperamentní Španělka Carmen od dětství účinkovala ve vokálních souborech a studovala osm let klavír na konzervatoři. Rodák z Pobřeží Slonoviny Djei od dětství nasával kouzlo africké hudby. V mládí se pak přestěhoval do Paříže, kde se věnoval reggae, r'n'b, hrál na kytaru, perkuse a zpíval. Na jaře roku 2004 vznikají v Praze s českými a slovenskými muzikanty United Flavour. Kulturní vlivy Španělska, Afriky a střední Evropy se v hudbě United Flavour přetavují v energický mix, ve kterém se propojují prvky latina, reggae, dancehallu, r'n'b , soulu a hiphopu. Kapela chce svým působením vyjádřit, že lidé jiné národnosti, jiného původu nebo vyznání mohou spolupracovat bez jakýchkoliv problémů, násilí a bojů, a především se vzájemně obohacovat. Podobným tématům se věnují i texty písní.

Haydamaky

O ukrajinské skupině Haydamaky píší okouzlení západoevropští publicisté: „Tohle je Evropa, jakou jsme dosud neznali!“ Skupina se nedávno triumfálně vrátila z několikaměsíčního západoevropského turné, které zahrnovalo země od Itálie přes Německo až po Skandinávii. Nenabízí totiž kopie západní hudby, ale do rockového základu vkládá vlastní vize hudebního odkazu východních Slovanů. To vše v energickém a efektním mixu s dalšími hudebními vlivy jako je třeba reggae a punk Jejich hudba je často charakterizována jako zakarpatské ska, ukrajinský dub a huculský punk. Haydamaky se doma stali hlasem oranžové revoluce a v zahraničí pak ozdobou řady velkých festivalů. V současné době vydávají své páté album u respektovaného německého labelu Eastblok. Skupina se také stala významným kulturním ambasadorem východní Evropy na akcích jako Lipský knižní veletrh nebo WOMEX v Seville.

Babylonfest

Tagy: Babylonfest, Brno, Moravské náměstí, Špilberk, United Flavour, Mango Molas, Bengas, Kumbalu, Čankišou, Son Caliente

Rubrika: Tipy, 29. května 2008, BabylonfestKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama