METANCITY – nejen Hip hop

Kdo hulí, ten umí. Method Man a Redman hulí moc a taky to tak vypadalo! / Report z pražského koncertu

Událost jara měla své jméno, místo i datum. Method Man plus Redman, Aréna HC Sparta Praha, 11. dubna. Nesmíme chybět. Vstříc tolik očekávanému koncertu vyjíždíme, spolu s několika desítkami dalších fans, už v jedenáct dopoledne. Slunečná Praha nás vítá v brzkých odpoledních hodinách. Čas do koncertu jsme strávili nasosáváním, samozřejmě atmosféry města, jsme přeci profíci.

Kolem osmé dorážíme před halu stadiónu, kde pobíhá několikasetčlenný dav. Prodíráme se do útrob haly, dáváme pivko a panďuláka a jdeme se zahřát do společnosti spratků z Handlové s jejich Komplotem (neplést s kompotem, ani s kompostem). Hala je zaplněná opravdu solidně. Blíže než ke zvukaři, který je víc než padesát metrů od stage, se nedostaneme. Fans jsou i po obou stranách tribuny a vše nasvědčuje tomu, že budeme svědky kotle jaxfiňa, hlavně doufejme, že přijde Míša Jílková a nebude moc „hááááj“.

Komplot hraje parádně, Delik a Supa jsou delikátně sjupa. Koncert se mi líbil, zvuk sice nebyl úplně nejlepší, přesto dobrá show. Jejich tour bude určitě peklo, takové vystoupení si člověk užije spíše v klubu, nezmeškejte. Pio Squad nastupují na scénu hned po Moja reči a spouští svou pověstnou show. Zazněly nové pecky a samozřejmě staré klasiky. Hostoval i LA4 Boy, který se na nové desce objeví. Z koncertu jsem moc neměl, protože jsem musel odejít asi v půlce a taky zvuk nebyl úplně oukej. Zvuk vůbec nebyl ořechový vlastně po celý večer. Aby bylo jasno.

S mírným zpožděním oproti line-upu přibíhají na stage ti, díky kterým jsou dnes všichni tady. Meth a Red přicházejí v klidu, jejich monstrózní hlasy ale brzy probouzí i toho nejzarytějšího pesimistu. Přes drobné problémy s mikrofóny na začátku dávají naši dva Rockwildaz bezmála devadesátiminutovou show, která rozbíjí celý stadión. Johny Blaze a Funk Doctor Spot začali několika hostovačkami, které vyšly na cizích deskách jako například známá 4–3–2–1 od LL Cool Je. V repertoáru nesměly chybět některé jejich sólo počiny a samozřejmě pecky z famózní desky Blackout!. Atmosféra byla šílená.

Na obou rappaz bylo vidět, že si koncert užívají naplno. Když náhodou potleskosmíchoměr nezaznamenal hodnoty nad požadovanou minimální hranici, zařval Red „heeey madafakaz, i cant hear you, now, in Prague is Methodmaaaaaa­aaaaaan and Reeeeeedmaaaaaaan! You know?“, načež přišla publikumoidní vlna, z které bolí uši. Lidi si jsou vědomi, že když dají max., tak taky max. dostanou. Do davu nelétaly jen obří polystyrénová písmena M E T H R E D, jež tvořila kulisu na pódiu, ale taky samotní interpreti, kteří v zápalu eufórie několikrát skákali do lidí, přičemž na nich šla vidět až dětská radost. Method Man vyběhne na obě tribuny a dáva odtama nejen rap, jak to umí jen on, ale samozřejmě čeky lidem, kteří prožívají svůj den D.

Nezazní jen pecky typu How High a How High Part 2, u které celý stadión skanduje „smouk čibáá čibáá, smouk čibáá čibáá“, ale dostane se také na věci, které bych nečekal, jako třeba klasiky a nestárnoucí mega hity Triumph, M.E.T.H.O.D.MAN, Ice Cream od netopýřího kolegy Reakwona. Ke slyšení sice nebyly některé bomby z alba Blackout!, ale zbytek mi to bohatě vynahradil. Jako vždy, když dojede někdo z Wu Family, přišla na řadu vzpomínka na ODBho a další zesnulé rappery. Rozhodně to neberu jako klišé, jde v tom vidět síla a respekt, jenž se dnes vytrácí.

Již tak vygradovaný koncert vrcholí dalšími dvěma překvapeními, a sice peckou Rapper's Delight od Sugarhill Gangu, která v podání M+R nabírá jinych levelů a poté geniální instrumentálkou Kick Push od Lupe Fiaska z desky Food and Liquor, do níž se s námi MethRedem loučí. Celý stadión tleská do rytmu instra, úžasný závěr úžasné show. Kdo hulí ten umí, M+R hulí hodně a umí ještě víc. Energie a strikce, kterou v Praze předvedli, byla nadstandartní.

Plní dojmů hledáme něco k jídlu a sedáme si do uličky vlaku, který rozveze naše znavená, opilá a šťastná těla zpět k rodné Ostravěnce. Tohle byl koncert, jehož stálo za to vidět, a vás může jen hodně mrzet, pokud jste na něm nebyli. Rozhodně mrkněte na Youtube, kde najdete spousty videí. Jedinou nevýhodou – jak už bylo řečeno – byl zvuk, ale i tak se tato událost nevyrovnala ničemu z poslední doby. Díky všem promoterům za to, že nám plní naše vlhké sny.

Tagy: Method Man, Redman, Methodman, How High, Prague, Aréna HC Sparta Praha, reportáž, Say, Blackout!

Rubrika: Reporty a fotky, 14. dubna 2008, KhomathorKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama