METANCITY – nejen Hip hop

Amon Tobin ve vyprodané Arše aneb velká veřejná sauna / Ohlédnutí za Stimulem

Průběžný festival Stimul přivezl do Prahy další opravdu věhlasné jméno alternativní hudební scény. Jak jste mohli již několikrát číst i na našem webu, jednalo se o Amona Tobina působícího mimo jiné i pod respektovaným labelem Ninja Tune. Pokud byste ale čekali nějaký ostrovní hip-hop, raději odložte tuto představu někam hodně daleko. Amon má s hip-hopem společné tak maximálně samplování (zřídka i toho hip-hopu), ve kterém, nutno dodat, obtížně hledá konkurenci. Rytmy i atmosféra skladeb jsou trochu někde jinde, tím spíše na koncertech. Jak to tedy vypadalo 25. dubna na Divadle Archa?

Ještě než přikročíme k samotnému Tobinovi, je třeba zmínit Lychee Lassi z Německa a Okapiho z Itálie. První parta hrála před Tobinem a předvedla solidní výstup většinu času s poklidnějšími houpavými peckami, občas nějakým zahnutím do hip-hopu či těžko uchopitelného experimentu. To vše ve složený dvou baskytar, bicích a hlavně neotřelého DJe. Po Amonovi nastoupil do téměř vylidněné Archy Okapi. Jeho tekkový set byl namixován z neuvěřitelně zábavných pasáží se základem ze snad celého hudebního spektra (bez klasiky). Sice jsem výjimečně nevydržel až do konce, ale rozhodně ne vinou mladého Itala, nebýt tam on asi bych se odebral do jiného klubu, takhle jsem šel rovnou do postele… Ovšem dost předbíhání, hlavní hvězda totiž nebyla na pořadu jako poslední.

Amon Tobin se měl objevit v 22.00 hodin, tedy po Lychee Lassi a menší přestavě pódia, a tak se také děje. Čekal jsem začátek s něčím z jeho vlastní tvorby, ale to jsem se opravdu šeredně mýlil. Po klidném úvodu začal tradičně kvalitní zvuk Archy prověřovat mistrně promyšlenými remixy nejrůznějších stylů hýbajících dnešními kluby, občas proloženými nějakou pomalejší, či melancholičtěj­ší částí.

Pod Tobinovou rukou se ovšem proměnily v něco tak originálního, že remix je zcela špatné označení. Původní skladba, nebo dvě, byly v podstatě jenom dalším nástrojem. Osobně jsem měl uši nastražené pro jakýkoli náznak hip-hopu a dočkal jsem víckrát, než jsem doufal, a evidentně i vícekrát, než chtěla většina přítomných. Ne, že by to snad nikdo nedocenil, právě naopak, ale dubstepové, drum'n'bassové a podobné hardcore taneční elektronické styly měly mezi publikem rozhodně větší ohlas. Co mě příjemně překvapilo, že bylo slyšet, lépe řečeno poznat, i značně profláknuté club bangery, a to u všech stylů. Všechno bylo ale zlámáno a propleteno dalšími samply téměř k nepoznání. Poměrně promyšlené přechody objímaly někdy značně nesourodé pasáže takovým stylem, že jsem si občas říkal, že pouští jenom hotový set. Ale upřímně, ono by to vůbec nevadilo. Ostatně je třeba zmínit, že jediné, co měl Tobin na stole přes sebou, působilo na první oko jako klasický turntable set bez jakýchkoli novot. Vzhledem k tomu, že vinyly se nekonaly, až tak klasický nebyl. Hrálo se z Numark HDX, což je jednoduše řečeno, takový gramec s 80GB vinylem.

Z vlastního repertoáru Amon vytáhl snad jen tři nebo čtyři skladby, všechny z posledního alba Foley Room, což myslím trochu zklamalo, i přes nepochybnou kvalitu, nejen mě. Hit Four Ton Mantis zahrál až po svém prvním odchodu z pódia po bouřlivém dožadování se přídavku s velkým úspěchem. Ostatně i předchozí Bloodstone nebo Esther's se okamžitě při první rozeznatelné melodii setkaly v prostoru divadla s vřelým přivítáním. Přídavek ovšem nebyl pouze jeden, a to co, se dělo po odehrání Four Ton Mantis, jsem ani ve snu nečekal. Lidé řvali, skákali, skandovali Archa se doslova třásla. I když to chvilku trvalo, miláček StimulAmon Tobin nakonec opravdu vylezl. Jestli jsem nečekal druhý přídavek, tak o to víc mě rozsekalo jeho složení. Po téměř ambiento-noisovém úvodu nekompromisně najely metalové kytary Slayer říznuté breakovými samply. Reakce lidí byla šíleně euforická a po tomhle už opravdu málokdo čekal něco víc.

Co dodat na závěr? Skvělé výkony všech zúčastněných, skvěle organizačně i technicky (zvuk i efekty jsou na této úrovni v ČR opravdu špičkou) zvládnutý večer. Zábavné, energické a taneční rytmy v chytrém kabátku. Vyprodaný sál, což se asi podepsalo na teplotě. Stimul je opravdu perličkou na české hudební scéně. Vůbec se nepovažuji za posluchače experimentů a málokdy znám jména vystupujících dříve než si je přečtu na line-upu. Ale po pár pokusech na vlastní kůži zjišťuji, že se rozhodně vždycky vyplatí zapátrat a klidně zajít naslepo. Další díl ze snad nekončícího seriálu přiveze hvězdu Mikea Pattona a nepochybuji, že my určitě budeme při tom.

Tagy: Amon Tobin, Stimul, Divadlo Archa, Ninja Tune, Adventures in Foam, Cujo, Permutation, Bricolage, Supermodified, The Foley Room, 4 Ton Mantis

Rubrika: Reporty a fotky, 7. května 2008, FreezingKomentáře

15.16 - 7. května 2008

tobin  

byl paradni – ale archa a vzduch v mezipatrech a teplota v hlavnim salu byla otresna, to i v saune je zima


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama