METANCITY – nejen Hip hop

Anděla za rok 2007 si odnesl LA4, na Metancity zvítězili SuperCrooo / Komentář

Od předání letošních žánrových Andělů uběhlo sice už několik dnů, ale podle mého neuškodí, když se zpětně za touto hudebně-populární událostí ohlédneme. Téma přirozeně omezíme pouze na kategorii Hip-hop a R&B, v jejíž porotě společně s dalšími, jejichž neúplný výčet můžete nalézt zde, působím. Vzhledem k tomu, že české R&B (respektive jeho posluchači) mají k českému hip-hopu blízko asi jako bílá čokoláda k té pravé, nejlépe sedmdesátipro­centní, výběr alb vyšlých v loňském roce se de facto omezil čistě na hiphopovou část. Paralelně s hlasováním odborné veřejnosti, byť o kompetencích některých členů můžeme přinejmenším pochybovat, probíhalo zhodnocení minulých počinů i mezi čtenáři našeho webu. Myslím, že výsledky bude dobré porovnat.

Anketa na Metancity.cz ses­távala ze sedmnácti vybraných desek, včetně Unity od United Flavour a Sky Travellin’ od Navigators, ale i Kvulikurvachu­dejm od 2. Jakosti nebo Zakázaného ovoce od Disgrafix a v neposlední řadě také – částečně i kvůli změněným pravidlům Akademie populární hudby, kdy do hlasování mohly být zahrnuty i ty kapely, v jejichž sestavě nalezneme minimálně padesátiprocentní zastoupení Čechů – jsme se rozhodli začlenit i především u nás působícího Emdeeho s jeho Flowtion Picture. Nironic, jemuž debut The Chronicles of a Nomad produkoval DJ Wich, podmínku splňoval, i když stěží někdo označí tuto spolupráci za akt hudební skupiny. Vedle toho pak anketa obsahovala možnost položky Jiná, pro níž mohli hlasovat všichni, kteří s vybranými tituly nesouhlasili.

První kolo Andělů má funkci nominační. Co se mého návrhu týče, na první místo jsem umístil 365 od IdeaFatte, na druhé Slova od BPM a konečně na třetí zmíněné Navigators. Pakliže jste již nahlédli do složení poroty, pochopíte, že bylo zapotřebí pořadí volit opravdu pečlivě. Jakmile jsou hlasující rozděleni do dvou hudebně převážně protichůdných částí, kdy v jedné je o trojici předem jasno, opravdu není od věci taktizovat. Jinými slovy, že Navigators neměli šanci postoupit, bylo zjevné. Ve druhém kole, kde už se z postupující trojice vybíral výherce, figurovaly tyto kousky: Panoptikum od LA4 s číslem jedna, Marko a jeho Velmi nebezpečné známosti s číslem dvě a s číslem tři NI. Anděla získal Lafor, údajně díky jedinému hlasu, jenž by vítězem udělal Nironica.

Pořadí na Metancity.cz se krajně lišilo. Na prvním místě překvapivě skončila jakože „výběrovka pro fanoušky“ 2 nosáči tankujou super od SuperCrooo, druzí rovněž k mému velkému překvapení BPM a třetí pozice nakonec dosáhlo Není co ztratit od Tafroba. Hlasovat mohli čtenáři dva týdny, přičemž bylo zajímavé pozorovat, jak se situace vyvíjela. SuperCrooo rostly hlasy pravidelně. Zpočátku soupeřili s IdeaFatte, ale jejich náskok se pouze zvyšoval. Jednu dobu slušně bodoval Emdee, trochu nepochopitelně pak i 2. Jakost. Jediní zástupci R&B UF a Navigators se drželi velmi nízko, Marko v jedné chvíli měl dokonce nejméně hlasů ze všech, což se napravilo až po jistém mém příspěvku v diskusi. LaforNironic se nacházeli někde v půlce.

V obou případech lze vytušit, že hlasování samo o sobě podléhá většímu množství motivů. Věrnější fanoušci s přístupem na internet mohou rozhodnout o vítězství stejně dobře jako uznání kritik. Přesto se jedná o velmi důležitý příspěvek. Že Metancity navštěvuje tak početná, nebo tak aktivní skupina fanoušků SuperCrooo, jsem opravdu netušil. Zvláště když BPM skončí hned za nimi. Že si LA4 Kluk odnesl sošku pak také o něčem svědčí. Jestli nejvíce o kvalitách jeho debutu, to už těžko říct. V každém případě, LA4 posílám gratulaci a pevně věřím, že neusne na vavřínech a propříště udělá minimálně stejně tak andělsky dobrou desku. A příští rok? Prozatím tipuju Vladimira 518. Co vy?

Tagy: Anděl 2007, Akademie populární hudby, Nironic, LA4 Panoptikum, Marko, Velmi nebezpečné známosti, Chronicles of a Nomad, SuperCrooo, 2 nosáči tankují super

Rubrika: Články, 4. dubna 2008, RavenakKomentáře

14.02 - 4. dubna 2008

 

Laforova deska neni rozhodně špatná, ale nejlepší rozhodně nebyla, nejlépe to vystihl Affro – deska mnou proplula bez zanechání výraznější stopy… Osobně jsem tipoval Nironica, ale co už…snad nebudeme na Lafora 2 čekat dalších deset let. Davej boy


12.33 - 6. dubna 2008

jako  

nominace a to jak to dopadlo, tak to mi zustava rozum stat.


17.15 - 10. dubna 2008

a4  

Jakto? Vždyť jsem to v tom článku vysvětloval :)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama