METANCITY – nejen Hip hop

Kenta: Mám první EP s deseti trackama, jedno CD ale nikdy nestačí / Rozhovor

Kentu jste mohli zaregistrovat například na desce Silezja unja, kde však spíše zpívala než rapovala. V současnosti vydává tato teprve sedmnáctiletá female MC z Bohumína své rapové EP, které je historicky prvním podobným počinem v ČR. Tohle si zaslouží minimalně rozhovor. Čtěte, jak na tom tahle mladá rapová naděje je a co provázelo vznik jejího alba. Poslední věc – Kenta se zúčastní vysílání pořadu Hip Hop Factory rádia Helax, a to příštího úterý v obvyklý čas. Pouštět se budou její skladby atd.

Ahoj Kento. Předpokládám, že tě již mnoho čtenářů zaregistrovalo, přesto, řekni nám ve stručnosti něco o sobě.

Elo! Jmenuji se Kateřina, jsem z Bohumína, je mi 17 let, studuji na osmiletém gymnáziu, moje míry jsou 90/60/90 a soutěž krásy bych chtěla vyhrát pro světový mír… Dobře a teď už vážně! :) Všechno až po ty míry platí! Jsem ukecaná exhibicionistka a slovo stručnost není v mém slovníku, takže radši k další otázce.

Vím o tobě, že jsi zpívala v kapele 5A/PM a poté jsi začala koketovat s rapem. Je tomu rok a za tu dobu slyším obrovský pokrok, čím tě tolik oslovil rap?

Mě by hrozně zajímalo, kde jste na tohle přišli, protože to neslyším poprvé. Kapela 5a/pm vznikla vlastně jen proto, že mi tři kamarádi, kteří už rapovali nějakou dobu, slyšeli moji z legrace vzniklou domácí nahrávku a ukecali mě k dalším věcem. Pak se k nám přidal i pátý Bon@s a na společných zkouškách byla hrozná prdel! Já jsem však od začátku rapovala a zpěvu se bránila, jenže klukům i pár lidem se to líbilo, tak jsem tam vždycky něco okrajově kvákla. Rap mě oslovil tím, jak umí být osobní a co všechno umí vyjádřit. Když chceš, pochopíš, o čem ti lidé mluví. V tomhle byl v mém vztahu k rapu největším mezníkem Repertoár. Dneska už je rap jiný, všichni a všechno se vyvíjí, ale rap je to pořád a já ho miluju!

Cítíš se jinak jakožto raperka v sukni? Dostávají se ti reakce typu „na holku dobrý“ nebo „rapovat neumí, ale dal bych si říct“? Pociťuješ nějakou dávku sexismu, nebo je tvé pohlaví za mikrofónem předností?

Cítím se jinak, protože jsem asi jediná, která tu sukni fakt nosí! :) Mě totiž hrozně štvou ženské, které mají pocit, že na rap je třeba být z poloviny chlap a svoji ženskost maskujou XXL kalhotama, kastrolem na hlavě a kupou sprostých slov a přitom flow nenajdeš ani v podprsence. V takových případech se nemůže mluvit o female rapu, ale spíš o fejku. Female rap teď prožívá ohromný boom a je čím dál tím víc žádanějším zbožím. Možná i proto jsem se nesetkala s větším negativním ohlasem, ale sexismus tady samozřejmě byl, je a bude. Já nad tím nijak nepláču, naopak je zase o čem psát. Důkazem toho je track Posílám pápá. Beru to spíše jako přednost.

Je ti teprve sedmnáct, přesto vydáváš historicky první female rapové CD v republice, jak probíhaly práce na něm?

Jé, to zní tak majestátně!:D Práce na CD probíhaly tak, že jsem si tento fakt nestihla ani uvědomit. S JoeLem (producent celého alba) jsme spolupracovali v klidném tempu od června. Někdy v říjnu nás napadlo demo, které by vyšlo na nový rok. Já jsem toho ale udělala nakonec víc. Další plán tedy byl příprava EP v klidu a míru někdy do března. Nějak jsem se rozepsala a v úmyslu byla najednou placka s deseti kouskama. V tu dobu na mě ale jeden nejmenovaný havířovský rapper začínající na K upletl bič, protože mi sdělil, že v dubnu prostě křtím! :) Půlka věcí nebyla vůbec nahraná, JoeL se ještě rozhodl pro nějaké předělávky a já začala počítat dny. Nakonec se vyskytl největší problém v komunikaci a přecenění volného času z JoeLovy strany, který měl udělat i kompletní mix. Z toho mě nakonec vysekal Digaz – díky! Aby toho ale nebylo málo před týdnem jsme ještě byli v Praze točit klip a fotit něco na booklet. 3/4 práce na desce vlastně proběhly za poslední měsíc. A o drobných kixech a problémech doprovázejících mně v průběhu už radši nebudu mluvit! Jediné, co se nestihlo, je přejmenování desky. Slovo EP nám nějak přirostlo k srdci, takže mám první EP s deseti trackama.

O čem tvá deska bude, na co se můžeme těšit?

Já jsem vlastně začátečník se smíšenými pocity. :) Takže o tom to celé je. Tracky na CD jsou dokonce seřazeny přesně podle jejich vzniku, takže si myslím, že je zcela zřetelné čím jsem po celý ten rok procházela, odráží se tam mé nálady, pocity z nového světa, do kterého jsem tak vkročila a jsou tam i věci, které se zaměřují na konkrétní problémy, jenž mě potkaly. Ať to bylo ujasňování vztahu s člověkem, pro mě hodně důležitým, v tracku Otázka či totální psychický propad a následné odražení ode dna v tracku Jdeme dál. Navenek to tak možná nevypadá, ale je to hodně osobní. Popsala by to asi křivka začínající někde uprostřed, klesající hluboko dolů a nakonec stoupající ještě výš než do výchozí pozice. Krásné je, že to začíná i končí na párty – to jsem celá já. :D

Máš sponzoring. Firma Free-Dee ti zaplatila klip a vydání CD. Jak ses k takovýmto kontaktům dostala?

Mno, Jako slepý k houslím. :) Můj dobrý kamarád Traget z Karviné je jedním z breakařů v Break Bones Crew, s nimiž Free-Dee spolupracovala na narozeninových battlech BBC. Free-Dee totiž podporuje street culture jako takovou: break dance, street dance, sk8ters i rapery a writtery, prostě street. Trago se o mě zmínil a já dostala pozvání koncertovat na jedné z jejich akcí v pražském Palladiu. Tam jsem se seznámila s Davidem, což je šéf Free-Deečka, a probrali jsme naše zájmy. Já ho pak požádala o sponzoring, ale David mi nabídl mnohem víc a já mu tak budu asi do smrti vděčná. Doufám, že to nebyla první a poslední spolupráce. Chcete-li čekujte, kdo může za mé CD na této adrese.

Jaké bylo natáčení klipu v Praze?

To byl jeden velký smích! O ten se starala hlavně parta mých kámošů, Bohumíňáků žijících v Praze, plus Daz. Všechny je v klipu uvidíte. Atmosféra úplně neuvěřitelná. Natáčet jsme začínali v 11 hod. dopoledne na Strahově, kde o větrné efekty nebyla nouze.On to byl spíš takový menší uragán! Když jsem se octla na kamenném zábradlí, za mnou výhled na Prahu, pode mnou 3 metry nic a pak prudký svah, tak jsem měla o adrenalin postaráno. Tam jsme strávili asi tři hodiny a přemístili jsme se do Mostu, kde ten den probíhaly break a streetdancové battly. Natáčet jsme začínali až kolem sedmé čekali jsme totiž na tmu. V klipu tak uvidíte mostecké tanečnice a opilého breakaře, kterého jsme ve dvě ráno vytáhli z oslavy třetího místa před kameru. Celé natáčení skončilo v pět ráno kdy jsme bouchli šampusy a jeli se vyspat.

Co říkáš na ostatní kolegyně z branže u nás? Nedávno vyšel v BBaráku článek o female raperkách v ČR, považuji za docela nefér, že jsi ve článku nebyla taky. Jak to bereš?

Tak samozřejmě můj největší obdiv patří Laře 303! Právě ona se snažila mě do tohoto článku o rapu v sukni dostat. Nepovedlo se a žádná z nás neví proč. Já to ale neřeším. Oni na mě ignorací, já po nich CD a úsměvem. :) Pokud nechají první female rapové CD v ČR bez povšimnutí, jejich problém! Já se teď jen těším na osobní setkání s Larou 19. dubna, kdy nás spolu můžete vidět na jednom pódiu na akci Queens Rappin' v havířovském Helax clubu Stodola. Dále vím něco málo o působení Groopi a MC Zuzky. Komentovat, srovnávat nebo hodnotit je nebudu, mě tahle funkce nenáleží, hlavně pro úplně odlišný styl jejich tvorby než jedu já! Jinak to mám ale s Julay. Mladá slečna z Prahy, rapuje rusky i česky, je energická prostě taky taková dáma, co umí tasit drápky! Plánujeme společný koncert 2. května jako předskokanky Jurassic 5 ve Stounu, ale ještě nic není jisté!

Co máš v plánu na nejbližší měsíce?

Snad si na chvíli odpočinu a pak se vrhnu na psaní domluvených featů a pomalu zase začnu tvořit nové věci – jedno CD nikdy nestačí. Těším se na to, protože jsem domluvená na spolupráci s novými producenty. Každý dělá něco jiného takže budu experimentovat. Taky se těším na nějaké aktivity s nově vzniklým labelem Repromanifest. uvidíme co bude.

Kdy vyjde tvé CD, za kolik ho seženeme, kde a jak to máš s koncerty?

CD vyjde hned po křestu díky tomu, že se Free-Dee postaralo o lis a trochu se postará i o distribuci. Bude stát 150 kaček a seženete ho pravděpodobně na křestu, u mě, na stránkách Free-Dee, snad domluvíme i Queens shopy. S koncerty je to zatím neurčité. Po křtu v Havířově mám v plánu akorát 2. května již zmiňovaný Stoun, jelikož mé CD podporuje i rádio Spin, domlouváme druhý, tentokrát pražský, křest v jejich kompetenci. Pak jsem něco zaslechla o podobné akci jako naše Queens Rappin, ale blíže do Čech, zatím se ale neví nic bližšího. A poslední nabídku mám na koncert v červnu na openair fesťáku v Havířově. Do budoucna doufám něco přibude.

Máš poslední slovo, využij ho.

Chtěla bych poděkovat za to, co mám všem, kteří se o to jakkoli přičinili – sama bych to nezvládla. Pak zdravím všechny úžasné lidičky z projektu Silezja unja, kluky z Polska a všechny fans, kteří mi píší. Doufám, že se CD bude líbit. To by pro mě bylo velké zadostiučinění za to úsilí, které jsem do toho vložila nejen já. A i když nejsem miss – ten světový mír by nebyl k zahození. :) Zčekujte můj profil na myspace. Posílám pápá a jdu si udělat guláš…

Tagy: Kenta, rozhovor, 5a/pm, Do roka a do dne, Daz, Jurassic 5, Lara 303, female MC, Free-Dee

Rubrika: Články, 10. dubna 2008, KhomathorKomentáře

10.52 - 10. dubna 2008

Mmm…  

A nahodou nevíte kde se dobrat k tvorbe G-moneyeho? To vypada jako by 1a1 umreli…tak me zajimaj co delaj jeji clenove…a vim ze delej ale zatial nikaj nic..:(


11.07 - 10. dubna 2008

já  

se moc těším na křest…ale Kateřino probůh proč klip v Praze????????ně­jak mi to hlava nebere


13.46 - 10. dubna 2008

BIG UP  

fandim!BO!!!!!


14.01 - 10. dubna 2008

 

Kenta kufa nespiiiii…

jen tak dal holka…


14.30 - 10. dubna 2008

 

S tou sukní a podpatkama naprosto souhlasím :)

jebat xxl pytel


20.18 - 10. dubna 2008

 

lazy-o :bro, tady by se nedockala ani za sto let, kdyz je moznost proc ne? i kdyz ja bych treba v klipu v Praze od prazaku nechtel treba panorama hradu, ale nevidim v tom problem, az bude nekdo podporovat mistni tvorbu a zaplati bez mrknuti klip jako Free-dee, tak se postavime pred NHčko:D


20.21 - 10. dubna 2008

 

VANITO – pokud vím, tak 1 a Ye den jsou asi pasé, ale Daz dělá na sólo desce a Bagr robi něco s Alarmem


21.26 - 10. dubna 2008

coze  

Jurasik Fajv ve stounu WOW


21.51 - 10. dubna 2008

 

Zlatíčko, přesně jak řekl Nikis…já počítám s tím, že se najdou tací, kteří mě obviní ze slezskozrady, ale v Praze se funguje naprosto jinak a to já k tomu co chci potřebuju.A zrovna Free-Dee si moc nezaslouží aby jste se na ně dívali jako na ty podlé pražáky, protože zrovna oni nás chtějí dostat trochu do podvědomí.Možná se teď smějěte, že melu hovna, ale najděte někoho jiného kdo by byl třeba schopný protlačit track ode mě od Gest a od Hostú na Spin?…možná tací existujou, ale neudělali to. A nevidím důvod nevyužít hozené rukavice, když mám tu možnost!.....­....Jinak díky:D A 19. kalimeeeeee


00.41 - 11. dubna 2008

 

alien – bohuzel v nekompletni sestave…


09.39 - 11. dubna 2008

asi taky nedorazím  

:OD.......Souhlasím …ne každý by odmítl možnost nechat si natočit klip. Oto nejde. Jde spíše oto, že holka, která je doslova ,, ze severu Slezka" má ve svém prvním klipu majestátnou matičku Prahu.........ale chápu.....nic vezlém.....jde o to aby byl klip.......„né o to co v něm je“.......však ono se to prodá........ lidem už je jedno co vidi nebo sliší.......stačí mega promo a je vystaráno!!
nic ve zlém. Kača je snaživý člověk a maká na sobě!!! BIG 7UP ......a hodně štěstí slinožrouti zabíjí:ODDD


10.05 - 11. dubna 2008

Hhhh…LOLec  

Kdy vyjde album 1a1? A kdy mixtape DJe Lowy? :-D hahahaha Jo Kenta bigup!


10.54 - 11. dubna 2008

KÁJO  

to všecko vyjde až jim to vyjde!!......­......:OD....­..všichni jsou moc zaneprázdnění ..........a co ty chlape…nějaký mixtape??nemám v autě co poslouchat..... nemám na tebe kontakt tak3 ti35 tady927 teď25 tak6 fingovaně nápíšu své icq numero. A ozvi se:OD


17.35 - 11. dubna 2008

praha je krasne mesto:)  

stve me ze nemuzu bejt na krestu hold dve akce v jeden den :/ a ja se jeste nenaucil pulit, ale mi si to vynahradime jindy:))


17.48 - 12. dubna 2008

tak dahle divčina  

mě baví nevíc s toho co se tu za tech nekolik měsíců objevilo (myslím tím nováčky)Za pár časů (teda na 17, kšiltku dolů)bude diktovat. a to že klip v Praglu…když bude kvalitní a aspon trochu originálí tak proč ne


21.07 - 12. dubna 2008

Kenta je sqela  

Mas mou plnou podporu holcicko 19.teho VELKA a malej :D


12.41 - 15. dubna 2008

Soutez o CD VECe  

Dnes v HipHop Factory na radiu helax od 19:00 do 22:00.


13.07 - 21. září 2008

cus kento xD  

cau kento xD mozna ze mne znas jsem bebenek od kristyny bracha xD chtel bych te jenom pochvalit ze spivas upe good ;-) jen tak dal ;-) sice nejsem moc na hipec ale ostatni kamosi rikaly ze spivas good ;-) videl jsem aji tvuj novy klip je to proste bezva ;-)))


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama