METANCITY – nejen Hip hop

Mike Patton posilní Stimul Festival, Amon Tobin vystoupí již za tři dny!

Pražský Stimul si definitivně zaslouží přízvisko „nejvelkolepější festival alternativní muziky“ v české historii. Zatímco pan producent Amon Tobin se už jistě pomalu chystá na svůj koncert v Divadle Archa, který proběhne za tři dny, pořadatelé Stimulu zveřej­nili další jméno, kterými se jejich činnost bude prezentovat. To jméno nezní jinak než Mike Patton, což bude zřejmě největší hvězda, jíž minimálně letošní ročník přivítá.

Mike Patton se proslavil svým zpěvem v kapele Faith No More. Po jejím rozpadu se podílel na bezpočtu, pokud jde o žánry, naprosto různorodých projektů, přičemž se nebál ani popových přesahů v podobě superkapely Peeping Tom, jíž jsem shodou okolností viděl na její světové premiéře před několika lety na belgickém festivalu Dour. Že šlo o vůbec nejatraktivnější koncert, potvrdil počet sledujících návštěvníků, který byl zřejmě největší ze všech tamních koncertů.

Mike vystoupí se svým aktuálním projektem, který tvoří spolu s italskými ZU dne 17. června v Divadle Archa. Vstupné v právě spuštěném předprodeji činí 590 Kč, na místě bude o sto korun dražší. Více informací v přiloženém životopise.

Tisková zpráva:

Mike Patton se v průběhu devadesátých let proslavil po celém světě jako charismatický zpěvák skupiny Faith No More. Po zániku své domovské kapely začal Patton naplno iniciovat hudební projekty, jejichž stylová různorodost sahá od freejazzu přes hip hop a elektronické experimenty až po alternativní metal. Založil si vlastní label Ipecac, na kterém dává příležitost nadějným alternativním kapelám všech žánrů (mj. dälek, kteří už se na Stimulu předsta­vili). Při vůbec prvním sólovém pražském koncertu mu budou zdatnými spoluhráči italští ZU, kteří holdují originální a tvrdé fúzi free jazzu, hardcore a punku.

Zpěvák a hudebník Mike Patton je jednou z nejoriginálnější osobností současné hudby. Jeho neortodoxní a nevyzpytatelná hudba se vždy a za všech okolností vymyká zaběhnutým standardům. Patton je také proslulý svým neuvěřitelným hlasovým i žánrovým rozsahem a zároveň je schopný adaptovat se na jakýkoliv hudební styl. Účinkuje současně na albech tak stylově rozrůzněných uskupení, jakými jsou např. experimentální metalová skupina Tomahawk, groteskní stylový mišmaš Mr. Bungle nebo deathjazz metaloví Fantomas. Kromě toho spolupracuje s beatboxerem Rahzelem, newyorskými downtownovými jazzmany, objevuje se na albech Björk anebo v poslední době v elektronickém projektu s Christianem Fenneszem. Za pozornost také stojí jeho méně známé projekty a spolupráce s experimentálními hudebníky formátu Johna Zorna, Merzbowa či Boba Ostertaga.

Další z Pattonových důležitých aktivit je umělecké vedení labelu Ipecac, na němž vydává hudbu dle svého gusta, hudbu nekompromisní a multistylovou. Záběr vydavatelství je stejně široký jako u jeho vlastních projektů – nabízí jak melancholické písničkářství Johna Erika Kaady, tak i metal skupiny Isis, hip hop dälek nebo symfonické skladby filmového klasika Ennio Morriconeho.

Pattona můžeme považovat za stejného, ne-li mnohem drsnějšího chameleóna a guru hudby, než jakým býval David Bowie, ovšem s tím rozdílem, že když už koketuje s nějakým žánrem a klidně i písničkovým popem (jako ve formaci Peeping Tom), tak vždy z výrazně cynické a nekompromisní pozice.

Jeho zatím velice čerstvá spolupráce s italskými ZU se řadí k Pattonovým nejtvrdším projektům, nikoliv nepodobným síle a údernosti jeho skupin Fantomas nebo projektu s Johnem Zornem a Ikue Mori Hemophiliac. Italské trio saxofonisty Luca T Mai, bubeníka Jacopo Battaglii a basisty Massimo Pupilly, jehož základem je dokonale sehraná rytmika svou směsí hardcoru, free jazzu a punku Pattonovým hlasovým explozím skvěle vyhovuje. Patton známé hudební styly rozbíjí svým neopakovatelným expresivním hlasovým projevem a dodává freecoreové hře italských následovníků No Means No bestiální zvukové polohy.

Ipeac
Mike Patton
Mike Patton na Musiczone.cz
Mike Patton Myspace
ZU

Tagy: Mike Patton, Divadlo Archa, Stimul Festival, Amon Tobin, Ipeac, Faith No More

Rubrika: Články, 22. dubna 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama