METANCITY – nejen Hip hop

Jazz Open Ostrava letos potřetí, hvězdou večera Rhythm Desperados s exkluzivními hosty!

Jazz Open Ostrava ve svém jménu ztělesňuje a říká téměř vše podstatné. Jedná se o jediný ostravský jazzový festival, který se za přítomnosti vynikajících muzikantů a nadšeného publika koná pod širou oblohou. Jeho v pořadí již třetí ročník proběhne dne 13. června, a to stejně jako v minulých letech na Slezskoostravském hradě. Pořádající domácí hudebník Boris Urbánek tentokrát pozval tři formace, jejichž společným jmenovatelem budiž fusion a latino.

Jako první se ostravským posluchačům představí jeden z největších objevů slovenské scény poslední doby, výborný kytarista David Kollár, jenž přijede společně se svým dvojčlenným Bandem. David Kollár a spol. se svým projevem na pódiu i muzikou (album Way From East z roku 2007) ponejvíce podobají českým -123 Min.. Při jejich koncertech vždy funguje ta správná chemie, která se skládá z různorodých přísad s jednotící nálepkou jazz fusion, která i přes svůj široký obsah, co se hudebních stylů týče, se v případě David Kollár Bandu ukazuje jako zásadně omezená.

Od jejího prvního alba Invitation z roku 2004, na němž spolupracovala s triem Roberta Balzara uplynuly už čytři roky, přesto tato původem polsko-kubánská temperamentní zpěvačka nadále pokračuje ve své hudební kariéře se stejným, ba možná ještě větším nasazením. Yvonne Sanchez & Latin Groove Connection patří ke stálicím latinskoamerické hudby v České republice. Yvonne Sanchez diriguje svůj skvělý mezinárodní soubor, v němž lze vystopovat vlivy jak kubánské, tak mexické a brazilské a mnohé další, které představují zejména příspěvky Ondřeje Pivce, Tony Benedeka a Martina Lehkého.

Závěr festivalu bude patřit jedné z nejlepších a nejzajímavějších kapel, jež hrály na české scéně. Rhythm Desperados vstoupili do povědomí tuzemské veřejnosti v roce 2003 jako doprovodná kapela Tonyi Graves, zpěvačky Monkey Business, ale svou existenci si obhájili i sami za sebe, o čemž svědčí například album Volcano, které vyšlo před dvěma lety. Rhythm Desperados vystoupí v rámci ostravského koncertu v pozměněné sestavě, kterou navíc obohatí hned dva respektovaní muzikanti, a sice legenda jazz-bluesové kytary Luboš Andršt a přední evropský saxofonista Štěpán Markovič.

Festival Jazz Open Ostrava 2008 zahájí pochod mladých bubeníků a perkusistů, jenž pod jménem Bum Bum Band vede Jakub Kupčík, jehož si mimochodem budete moci poslechnout i na samotný závěr společně s Rhythm Desperados. Vstupné na festival činí 200 Kč, přičemž studenti platí polovinu a děti do patnácti let jdou zcela zdarma.

Jazz Open Ostrava

Tagy: Jazz Open Ostrava 2008, Slezskoostravský hrad, David Kollár Band, Yvonne Sanchez Latin Groove Connection, Ondřej Pivec, Rhythm Desperados, Štěpán Markovič , Luboš Andršt, Boris Urbánek

Rubrika: Tipy, 25. května 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama