METANCITY – nejen Hip hop

Jejich 3: Jaké desky jsi si naposledy koupil a proč? Otázka pro lidi z hudební branže!

CD je mrtvé (vinyl zemřel už dávno). Slyšíme to ze všech stran. Jen blázen by si koupil hudbu na cédéčku, když si jí může opatřit buď zadarmo, nebo za mírnější poplatek prostřednictvím některého z internetových serverů. Přesto se i dnes najdou lidé, kteří za kupováním cédéček i vinylů vidí něco více. A právě těmto lidem bude věnovaná tato snad pravidelně, jistě však nepravidelně vydávaná rubrika.

Týden dva zpět jsem začal oslovovat lidi napříč českou hudební scénou. Samozřejmě, že hlavně z mého okolí. Narozdíl od ostatních totiž byla jistota, že mi alespoň odpoví… i když. Jednalo se jak o rappery, tak producenty. Ptal jsem se zpěváků, dramaturgů i byznysmenů, DJů, promotérů, manažerů, ale i muzikantů, vizionářů, mentorů. A jaká byla otázka? Jednoduchá: Jaké tři poslední alba jsi si pořídil a proč.

Někdo se rozepsal více, někdo méně. V každém případě vám dnes nabízím soupisku šesti oslovených lidí a pak mě samotného. V současnosti už mám materiál na další pokračování, které se budu snažit zveřejnit co možno nejdříve, aby to bylo ještě aktuální. Čili, pokud vás zajímá, kdo co, čtěte Jejich trojku.

Jaký to všechno má smysl? Třeba se to dozvíte z následujících odpovědí.

Idea (rapper a manažer IdeaFatte)

Eminem – Encore: Miluju jeho rap. Je to nejlepší MC na světě. Encore desku jsem si stáhnul asi před rokem, slyšel jsem pár věcí a moc mě nebavila. Teď jsem se rozhodnul si ji koupit a naposlouchat a hrozně ji cením. Paradox.

Tata Bojs – Biorytmy: Jedna z mojich nejoblíbenějších CZ kapel. Totálně sem se zabil na nejnovější desce Kluci, kde jste ? a potom jsem se začal dostávat pomalu i k deskám starším a hned, jak jsem se dostal do obchodu s CDs, tak jsem po ní šel. IQ. Melodie. Nápad. Vtip. A právě tohle mám rád.

Sunshine – Dreamer: Super cover, chytnul mě hlavně megahit Top! Top ! The Radio! To je jasná hitovka. Baví mě celá ta deska. Našel sem si v ní spoustu významů a zabil sem se na spoustě melodii.

Jay Diesel (rapper)

Evidence – The Weatherman LP: Sleduju DP dlouhý roky a popravdě jsem na Mr. Slow Flow čekal hodně dlouho. V některých rozhovorech naznačoval již nějakou chvíli, že můžeme čekat jeho sólo LP. Pro mě je Evidence jedním z nejlepších dope rapperů a jeho styl mě moc baví. Tato deska je pro mě jednoznačně nejlepším underground počinem minulého roku, shrnuto, podtrženo: co skladba, to hymna. To je můj názor, proto taky jeho deska nemohla v mojí sbírce chybět!

Kanye West – Graduation: Další člověk, jehož věci – ať už instrumentální, nebo obojí – mě delší dobu baví. Má trefnou lyriku a vše, na co šáhne, se promění v kvalitu. Kanye je umělec a má vše pevně pod kontrolou. Jeho album se dá poslouchat komplexně, což osobně hodně cením a Good Morning mě již delší dobu ráno budí. :) Hlavně je to jiný. Má to svoje kouzlo, proto jsem podpořil koupí originálu!

Mary J. Blige – Growing Pains: Pro mě je to s W. Houston královna rhythm and blues všech dob. Její skladby mě emočně ovlivňují a dokažu se hravě dostat na její vlnu. Její hlas má obrovské charizma. Tuhle dámu bych viděl mile rád naživo, tak doufám, že nám jí páni promotéři v dohledné době přivezou, kor po těch jménech, co tu již byla. Sbírám celou její diskografii a jsem rád za každou její další skladbu! Vím např., že používá ghostwritery atd., ale to nic nemění na tom, že v tom, co dělá, je absolutní jednička. Proto jsem zakoupil její originální disk, a pokud vyjde zase něco nové podpořim zas! Lidi bysi měli uvědomit,že hudba není jen o konzumu,ale i o spětné vazbě fanouška k umělci!

Pavel Giertl (dramaturg klubu Parník)

Michal Pavlíček – Koncert Sazka Arena: Pěkný průřez jeho tvorbou a vkusně doplněn symfoňákem. Líbí se mi Pavlíčkova tvorba, jeho kytarové laufy.

Mike Stern – Who Let the Cats Out?: Výborné CD, ocenil jsem na něm, že kromě jeho stálých spolupracovníků slyším na albu opravdu široký výběr instrumentálních hvěz­d.

Prince – Planet Earth: Ten vždy překvapí svými hudebními nápady. Rád také kupuji jeho DVD, jeho koncertní show nemá chybu.

Sime (byznysmen Queens.cz)

Dizzie Rascal – Maths & English: Kámos objednával CD's z UK, tak jsem ho poprosila, aby mi přibral Dizzieho, Skeptu a Wileyho. V první várce přišli ale jen Dizzie a Skepta. Obojí super, Dizzie už sice vyšel dřív, ale jsem ráda, že mám orig. You Can’t Tell Me Nuffin’ mám jako vyzvánění v telefonu, třískání pokliček styl. Nádherný obal samozřejmě.

Skepta – Gratest Hits: King of grime, konečně má album, takže musím mít, že. Obal je děsný, ale po koncertě v Praze mi ho i podepsal, takže se to zlepšilo, hehe. A v autě se výborně poslouchá.

W518 – Gorila Vs. Architekt: Zatím poslední, CD co jsem si vzala ze shopu. Pražská ikona. Zajímalo mě, co vymyslel a asi nejvíc mě zabíjí Smíchov-Újezd (ft. V3 aka PECholder, nejvíc bílé skvrny, haha). Chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla, ale mám to v autě nejdýl. Obal je TOP, u Wladimira je to povinnost.

OneTwo (rapper a frontman Navigators)

Erykah Badu – New AMErykah: To nejde jinak. Jsem její velikej fanoušek a nemůžu jednu desku nemít. Navíc je to skvělá deska.

Michael Jackson – Thriller 25 Years: To je povinnost. Poslouchal jsem to už jako malej kluk, a to je prostě Bible.

Common – Finding Forever: Měl jsem ho sice vypálený, ale ta deska je tak dobrá, že jsem se styděl a šel jí koupit.

Klára Vytisková (zpěvačka Toxique)

Michael Jackson- Off The Wall: Michael Jackson je pro mě dost velkou inspirací… Mám teď takové Jacksonovské období! :) Na jeho deskách mě ohromuje dokonalá producentská práce Quincyho Jonese!

Róisín Murphy- Ruby Blue: Už jsem se jí dost naposlouchala v Moloku a její první sólovka je super úlet! Dokonalá jsou hlavně její živá vystoupení… převleky, komunikace s publikem… mmm, no inspirace!

Navigators- Sky Travellin‘: Opravdu s velkou radostí si koupím CD dobré české kapely! A Navigators jsou kapela, kterou opravdu ráda podpořím! Momentálně jsem se zamilovala do basové linky v písničce Still Urging! Sakra, pořád ji mám v hlavě. :)

Ravenak (autor, vždy nespokojený kritik)

Autopilote – Ido: Protože Roman. Možná bych si to koupil i bez něj, možná taky ne. Pokud jde o Romana Holého, on symbolizuje stálou útěchu na české populární hudební scéně. Ať šáhne na cokoli, vždy to o dost vylepší. Mám všechny alba od J.A.R., něco od Monkey Business, chci mít vše, na čem se podílel. I ty dva soundtracky!

Khomator presents Silezja unja: Jednoduše mi bylo blbé chtít po někom, koho znám od čtrnácti, peníze za něco, co si prakticky platil pouze ze svého. Mohl jsem mu koupit piva v Beachi, ale takhle to bylo lepší.

Jaromír Nohavica – Ikarus: Jednu dobu jsem nemyslel na nic jiného než se ze severní Moravy odstěhovat. Nešlo o nic drastického, ale jednoduše jsem chtěl až na pár přátel změnit okolí. Jarek mě naučil být nad věcí. Tolerance pro lidské slabosti a malosti jej provázejí na každé desce, a tahle měla být v lecčems zásadní. Jak se vypořádal s kauzou Mirek? Myslím, že se vztyčenou hlavou.

A vy? Jaké tři desky jste si naposledy koupili?

Tagy: Ravenak, Jejich 3, Klára Vytisková, Jay Diesel, Pavel Giertl, OneTwo, Navigators, Sime

Rubrika: Články, 6. dubna 2008, RavenakKomentáře

10.51 - 6. dubna 2008

desky  

Poslední desku jsem si koupil IdeaFatte mezitím, protože mě celkem zajímalo jak to bude znít, tak a zárověn když to teď vyšlo tak jsem měl v kapse dorbné navíc. Coco Jambo-Pempers Jambo- to bylo CD, které už jsem měl nějakej ten pátek stažené ale natolik mě stále bavilo, že jsem ten originál prosťě musel mít. BPM-slova- Album, které mě zajímalo už od singlu a kvůli komunikaci s Lipem, jsem si to prostě musel předobjednat ještě než to vyšlo, nelitoval jsem.


10.59 - 6. dubna 2008

Moje 3  

Hocus pocus- 73 Touches, Place 54. Kámoška jela do francie tak hned dostala za úkol mi tyhle cd přivést. Francouzskej rap mě moc nebere ale živý nástroje dělaj z týhle party top evropskou skupinu. Vec- Dobré ráno. Když jsem zjistil že vec vydává nový cd, chtěl jsem se navnadit jeho staršim počinem, ale zjistil jsem že ho vlastně nemam. Tak první kroky mířily do cd shopu tuhle chybu napravit.


11.14 - 6. dubna 2008

3 ?  

Karaoke Thundra – Kačica s hlavou tygra. bez debat, nevim kdo mi ho ale ukrad )))) W518 – gorilla vs architekt (nekupoval sem))) Tafrob – Neni co ztratit – taky si musim vzpomenout kdo si ho pucil ze)))


12.36 - 6. dubna 2008

Fantastic three  

Erykah Badu – New Amerykah Part One (4th World War), Vec – Funkčný veterán, Jay-Z – American Gangster… některou hudbu si jakožto student nemůžu dovolit koupit, tím pádem kupuju hlavně srdcovky a oblíbence, takže Hova, Vecko a Erica byli jasnou volbou a ani jeden z nich mě nezklamal, ba naopak všichni mě potěšil a investice nelituju.


12.56 - 6. dubna 2008

jako  

gag je ten ze ja si cd nekoupil ani nepamatuju )))) v dobe kdyz sem si jeste kupoval sem nemel ani cd prehravac a jel sem kazety a nejvetsi ulet byla burza a polsky originalky za kilo ?))) takze pak si koupit underworld za 300 nebo kolik to stalo… takze mam pocit ze v r.98 sem si koupil Scan X a od te doby snad nic ? az ted karaoke tundra)


Ema Ikona k nicku: Ema
14.12 - 6. dubna 2008

tak ja jsem ostuda  

..Common – Finding Forever, United Flavour a naposled Misha.. a Radimko mi mozna nekdy priobedna toho Westa..ehm))


16.49 - 6. dubna 2008

asi takhle  

Necro – Gory Days IdeaFatte – Mezitím Jay Dee – The Delicious Vinyl Years: Originals, Remixes & Rarities (2CD)


16.49 - 6. dubna 2008

lopéz)  

už snad brzy ))


16.50 - 6. dubna 2008

jinak samozřejmě  

big up vašku


17.12 - 6. dubna 2008

My 3  

je tomu uz nějaká doba ale : MIKA- Life in Cartoon motion : Protože je prostě pro mě vyvážený koktejl retra a popu. Prince – Old friends 4 sale : She spoke to me s jazzovou mezihrou je prostě srdcovka, Monkey Business – Kiss me on my ego, podepsaná, neoposlouchaná a protože Roman;)


22.49 - 6. dubna 2008

 

 1. Vecko „Funkcny Veteran“…ze zvedavosti jak to bude s pokracovanim songu „S Tebou“=)
 2. Dj spinnhandz Karaoke Tundra „Kačica S Hlavou Tygra“… nejlepsi ceskoslovensky mixtape no uzasny.
 3. Beyonce „B day“ …uz jsem to samozrejme mela stazene, ale u ni originalem nepohrdnu=)

uz netrpelive cekam na Mariah Carey…a dnes jsme si s Adamkem koupili Michael Jackson „25 Thriler“ super opraseni detskych vzpominek=)


12.41 - 7. dubna 2008

 

Ryan Leslie – Used To be, Seal – System, Kontrafakt – Bozk na rozlucku


21.20 - 9. dubna 2008

:))  

Ta fotka k článku stylová:)

…jinak nechápu, jak si někdo může kupovat! mp3…


10.02 - 10. dubna 2008

Fosko  

jo, je to Svil design :)

Důvodů pro koupi mp3s je spousta:

 1. Nechceš ztrácet čas hledáním mp3s často pochybné kvality na různých discích lidí.
 2. Může se stát, že to, co hledáš, jinde než na placených serverech neseženeš.
 3. Jsi dobrák od kosti. Chceš podpořit nebo se jednoduše bojíš krást. :)
 4. Nejsi materialista. Zbytečné skladovat doma desítky cédéček, když se ti na nich válí jen prach.

15.41 - 10. dubna 2008

RAVENAK  

Jasně, někdo to tak může vidět. Ale…

 1. Pochybná kvalita je podle mě právě to, co se na těch oficiálních serverech prodává :) A právě proto nevidím důvod platit za mp3.
 2. Ještě se nestalo :D
 3. Jo – to jsem…to jsem celý já…:D …a proto CD´s.
 4. A co sběratelská vášeň? Tomu se jedničky a nuly na HDD nevyrovnají. A i prach lze utřít…) A proto CD´s!

16.15 - 10. dubna 2008

Fosko  

 1. že by? :)
 2. Třeba Betty Davis jsem sháněl poměrně dlouho, dnes si ji můžeš koupit bez problému.
 3. viz 4.
 4. Sběratelská vášeň je fajn, ale k tomu musíš mít dostatek úložného prostoru, který se mně pomalu nedostává :)

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama